پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نمایشگاه منابع طبیعی در خانه طبیعت با حضور استاندار افتتاح شد
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 174 17 اسفند 1396 12:31 شماره :47417

نمایشگاه منابع طبیعی در خانه طبیعت با حضور استاندار افتتاح شد
 

نمایشگاه هفته منابع طبیعی در خانه طبیعت واقع در بلوار ناهارخوران با حضور استاندار گلستان، فرماندار گرگان و جمع کثیری از مدیران و مسئولین استانی افتتاح شد و علاقه مندان می توانند همه روزه از ساعت9 الی 20 به صورت رایگان از این نمایشگاه بازدید کنند.

استاندار گلستان در مراسم افتتاحیه این نمایشگاه اظهار کرد: نباید تنها در شهر، روستا و منطقه خود دنبال حفظ منابع طبیعی و محیط زیست باشیم. حفاظت دریا، جنگل، طبیعت، هوا و خاک به شکل زنجیره ای به سایر کشورها و اقداماتی که در دنیا انجام می شود ارتباط دارد و این موضوع فراتر از کشورها و در دولت های مختلف به آن فکر    می شود و سران کشورها در نشست های مشترک در مورد مسایل مرتبط با طبیعت و محیط زیست و موضوعات توسعه پایدار بحث می کنند چرا که همه ما در یک کشتی به عنوان کره زمین زندگی می کنیم و همه باید حافظ منافع مشترک خود دراین دهکده بزرگ جهانی باشیم.

سید مناف هاشمی افزود: در طول سال های اخیر تلاش زیادی برای حفظ طبیعت و جنگل ها انجام شده است و بهره برداری بی رویه از جنگل ها کاهش پیدا کرده و جنگلکاری های بیشتری انجام شده است، کمربند های سبز را در حاشیه شهرها داریم. روز درختکاری و هفته منابع طبیعی در سال یک روز و یک هفته نیست و باید تلاش کنیم در طول سال این فرهنگ سازی اتفاق بیافتد. یک صدهزار دانشجو در استان گلستان مشغول تحصیل هستند و اساتید ما باید با فرهنگ سازی و آموزش، آن ها را به عنوان مبلغ به جامعه معرفی کنند. دانش آموزان ما نیز باید آموزش های لازم را در این خصوص ببینند و به عنوان همیار طبیعت فعالیت کنند.

وی با بیان اینکه جنگل ها ریه انسان ها برای تنفس و حفظ خاک نیز هستند، ادامه داد: حفظ جنگل به عنوان یک کار جهادی نمی تواند بدون مشارکت همه مردم و جوانان و بانوان اتفاق بیافتد. توسعه در دنیا با مشارکت همه مردم بوده است. هاشمی با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیت ها و با نگاه جامع در توسعه اقتصاد گلستان کمک کنیم، افزود: در حوزه منابع طبیعی باید نگاه خود را تغییر دهیم و فعالیت های این حوزه را در طول سال فعال نگه داریم. جمعیت استان گلستان می توانند در این کار بزرگ درختکاری که متعلق به همه است مشارکت داشته باشند. باید اقدامات موثری انجام دهیم تا تغییر رویکرد داشته باشیم و باید بتوانیم در همه موضوعات نگاه خود را بزرگ کنیم.

وی با بیان اینکه انتظار ما این است که امسال دو برابر سال قبل درختکاری انجام شود، تصریح کرد: ابعاد مختلفی برای توسعه استان ها باید در نظر گرفته شود، در بسیاری از کشورها می بینیم که در بهترین طبیعت خود کارهای اقتصادی، صنعتی و زیست محیطی انجام می دهند. مهم این است که فرهنگ استفاده درست را از منابع طبیعی داشته باشیم و در کنار آن باید از تجربیات دیگر کشورها برای توسعه پایدار استفاده کنیم. ما موظف هستیم برای نسل های آینده معادن، طبیعت و جنگل خود را حفظ نگه کنیم ، بسیاری از قسمت های کشور کویر شده است و این حق نسل آینده ما نیست چرا نباید از سواحل زیبای خود، جزیره آشوراده استفاده درست گردشگری داشته باشیم و در عین حال محافظ آن نیز باشیم. نیاز داریم که هم کشاورزی و هم تجارت و هم صنعت را با نگاه درست توجه به توسعه پایدار داشته باشیم.

در ادامه این مراسم، مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان اظهار کرد: نقش منابع طبیعی در توسعه گردشگری دارای اهمیت است و در استان از پارک های جنگلی النگدره گرگان، کبودوال علی آباد، امام رضا کردکوی و ... به عنوان یک ظرفیت مناسب در این زمینه استفاده می شود و در تلاش هستیم پارک های دیگری را برای افزایش این ظرفیت مناسب استفاده کنیم.

مهندس قزل سفلو با اشاره به موضوع منطقه آزاد و بندرخشک گفت: بیشتر عرصه ها در این حوزه ملی است و در بحث آزادسازی و تملک عرصه مشکلی وجود ندارد.

وی ادامه داد: حفاظت و جلوگیری از ساخت و ساز و تصرفات درسال های اخیر با همکاری دستگاه اجرایی مربوطه به خوبی مدیریت شده است و کاهش چشمگیری داشته است.

قطع غیر مجاز و قاچاق چوب، پیشگیری و مهار اطفاء حریق، پایش و مبارزه با آفات و بیماری ها، احداث کانال های حفاظتی و بنچ مارک برای تفکیک منابع ملی از مستثنیات ازدیگر موضوعات مطرح شده مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری گلستان بود.

وی با اشاره به سیل، خشکسالی، فرسایش و رسوب به عنوان چالش های مطرح شده در استان گلستان گفت: پروژه ترسیب کربن در دو حوزه تیل آبادآزادشهر و اوغان گالیکش گلستان اجرا می شود و اقدامات مشارکتی همراه با تسهیلگری و آموزش مردم برای حفظ منابع طبیعی و توسعه پایدار روستایی انجام می شود و توسعه پوشش گیاهی همراه با معیشت پایدار از اهداف این پروژه است تا از طریق افزایش پوشش گیاهی به ترسیب کربن برسیم.

 سپس رییس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان طی سخنانی گفت: براساس تحقیقات انجام شده، جامع نگری در حوزه منابع طبیعی، راه حل رفع مشکلات این حوزه است. نگاه جامع باید در مسائل اجرایی کاربردی شود زیرا مجموعه اقدامات در حوزه هماهنگی،‌ سیاست گذاری، تحقیقات و اجرا می توانند مانند زنجیره های مرتبط با هم در رفع مشکلات محیط زیستی،‌ کشاورزی و اقتصادی به کشور کمک نمایند.

دکتر نجفی نژاد بیان کرد: در کشور اقدامات زیادی در حوزه منابع طبیعی انجام شده،‌ اما روند خوبی را طی نکرده،‌ زیرا موضوعاتی مانند فرسایش خاک، آلودگی آب و هوا و... نشان می دهند که در این حوزه باید فعالیتهای بیشتری را انجام دهیم . البته در استان گلستان فعالیتهای خوبی انجام شده و این استان جز استان های پیشرو در حوزه منابع طبیعی است