بازدید : 693 14 دی 1395 6:26 شماره :47314

وزیر جهاد کشاورزی: نمونه ها با اعتماد بنفس، خشکسالی و کم آبی را دور زدند

   

وزیر جهاد کشاورزی گفت: نمونه های بخش کشاورزی با اعتماد بنفس مثال زدنی،  تغییرات اقلیمی، خشکسالی و منابع محدود آب  را بخوبی  دور زدند.
به گزارش خبرنگار اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از مرکز جشنواره ملی کشاورزی- محمود حجتی روز دوشنبه در اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی یکمین انتخاب و معرفی نمونه های بخش کشاورزی افزود: برای مدیریت کشور از نمونه ها درس می گیریم زیرا جوهر مایه  آنان اعتماد بنفس است.
وی با بیان اینکه نمونه ها در تولید گندم دیم تا 5 برابر متوسط ملی تولید داشته اند گفت:  امروزبرای پاسخ این سوال اینجا جمع شده ایم  تا  از خود بپرسیم چرا آنان توانسته اند این گام بزرگ را برداند اما همسایگان آنان نه؟!
وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از برخی سخنان مبنی بر اینکه کشور خشکی هستیم و محدودیت آبی داریم،افزود: موضوعاتی مانند تغییر اقلیم تنها بیانگر بی‌کفایتی ما است چرا که این کشاورزان نمونه در شرایط فعلی و تنها با به کارگیری اصول فنی و آموزش‌های لازم اقدام به تولید نموده‌اند.
 حجتی در ادامه سخنانش خاطر نشان ساخت: زنجیره تولید کشاورزی از مزرعه تا سفره حلقه گمشده این بخش بوده و باید گفت که تولید بدون این زنجیره بی فایده است.
وی با اشاره به اینکه ایجاد این زنجیره از جمله موضوعات اساسی بخش کشاورزی است، گفت: این زنجیره توسط افراد حقیقی و حقوقی باید ایجاد شود و از طرفی به این موضوع در کوتا‌ه‌مدت نباید پرداخت بلکه آن را سرلوحه برنامه های بلند مدت خود قرار داد.
این مقام مسئول با اشاره به اینکه پایداری در بخش کشاورزی یکی از نکاتی است که نباید به سادگی از آن عبور کرد، عنوان نمود: برای حفظ منابع پایه و پایداری تولید باید کمتر از امروز از منابع آبی استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه تولید گندم آبی بیش از 3 برابر متوسط تولید ملی است افزود: تولید گندم دیم بیش از پنج برابر و محصولات باغی هفت تا 10 برابر متوسط تولید ملی است که این امر بیانگر افزایش بهره وری بااستفاده از روش‌های نوین آبیاری و کاهش مصرف آب است.
حجتی با اشاره به اینکه کشاورز نمونه ذرت‌ دانه‌ای بیش از 17 تن در هکتار تولید داشته است افزود:‌ این در حالی است که متوسط تولید ذرت دانه‌ای هفت تن است و باید گفت که در سایر محصولات مانند شلتوک، کشاورزان نمونه 10 الی 11 تن در هکتار برداشت داشته‌اند که لازم است سایر کشاورزان نیز اقدامات آن‌ها را سرلوحه کار خود قرار دهند.
وزیر جهاد کشاورزی همچنین تصریح کرد: طی سال‌های اخیر تولید بذر یکی از مشکلات و معضلات گندم‌کاران به شمار می‌رفت،اما در شرایط فعلی با تولید بیش از 12 تن بذر و کاهش 600 هزار هکتار سطح کشت گندم و توسعه آبیاری توانسته‌ایم علاوه بر جلوگیری از تنش‌های کم‌آبی، افزایش محصول را داشته باشیم.
وی در ادامه با بیان اینکه کشاورزی بخش بهره‌ور و اقتصاد است، افزود: طی چند سال اخیر کشاورزی علی‌رغم کمترین ورود سرمایه توانسته بیشترین بازدهی را داشته باشد که این امر دستاورد افزایش بهره‌وری است.
به گفته این مقام ارشد وزارت جهاد کشاورزی، ظرفیت‌های بالقوه‌ای در بخش کشاورزی وجود دارد، اما با وجود این پتانسیل بالا آنچنانکه باید نتوانسته‌ایم استفاده حداکثری داشته باشیم.
 
 طی 2 سال اخیر 26 هزار حلقه چاه غیرمجاز تعطیل شد
محمود حجتی با اشاره به آینکه سال گذشته 16 هزار حلقه چاه غیرمجاز از سوی وزارت نیرو بسته شده است ، تصریح کرد: وزارت نیرو اعلام کرده که تاکنون 10 هزار حلقه چاه غیرمجاز دیگر نیز بسته شده است.
وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه خواستار جایگزینی کشت بذر به جای کشت نشایی هستیم، اظهار داشت: با توسعه کشت بذر به جای کشت نشایی 30 الی 35 درصد در مصرف آب و همچنین در زمان صرفه‌جویی به عمل خواهد آمد.
وی با انتقاد از خرید تضمینی به روش سنتی فعلی بیان داشت: روش خرید تضمینی کنونی بدترین روش حمایت از تولیدکننده است چرا که با این وجود منابع را اتلاف می‌کنیم از این رو لازم است که دولت نسخه جدیدی در حمایت از کشاورزان به عمل آورد.
براساس این گزارش در اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران از 118 نفر از نمونه های بخش کشاورزی تقدیر شد که نفر11 از نمونه ها از بخش های مختلف منابع طبیعی بوده است.
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9144
بازدید کل : 5528600
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3