پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رشد ۳۰ درصدی سطح زیر کشت باریجه در فیروزکوه
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 276 17 شهريور 1397 8:54 شماره :51672
مدیرکل منابع طبیعی استان تهران خبر داد؛
رشد ۳۰ درصدی سطح زیر کشت باریجه در فیروزکوه

مدیرکل منابع طبیعی استان تهران از رشد ۳۰ درصدی سطح زیر کشت باریجه در فیروزکوه خبر داد و گفت: برای ۲۵۰ نفر در این خصوص اشتغال زایی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- علی کیان از رشد ۳۰ درصدی سطح برداشت گیاه « باریجه» در فیروزکوه خبر داد و افزود: سطح زیر کشت این محصول، هم اکنون به یک هزار و ۲۰۰ هکتار رسیده است و در طول سه ماه برداشت این گیاه برای بیش از ۱۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۱۵۰ نفر به طور غیر مستقیم شغل ایجاد شده است.

وی گفت: پیش بینی می شود امسال از محل صادرات صمغ این گیاه بیش از ۱۰۰ میلیارد ریال ارز وارد کشور شود و مناطقی که امسال مورد بهره برداری قرار می گیرد، تا ۲ سال آینده قرق می شود و بوته هایی که زیر سال عمر دارند بهره برداران حق تیغ زدن آنها را ندارند.

مدیرکل منابع طبیعی استان تهران گفت: حمل بدون مجوز این گیاه قاچاق محسوب می شود و قبل از حمل؛ بهره برداران باید مجوز حمل را از اداره متبوعه دریافت کنند.

وی اضافه کرد: سال گذشته ۱۸ تن باریجه از مراتع استان تهران جمع آوری و به کشورهای اروپایی به خصوص فرانسه صادر شد و در سال جاری نیز برداشت باریجه تا اواسط مهرماه در فیروزکوه ادامه خواهد داشت.

کیان اضافه کرد: در سال جاری پیش بینی می شود، که تنها در فیروزکوه برداشت ۱۲ تن باریجه از مراتع کوهستانی این شهرستان را شاهد باشیم.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان تهران گفت: باریجه از مهم ترین گیاهان داروئی و صنعتی کشور و جزو منابع ارزشمند طبیعی محسوب می شود، صمغ حاصل از این گیاه جزو فرآورده های فرعی مرتعی است، که این اقدام گام مهمی در راستای تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و رونق بخشیدن به تولیدات داخلی در بخش منابع طبیعی به شمار می آید.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 481
بازدید کل : 5901999
آخرین بروزرسانی:
29 بهمن 1397 20:3