پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - قطار زندگی ریزعلی خواجوی را پیاده کرد؛ دهقان فداکار درگذشت
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 654 13 آذر 1396 10:15 شماره :45008

قطار زندگی ریزعلی خواجوی را پیاده کرد؛ دهقان فداکار درگذشت


ریزعلی خواجوی دقایقی پیش در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز درگذشت.

دهقان فداکار، همیار طبیعت، ریزعلی خواجوی، فرزند علی‌اصغر، روز پنجم اسفندماه سال ۱۳۰۹ خورشیدی در روستای قلعه جوق شهرستان میانه متولد شد.

او در آذرماه ۱۳۴۱ شمسی، در سن سی و دو سالگی شب‌هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد. در آن هنگام برای نجات قطار و مسافران آن، کُت خود را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد؛ این کار نتوانست مسئولین قطار را آگاه سازد و در نهایت با شلیک چند گلوله از تفنگ شکاری خود، توانست باعث توقف قطار شود.

به گفتهٔ او پس از توقّف قطار، مردم ناراضی از قطار پیاده شدند و او را کتک زدند.

تا اینکه او آنها را متوجه خطری که در انتظار آنها بود؛ ساخت.

پس از آنکه مسافرین با چشم خود ریزش کوه را دیدند به تشکر و عذرخواهی از او روی آوردند.

هموطن عزیزمان، ریزعلی خواجوی مشهور به دهقان فداکار در سال 1392 با حضور در اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان البرز به "همیاران طبیعت" پیوسته بود.

روابط عمومی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور درگذشت دهقان فداکار را به خانواده ایشان و همه ایرانیانی که به او علاقه داشتند تسلیت می‌گوید. روحش شاد.


 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 7933
بازدید کل : 5414476
آخرین بروزرسانی:
20 آذر 1397 13:50