بازدید : 766 19 دی 1395 11:5 شماره :47417

جنگل یکی از حافظان خود را از دست داد
 
پیام طبیعت به نقل از ایانا: دکتر منصور عبایی عضو کمیته گیاهپزشکی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور سحر گاه دیروز در سن 77 سالگی دیده از جهان فرو بست تا جنگل یکی از حافظان خود را از دست داده باشد.
دکتر عبایی  از اعضای بازنشسته هیأت علمی مؤسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشور بود که مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه تهران در رشته گیاهپزشکی و دکترایش را از دانشگاه مونیخ آلمان در رشته حشره‌شناسی جنگل گرفت.

عبایی از پیشکسوتان رشته آفات و بیماری‌های جنگل به‌شمار می‌آید و بخش زیادی از متخصصان فعلی و حشره‌شناسان جوان حوزه جنگل، در تدوین پایان‌نامه‌های خود از راهنمایی‌های وی بهره ‌برده‌اند.
این حشره‌شناس پیشکسوت یک ماه قبل برای سرکشی به شمشادهای مازندران که تحت هجوم آفت شب‌پره شمشاد قرار گرفته‌اند، به مازندران سفر کرد و پس از بازگشت از سفر به‌دلیل کسالت و احساس ناراحتی در ریه در بیمارستان عرفان بستری شد. شدت گرفتن مشکلات ریوی وی باعث شد با تشخیص دو تن از پزشکان، به بیمارستان مسیح دانشوری منتقل شود، اما متأسفانه شامگاه دیروز، در سن ۷۷ سالگی چشم از جهان فروبست.
منصور عبایی نویسنده کتاب‌های متعددی ازجمله "آفات درختان و درختچه‌های جنگلی و غیرمثمر ایران"، "حشره‌شناسی جنگل: آفات درختان و درختچه‌های جنگلی، جنگل‌کاری‌ها، فضای سبز شهری، مناطق بیابانی و کویری"، "واژه‌نامه حشره‌شناسی (معادل‌ها و تعریف‌ها) ریخت‌شناسی بیرونی"، "تاریخ علوم منابع طبیعی ایران" و چندین کتاب در حوزه آفات درختان زینتی و گلخانه‌ای است.
 
وی در طول دوران حیات خود در سمت‌های مختلف تلاش کرد تا با فعالیت‌های غیرانتفاعی، گامی در راه حفاظت از عرصه‌های طبیعی کشور بردارد. به همین دلیل به همراه سایر همکارانش انجمن حشره‌شناسی ایران را بنیان نهاد و به‌عنوان رئیس هیأت‌مدیره این انجمن، تشکیلاتی غیردولتی در حوزه حشره‌شناسی ایجاد کرد.
عبایی همچنین عضو هیأت تحریریه مجله جنگل ایران و مجلات دیگر این حوزه بود. به پاس تلاش‌های این محقق پیشکسوت، در دومين آيين نكوداشت مهندسان برجسته كشاورزی و منابع طبيعی كه توسط گروه علوم كشاورزی و منابع طبيعی فرهنگستان علوم در محل این فرهنگستان برگزار شد، وی به‌عنوان محقق برجسته منابع طبيعی سال ۱۳۹۴ انتخاب شد.
 بر اساس شنیده ها مراسم تشییع این استاد گران‌قدر روز سه‌شنبه ۲۱ دی‌ماه سال جاری برگزار می‌شود. مراسم بزرگداشت آن مرحوم نیز روز پنج‌شنبه ۲۳ دی‌ماه برگزار می‌شود
 
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1373
بازدید کل : 5351995
آخرین بروزرسانی:
29 شهريور 1396 15:32