پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مهم ترین اقدامات سازمان جنگل ها برای مقابله با خشکیدگی و بیماری درختان بلوط زاگرس
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 620 22 فروردين 1397 20:28 شماره :48166

مهم ترین اقدامات سازمان جنگل ها برای مقابله با خشکیدگی و بیماری درختان بلوط زاگرس

 

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، مهم ترین اقدامات این سازمان برای مقابله با خشکیدگی و بیماری درختان بلوط زاگرس را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، دکتر فریبرز غیبی با بیان این که خشکیدگی درختان بلوط دارای ابعاد پیچیده ای بوده و عوامل و دلایل عمده ای از قبیل تغییرات اقلیمی، خشکسالی و گسترش آفات و بیماری ها، آتش سوزی، پروژه های عمرانی، بروز ریزگرد و ... در بوجود آمدن آن دخالت دارد، اظهار داشت: یکی از مهمترین اقداماتی که لازم است در جهت رفع این معضل انجام شود، مدیریت پایدار جنگل در قالب تفکر اکوسیستمی می باشد که در همین راستا سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری اقدامات موثری با مشارکت جوامع محلی انجام داده است.

وی با اشاره به شناسایی و پهنه بندی مناطق آسیب دیده و قطع بهداشتی و سوزندان درختان بیمار بالای ۵۰ درصد خشکیدگی در محل و تبدیل کردن آنها به زغال،خاطرنشان کرد: با شناسایی پایه های مقاوم، نسبت به تهیه بذر و تولید نهال از پایه های مقاوم و سالم و احیاء جنگل های مخروبه و همچنین احداث سامانه های آبگیر اطراف درختان اقدام شده است.

غیبی، توانمندسازی جوامع محلی با کشت، احیاء و توسعه گیاهان دارویی را از دیگر اقدامات این سازمان برشمرد و اضافه کرد:با شناسایی مناطق آلوده بحرانی، عملیات پرورشی و بهسازی جنگل را با مشارکت مردم در سطح ۲۴ هزار هکتار از جنگل های زاگرس اجرا کرده ایم.

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال با اشاره به تامین نهال گونه های بومی و همچنین اجرای عملیات کاشت نهال و غنی سازی جنگل در سطح ۸ هزار هکتار، گفت: پروژه ایجاد سامانه های آبگیر به منظور افزایش میزان رطوبت مورد نیاز درختان در سطح بالغ بر ۸ هزار هکتار اجرا شده است.

وی با بیان این که مطالعات ۵ طرح تحقیقاتی مرتبط با خشکیدگی بلوط با مشارکت و همکاری مراکز پژوهشی و تحقیقاتی و دانشگاهی انجام شده است، یادآور شد: ۱۰ درصد از اعتبارات طرح صیانت و توسعه جنگل های زاگرس در سال ۹۶ به طرح مقابله با خشکیدگی و اجرای عملیات مربوطه در مناطق آلوده اختصاص یافته است. 

وی با اشاره به این که مبارزه شیمیایی در این زمینه به هیچ وجه مورد تائید این مرکز نبوده است، اذعان داشت: اقداماتی که تا کنون به عمل آمده است بر مبنای شاخص های مدیریت پایدار و در راستای توسعه پایدار جنگل بوده و از طرفی مقابله با این معضل نیاز به فرهنگ سازی و عزم جدی مردم و تمام مسئولین دارد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11326
بازدید کل : 5675267
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35