پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آغاز مالچ‌پاشی در بیابان‌های جاسک
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 356 10 دی 1396 12:10 شماره :45776

آغاز مالچ‌پاشی در بیابان‌های جاسک
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان از آغاز اجرای عملیات مالچ‌پاشی در بیابان‌های شهرستان جاسک در شرق هرمزگان از روز گذشته خبر داد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان؛ امید ذاکری افزود: مالچ‌پاشی در شهرستان جاسک در سطح هشتصد هکتار با اعتباری حدود ۱۵ میلیارد ریال اجرا می‌شود.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان اعتبار مصوب مقابله با اثرات بیابان‌زایی امسال هرمزگان را ۷۵ میلیارد ریال اعلام کرد و تصریح کرد: تاکنون حدود ۵۰ درصد تخصیص داشتیم.
ذاکری اظهارداشت: مالچ‌پاشی باعث افزایش سرعت عملیات تثبیت ماسه‌های روان می‌شود.
وی گفت: در حالت عادی به‌علت اینکه ماسه‌ها در حال حرکت و جابه‌جایی هستند امکان نهال‌کاری وجود ندارد و یا به سختی و با اجرای بادشکن غیر زنده و با درصد موفقیت پایین‌تر انجام می‌گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان افزود: مالچ با حالت چسبندگی که دارد باعث جلوگیری از حرکت و جابه‌جایی ماسه‌های روان می‌شود و شرایط را برای نهال‌کاری می‌کند.
ذاکرى گفت: بیشترین سطح کانون‌های بحران فرسایش بادی شهرستان جاسک است.
گفتنی است؛ سطح کل بیابان‌های استان یک میلیون و ۵۶۵هزار هکتار می‌باشد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6190
بازدید کل : 5133222
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41