پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بیش از 823 هزار هکتار از اراضی ملی استان همدان سند دار شده است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 364 23 دی 1396 10:7 شماره :46043

بیش از 823 هزار هکتار از اراضی ملی استان همدان سند دار شده است

 

رئیس اداره ممیزی وحدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان با بیان اینکه یکی از وظایف ذاتی منابع طبیعی تشخیص اراضی ملی و مستثنیات است گفت: ممیزی اراضی اقدامی اساسی برای اعمال حاکمیت دولت بر عرصه های منابع طبیعی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان همدان، مجید ملکی افزود: با انجام ممیزی اراضی، عرصه های منابع طبیعی مورد شناسایی و تشخیص قرار می گیرد و حدود آنها از مستثنیات قانونی اشخاص تعیین می شود.

 وی به اهداف اصلی ممیزی اراضی اشاره کرد و افزود: با اقدام مرتبط با ممیزی اراضی حقوق دولت از مستثنیات اشخاص تفکیک و تعیین تکلیف شده و با اعمال حاکمیت دولت( اخذ سند مالکیت اراضی ملی) بر عرصه های منابع طبیعی ضمن تحقق بخشیدن به اهداف سازمانی شامل حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری صحیح منابع طبیعی، زمینه مناسب برای جلوگیری از تخریب و تجاوز به اراضی ملی فراهم می شود.

ملکی در ادامه به بیان برخی از سیاست های اجرائی مورد نظر در سال جاری پرداخت و گفت: با برنامه ریزی های به عمل آمده پیگیری اجرای پروژه کاداستر (سند تک برگی) و اصلاح هندسی نقشه های اجرای مقررات ملی و دولتی، دریافت اسناد مالکیت باقی مانده اراضی ملی و دولتی، بروز رسانی بانک اطلاعات زمین و هدف گذاری دقیق طرح ها با اصلاح فرآیند در سال جاری در دستور کاربخش ممیزی اراضی این اداره کل قرار گرفته است.

 رئیس اداره ممیزی وحدنگاری اراضی منابع طبیعی استان خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از ۹۹ درصد از اراضی ملی استان همدان مورد تشخیص و شناسائی قرار گرفته و در خصوص مابقی اراضی نیز به دلیل وجود گپ ( فضای موجود بین پلاک های ثبتی) و داشتن برخی مشکلات حقوقی موضوع در حال پیگیری است.

 ملکی مساحت کل اراضی ملی استان همدان را بیش از 905 هزار هکتار اعلام کرد و افزود: تاکنون برای بیش از 823هزار هکتار این اراضی سند به نام دولت صادر شده  که 48052هکتار این اسناد بصورت تک برگی و حدود 77368 هکتار آن بصورت دفترچه ای می باشد.

 وی میزان سند مالکیت اخذ شده در سالجاری را 6589هکتار عنوان کرد وافزود از ابتدای سالجاری تا کنون میزان 5500هکتار از نقشه های اجرائی با اجرای طرح کاداستر اراضی ( اصلاح هندسی نقشه هاس سنواتی) ساماندهی شده است.

مجید ملکی در ادامه اظهار کرد: در راستای تثبیت مالکیت دولت جمهوری اسلامی ایران در اراضی منابع ملی و به منظور تعیین تکلیف اراضی اختلافی مستثنیات با منابع ملی و رسیدگی به اعتراضات مردم در کمیسیو‌های ماده واحده  در سال جاری تشکیل جلسه داده و به پرونده‌های اعتراضی رسیدگی شده است.

وی بیان داشت: در این خصوص از مجموع مساحت اراضی مورد اعتراضی در کمیسیونهای ماده واحده تعیین تکلیف اراضی اختلافی تعداد 179 فقره اعتراض رسیدگی ومنجر به صدور رای شده است که از این میزان رای به مقدار440هکتار برای منابع طبیعی و5/7هکتار علیه منابع طبیعی رای صادر شده است.

رئیس اداره ممیزی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: از مجموع 179فقره پرونده یکفقره له و یکفقره علیه و 177فقره رونده قرار رد اعتراض صادر شده است.

ملکی تصریح کرد: در همین راستا و به منظور اجرای قانون تعیین و تکلیف اراضی اختلافی و رسیدگی به پرونده‌های مذکور در سال 95 تعداد 185فقره پرونده اعتراضی رسیدگی و منجر به صدور رای قاضی هیات تعیین تکلیف اراضی اختلافی شده است.

وی گفت: اعضای کمیسیون ماده‌واحده با حضور در محل اراضی اختلافی و تطبیق نقشه‌ها با عکس‌های هوایی به اعتراض‌های معترضین در استان و شهرستان‌ها رسیدگی می‌کنند.

رئیس اداره ممیزی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان اظهار داشت: با توجه به آئین نامه اجرایی قانون رفع موانع تولید رسیدگی به پرونده‌های اعتراض در کمیسیون ماده واحده منوط به طرح در کمیته‌های رفع تداخل موضوع همین قانون شده که این موضوع موجب کندی پرونده‌ها خواهد شد.

 ملکی عدم تخصیص بموقع اعتبارات، فقدان نیروی متخصص در بخش  GISوکاداستر، عدم به روز بودن امکانات بخش ممیزی وحدنگاری  را از عمده ترین مشکلت وچالشهای بخش ممیزی عنوان کرد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6224
بازدید کل : 5133242
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41