بازدید : 706 18 دی 1395 6:26 شماره :47383

روحانیون همیار منابع طبیعی باشند
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه روحانیون باید همیار منابع طبیعی باشند، گفت: مردم نسبت به فرمایشات روحانیون نگاه ویژه دارند چرا که در برخی از موارد روحانیون توانسته با تشریح دستورات دینی در حوزه منابع طبیعی مشکلات قابل توجهی را رفع کنند.
به گزارش روابط عمومی اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان قم، حجت ‌الاسلام و المسلمین طباطبایی‌نژاد روز پنجشنبه در گردهمایی ائمه جماعات و روحانیون استان قم که با موضوع «منابع طبیعی در آموزه‌های دینی» در سالن اجتماعات جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برگزار شد، با بیان اینکه انفال در حوزه عام تعریف می‌شود، اظهار کرد: برخی از موارد انفال در عرصه منابع طبیعی و آبخیزداری جایگاهی ندارد به همین علت منابع طبیعی نسبت به انفال به موارد خاص محدود می‌شود.وی با تاکید بر اینکه مالکیت انفال به خداوند متعال اختصاص دارد، تصریح کرد: حفظ این امانت‌ها بر عهده وزارتخانه‌های نفت، نیرو و جهاد کشاورزی گذاشته شده؛ آب، نفت و گاز از منابع طبیعی غیرقابل تجدید است به همین علت باید نسبت به مصرف درست آن نگاه ویژه داشته باشیم.

مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری خاطر نشان کرد: جهاد کشاورزی نزدیک به 83 درصد مساحت کشور را به خود اختصاص می‌دهد که حفاظت از این مساحت به سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور واگذار شده است.
وی با اشاره به اینکه رهبر انقلاب اسلامی اجازه مدیریت انفال را به مسؤولان اجرایی داده‌اند، عنوان کرد: اگر هر فردی انفال را در اختیار گرفته و به دنبال استفاده از آنها باشد نمی‌توانیم پاسخ‌گوی آیات دینی خداوند متعال باشیم.
طباطبایی‌نژاد با بیان اینکه طی سال‌های 67 تا 82 برای تعیین مالکیت‌ مردم در مراتع اقدامات قابل توجهی انجام شده است، مطرح کرد: بعد از سال 82 مراتع به عنوان سرمایه‌های مردم در اختیار حکومت قرار گرفت تا از بهره‌برداری‌های نادرست از این امانت‌های الهی جلوگیری شود.
وی توسعه، حفظ و بهره‌برداری از منابع طبیعی را از رسالت‌های دولت برشمرد و گفت: با استفاده مطلوب از منابع طبیعی تحریم برای مردم بی‌معنا می‌شود؛ برای مثال هشت هزار نوع گیاه دارویی در کشور وجود دارد که 120 مورد آنها تاکنون شناسایی شده است و استفاده از این داروها نتایج مطلوبی در حوزه‌های بهداشت و اقتصاد به دنبال دارد.
طباطبایی‌نژاد به سخنان رهبر انقلاب اسلامی مبنی بر استفاده صحیح از منابع طبیعی اشاره کرد و افزود: استفاده از مشارکت‌های مردمی یکی از اولویت‌های ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری است اما این اداره‌کل در واگذاری‌های خود شیوه استفاده درست از منابع طبیعی را دنبال می‌کند.
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با تاکید بر اینکه 33 روحانی در ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌ها فعالیت دارند، تصریح کرد: این افراد پاسخ‌گوی پرسش‌ها و درخواست‌ها طلاب و روحانیون هستند تا آگاهی ‌بخشی‌های مورد نیاز به شیوه مطلوب در میان اقشار مختلف مردم دنبال شود.
وی با بیان اینکه استان قم دارای جنگل طبیعی نیست، عنوان کرد: توسعه فضاهای سبز در قم به همت دستگاه‌های استانی به ویژه اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری دنبال شده که تاثیر قابل توجهی در کاهش دمای این استان داشته است.
طباطبایی‌نژاد با اشاره به اینکه روحانیون باید همیار منابع طبیعی باشند، اضافه کرد: مردم نسبت به فرمایشات روحانیون نگاه ویژه دارند چراکه در برخی از موارد روحانیون توانسته با تشریح دستورات دینی در حوزه منابع طبیعی مشکلات قابل توجهی را رفع کنند.
وی خاطرنشان کرد: افرادی که قبل از سال 41 برای زمین‌های خود سند مالکیت دارند می‌توانند با مراجعه به دادگاه و مراجع قضایی به حقوق خود برسند چراکه منابع طبیعی همکاری لازم را با این افراد دارد.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9096
بازدید کل : 5528570
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3