پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پروژه تبدیل دیمزارهای کم بازده با هدف اجرای طرح‌های اقتصادی
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 287 17 ارديبهشت 1397 9:51 شماره :48706

پروژه تبدیل دیمزارهای کم بازده با هدف اجرای طرح‌های اقتصادی
 

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان از شناسایی 200 هزار هکتار اراضی زراعی جهت اختصاص به طرح تبدیل دیمزارهای کم بازده خبر داد و گفت: با توجه به مقرون به صرفه بودن کشت بذور یونجه و تولید علوفه و حفظ منابع، تولید علوفه با مشارکت عرصه‌نشینان در اولویت اداره کل منابع طبیعی استان زنجان قرار گرفته است.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، جلیل سلطان نژاد ضمن تاکید بر لزوم حفظ و حراست از عرصه‌ها و منابع طبیعی در اراضی ملی اظهار کرد: برای مدیریت عوامل تخریب و کاهش خسارات زیان بار در اراضی ملی و طبیعی پروژه تبدیل دیمزارهای کم بازده را در دستور کار جدی قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به اختصاص بودجه برای اجرای این پروژه در سال 95 از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان زنجان ادامه داد: در سال 96 نیز اعتبارات ملی و استانی مطلوبی برای اجرای این پروژه ها اختصاص داده شده که در سال 96، پروژه توزیع 2.5 تن بذر یونجه جهت تولید علوفه عملیاتی گردیده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، با بیان اینکه پروژه نامبرده در اراضی کم بازده، متروکه و شیب دار اجرا می شود، اضافه کرد: زمانی که ارزش تولید نسبت به هزینه کاهش می یابد، اراضی توسط افراد رها می شود و دچار فرسایش می گردد که به این اراضی اصطلاحا" متروکه و رها شده گفته می‌شود.

وی اجرای پروژه تبدیل دمیزارهای کم بازده را گامی در جهت ارتقا سطح معیشت و وضعیت اقتصادی دامداران ذکر کرد و گفت: در حال حاضر 800 هزار هکتار اراضی زراعی در استان زنجان وجود دارد که 200 هزار هکتار برای اجرای پروژه شناسایی شده است.

سلطان نژاد زنجان را یکی از استان های پیشرو کشور در زمینه اجرای پروژه های تبدیل دیمزارهای کم بازده دانست و با توجه به وضعیت اقلیمی قرار گیری استان در مناطق خشک و نیمه خشک ایران تصریح کرد: با این وجود پیش روی استان زنجان در اجرای پروژه تبدیل دمیزارهای کم بازده نسبت به استان‌هایی که در این وضعیت آب و هوایی قرار گرفته اند قابل توجه است.

 وی با بیان اینکه این پروژه نسبت به زراعت دیم اقتصادی تر است، به اجرای پروژه تبدیل دیمزارهای کم بازده با مشارکت دامداران در مناطقی از زنجان، ابهر، طارم و ماهنشان اشاره کرد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11184
بازدید کل : 5675184
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35