پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رییس سازمان جنگل ها با استاندار لرستان تفاهم نامه همکاری امضاء کرد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 370 15 مرداد 1397 17:11 شماره :50895
به منظور توسعه طرح های آبخیزداری؛
رییس سازمان جنگل ها با استاندار لرستان تفاهم نامه همکاری امضاء کرد

خلیل آقایی معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در راستای حفظ، احیاء، توسعه و بهره برداری مناسب و پایدار از منابع طبیعی استان لرستان با موسی خادمی استاندار لرستان در زمینه آبخیزداری، کنترل فرسایش، مدیریت رسوب و آبخوانداری تفاهم نامه همکاری امضاء کرد. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - این تفاهم نامه مشترک روز دوشنبه توسط معاون وزیر جهاد کشاورزی و رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استاندار لرستان به امضا رسید که در این جلسه مجمع نمایندگان استان لرستان در مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان، معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان و جمعی از مدیران ستادی و استانی سازمان جنگل ها حضور داشتند. 

ایجاد هماهنگی و همکاری مجموعه دستگاه های دولتی و غیردولتی در تحقق اهداف منابع طبیعی از جمله تعهدات استانداری استان لرستان در این تفاهم نامه همکاری است. 

بر اساس این گزارش، در حاشیه امضای تفاهم نامه خلیل آقایی بر تقویت و اهمیت پروژه های آبخیزداری تأکید کرد و افزود: قصد ما از اجرای طرح های آبخیزداری حفظ خاک، جلوگیری از هدر رفت آب، ایجاد پوشش گیاهی، تغذیه سفره های زیرزمینی و توسعه کشاورزی است. 

 

معاون وزیر جهادکشاورزی همچنین گفت: مقام معظم رهبری، آبخیزداری را به عنوان یکی از اولویت های مهم کشور مورد عنایت قرار دادند و در همین راستا با اختصاص 200 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به این امر موافقت کردند که این برای سازمان جنگل ها فرصتی است که بتوانیم با اجرای درست پروژه ها و برنامه ها پاسخی مناسب به این اعتماد بدهیم. 

آقایی در ادامه با اشاره به اهمیت این موضوع از استاندار لرستان خواست ضمن نظارت بر اجرای پروژه های آبخیزداری برای پیشبرد این طرح ها حمایت های لازم را داشته باشد.

رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به انجام عملیات آبخیزداری به صورت مکانیکی و بیومکانیکی خاطر نشان کرد: در مناطقی که بالای 300 متر بارندگی وجود دارد تنها با قرق منطقه می‌توان پوشش گیاهی مناسبی ایجاد کرد.  

در ادامه آقایی به نقش مردم در پیشرفت این پروژه ها و اهمیت آن اشاره و افزود: طرح‌های منابع طبیعی و آبخیزداری باید رضایت مردم را در پی داشته باشد، که ضمن مشارکت مردم در انجام طرح ها، حفظ و نگهداری توسط آنها، باعث اشتغال زایی نیز شود.

وی در پایان سخنانش عنوان کرد: سهم استان لرستان در سال 96 کمتر از 5 میلیارد تومان بوده است که امسال با توجه به بروز پدیده خشکسالی و کم آبی و همچنین نقش پر اهمیت طرح های آبخیزداری و آبخوانداری از رشد چند برابری برخوردار شده است.

 

در این دیدار استاندار لرستان تنها راه نجات از کم آبی در استان را اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری بر شمرد و اعلام کرد: آبخیزداری در سال های اخیر مغفول واقع شده است که امسال در نظر داریم به خاطر اهمیت بحث آبخیزداری، تغذیه سفره های آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از سیل و سیلاب به آن اهمیت بیشتری بدهیم.

موسی خادمی همچنین با مهم توصیف کردن اقدامات آبخیزداری تأکید کرد: ما در صدد انجام یک همکاری مستمر با سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور هستیم و با جدیت هر چه تمام پروژه ها را اجرا خواهیم کرد.

گفتنی است این تفاهم نامه مشتمل بر شش ماده و یک تبصره در سه نسخه تهیه شده و به مدت یک سال اعتبار خواهد داشت.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 553
بازدید کل : 5913269
آخرین بروزرسانی:
1 اسفند 1397 18:43