بازدید : 400 13 دی 1395 12:35 شماره :47299

50 هزار هکتار از اراضی ملی ارومیه تحت پوشش طرحهای حفاظت مشارکتی
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ارومیه گفت: در راستای اجرای طرحهای مشارکتی با بهره برداران برای حفاظت از اراضی ملی و مرتعی، در سال جاری تا کنون 50 هزار هکتار ازا این اراضی تحت پوشش قراردادهای حفاظت مشارکتی قرار گرفته است.
به گزارش روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری آذربایجانغربی، خوش نژاد افزود: این قرار دادها غالبا" با عقد تفاهم نامه صورت گرفته است که در خصوص پیشگیری و کنترل عوامل تهدید و تخریب منابع طبیعی در محدوده مراتع شهرستان اعم از چرای غیر مجاز؛ بهره برداری بی رویه از محصولات جنگلی و مرتعی؛ تخریب و تبدیل کاربری اراضی ملی، جلو گیری از ساخت و سازهای غیر مجاز و همچنین پیشگیری از آتش سوزی درعرصه های ملی توسط بهره برداران و مجریان است.
رییس اداره منابع طبیعی شهرستان ارومیه در خصوص ممیزی مراتع و سامانه های عرفی در شهرستان ارومیه افزود: در حال حاضر بر اساس سوابق موجود بیش از 327 هزار هکتار و به تعداد 512 سامانه عرفی در شهرستان ارومیه ممیزی شده است و این عرصه ها دارای 15827 بهره بردار بوده که بطور میانگین سالانه بیش از 487 هزار راس دام مجاز در این سامانه ها مجوز چرا و تعلیف را دارا می باشند .
خوش نژاد تصریح کرد: یکی از عمده مشکلات ما در شهرستان ارومیه وجود دام مازاد در عرصه های مرتعی است که تخمین زده می شود تعداد دام موجود در حوزه شهرستان ارومیه بیش از یک میلیون و بیست و پنج هزار راس دام است. به همین منظور با اجرای طرحهای حفاظت مشارکتی قدمهای موثرتری در راستای حفاظت و احیاء مراتع برداشته خواهد شد و بطور چشمگیری از تخریب مراتع جلوگیری به عمل خواهد آمد.

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1363
بازدید کل : 5351987
آخرین بروزرسانی:
29 شهريور 1396 15:32