بازدید : 969 12 دی 1395 8:5 شماره :47241

نشست هم اندیشی روسای سازمان جنگل ها و پردیس کشاورزی و منابع طبیعی
 
عصر  شنبه رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به محل سازمان جنگل ها آمد و  در باره همکاری های دوجانبه دانشگاه و منابع طبیعی با مهندس جلالی به گفتگو پرداخت.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل- خداکرم جلالی در این نشست با تاکید بر تعامل سازمان با دانشگاه خواستار کاربردی شدن رشته های  کشاورزی و منابع طبیعی و کارکرد های آن در دانشگاه شد.
 
 
وی جامع نگری در مدیریت سرزمین را از اصول سازمان جنگل ها برشمرد و افزود: امروز به لحاظ کمی شاهد رشد قابل توجه ای در رشته های کشاورزی و منابع طبیعی هستیم اما باید تلاش کنیم با همکاری هم میزان کیفیت ها ارتقاء پیدا کند.
رییس سازمان جنگل ها تصریح کرد: از 20 سال پیش تاکنون یک میلیون هکتار از تالاب های کشور کاملاً بیابانی شده و محل برداشت گردوغبار شده است.
جلالی بیان کرد: اگرچه اقدامات خوبی با همکاری مرکز تحقیقات بین المللی بیابان در زمینه مقابله با بیابان زایی و کنترل گردوغبار صورت گرفته است و سازمان جنگل ها 2میلیون 300هزارهکتار جنگل های دست کاشت بیابانی ایجاد کرده و  8 میلیون هکتار عملیات بیابان زدایی انجام داده است اما هنوز 7 میلیون هکتار کانون بحرانی در کشور وجود دارد که باید چاره اساسی برای آن اندیشیده شود.
به گفته جلالی در برنامه ششم توسعه توجه خوبی به موضوع بیابان زدایی شده است و الان این کار با  مشارکت مردم درقالب طرح ترسیب کربن بصورت پایلوت در همه استان ها در حال انجام است.
جلالی اقدامات بنیاد مستضعفان در قلعه گنج جنوب کرمان را نمونه بارز کار با مردم در زمینه بیابان زدایی و توانمند سازی جوامع محلی نام برد و افزود: باید این اقدام به عنوان مدلی موفق در مناطق بحرانی استمرار پیدا کند.
در ادامه رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران گفت: توسعه روابط بین المللی، مسئولیت پذیری اجتماعی و کارآفرینی در جامعه از جمله اصل هایی هستند که دانشگاه به آن پایبند است.
 
گلدانسازگفت: در دانشگاه فکر حاکم است اما متاسفانه طی این سال ها  شاهد ارتباط خوبی بین دانشگاه و منابع طبیعی نبوده ایم. ضمن اینکه زمینه های همکاری خوبی بین این دوبخش در زمینه گیاهان دارویی، بیابان زدایی، مرتع و جنگل وجود دارد.   
وی  با بیان اینکه از انجام کارهای سطحی باید حذر کرد و جامعه امروز از دانشگاه انتظار دارد، خاطر نشان ساخت: ما منتظر پیشنهادات سازمان جنگل ها هستیم، گرچه تحول سخت است اما می شود با تعامل  دو یا 3 گام اساسی و ماندگار برداشت و به سر منزل مقصود رسید.
دکتر گلدانساز رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران را در این نشست دکتر حسن احمدی استاد دانشگاه تهران  و دکتر غلامرضا زهتابیان رییس مرکز تحقیقات بین المللی بیابان دانشگاه تهران همراهی می کردند.
   
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9100
بازدید کل : 5528571
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3