پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - استاندار خراسان شمالی بر توسعه طرح های آبخیزداری تاکید کرد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 313 16 مرداد 1397 10:16 شماره :50910

استاندار خراسان شمالی بر توسعه طرح های آبخیزداری تاکید کرد

استاندار خراسان شمالی گفت: با توجه به سیل خیز بودن استان و محدودیت منابع آب چاره ای جز توسعه هر چه بیشتر طرح های آبخیزداری و آبخوان داری نداریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - محمدرضا خباز در دیدار مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی اظهار داشت: من واقعا به آبخیزداری و آبخوان داری اعتقاد دارم، چون در شرایط موجود برای غلبه بر چالش های این حوزه راه دیگری نداریم و اجرای این قبیل طرح ها می تواند ضمن این که در ذخیره سازی آب در زمین و جلوگیری از تبخیر این منابع با ارزش و محدود کمک کند، باعث انتفاع بهره برداران می شود و به احیای قنوات خشکیده و کاهش رسوب پشت سدها نیز کمک می کند.

خباز افزود: انتظار می رود در کنار استمرار و گسترش طرح های اصولی آبخیزداری و آبخوان داری با اولویت بندی مسیل های مخرب در استان، کارهای زودبازده و سریع برای جلوگیری از رخداد سیلاب در این مناطق در دستور کار قرار گیرد.

 

وی برای حمایت همه جانبه از اجرای این طرح ها و نیز حضور و مشارکت فعالانه در طرح های بیابان زدایی، احیای جنگل ها و مرتع کاری اعلام آمادگی کرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان خراسان شمالی هم در این دیدار با ارائه آماری از وسعت عرصه های طبیعی ملی استان ازجمله وجود 433 هزار هکتار جنگل و 180 هزار هکتار بیابان گفت: امسال برای 3 حوضه آبخیز اصلی استان شامل اترک، کالشور و گلستان بیش از 170 میلیارد ریال اعتبار درنظر گرفته شده است.

حسن وحید ادامه داد: طرح ترسیب کربن در بیش از 40 روستا و طرح منارید هم در 13 روستا با هدف مقابله با بیابان زایی و فرسایش خاک، توانمندسازی جوامع محلی و تثبیت منابع طبیعی در حال اجراست.

وی خراسان شمالی را جزو استان های سیل خیز برشمرد و مهم ترین اقدامات و برنامه های اجرایی برای مقابله با این حوادث و نیز، نتایج مشارکت دادن مردم و جوامع محلی در اجرای طرح های قرق و بهره برداری از مراتع و عرصه های طبیعی استان را برای استحضار مقام عالی دولت در استان بیان کرد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 620
بازدید کل : 5913319
آخرین بروزرسانی:
1 اسفند 1397 18:43