پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تحول معیشت ۷۰ روستای بشاگرد با اجرای ۳۹۰۰ سازه مشارکتی آبخیزداری
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 502 26 ارديبهشت 1397 12:14 شماره :48928

تحول معیشت ۷۰ روستای بشاگرد با اجرای ۳۹۰۰ سازه مشارکتی آبخیزداری

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان هرمزگان گفت: با اجرای ۳۹۰۰ سازه مشارکتی آبخیزداری معیشت اهالی ۷۰ روستای بشاگرد متحول خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور (پیام طبیعت) - امید ذاکری عنوان کرد: شهرستان بشاگرد از نظر دارا بودن اراضی دشتی مساعد برای توسعه عملیات کشاورزی باغداری دارای محدودیت است، لذا مردم این شهرستان برای برون رفت از این وضعیت با استفاده از دانش بومی، اقدام به اجرای سازه های آبخیزداری سنگی ملاتی کرده اند و توانسته اند مقدار قابل توجهی زمین مناسب و با کیفیت ایجاد و در آن به کشت و کار بپردازند.

وی عنوان کرد: با احداث هر سازه آبخیزداری پس از وقوع تعداد اندکی سیلاب تقریبا ۵۰۰ مترمربع زمین مسطح با خاک حاصلخیز ایجاد میشود که با توجه به ذخیره آب به راحتی می توان به احداث نخلستان ها و در کشبندها (دیواره حفاظتی) مزارع سیر انحصاری و ارگانیک اقدام نمود.

ذاکری خاطرنشان کرد: پس از ورود و بررسی کارشناسان اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری در اوایل دهه ۷۰ به این منطقه این سازه های بومی را بازمهندسی نموده و با استفاده از دانش نوین آبخیزداری نسبت به طراحی سر ریز، اجرا بصورت سنگی ملاتی بجای خشکه چین و انجام مطالعات پایداری سازه با افزایش طول عمر مفید این سازه ها اثرات اقتصادی و اثربخشی آنها را گسترش دادند.

وی در ادامه افزود: افزایش آبدهی چشمه و حتی ایجاد چشمه های جدید، کنترل فرسایش و حفاظت خاک از دیگر کارکرد های این سازه ها می باشد.

مدیرکل منابع طبیعی هرمزگان افزود: از دیگر حُسن های این طرح هزینه اندک احداث این سازه ها می باشد چرا که تنها با تامین سیمان و بعضاً سنگ مورد نیاز با توجه به علاقه مندی و دانش بومی موجود در منطقه، مردم خودشان دربندها و کشبند ها را اجرا خواهند کرد.

امید ذاکری با بیان اینکه مطالعات اخیر انجام شده توسط این اداره کل برای اجرای این طرح ها ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است اضافه کرد: با اجرای این سازه ها،معیشت و اقتصاد مردم 70 روستای بشاگرد متحول می شود.

وی در پایان با اشاره به استقبال دکتر همتی استاندار هرمزگان از این طرح افزود: استاندار دستور اکید برای پیگیری و تأمین اعتبار آن را صادر نموده اند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11838
بازدید کل : 5675547
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35