بازدید : 175 20 شهريور 1396 14:32 شماره :52519

اجرای طرح کاداستر و سامانه یکپارچه اطلاعات در ثبت اسناد بهترین راهکار مقابله با زمین‌خواری است
 
مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: تحقق کامل طرح سند تک‌برگی و سامانه یکپارچه و جامع اطلاعات ثبت اسناد و املاک کشور بهترین راهکار مقابله با زمین‌خواری است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایرنا، علیرضا هدایتی روز دوشنبه در شورای حفظ حقوق بیت المال که  در سالن جلسات اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان برگزار شد، گفت: از مهمترین بسترها و عوامل زمین‌خواری در کشور اجرایی نشدن طرح سند تک‌برگی و وجود نداشتن یک سامانه یکپارچه و جامع اطلاعات ثبت اسناد و املاک کشور، نبود مجازات شدید برای زمین‌خوار و قابل توجه بودن درآمد حاصل از ارتکاب جرم است.
وی یادآور شد: شفاف نبودن آمار و اطلاعات در موضوعات اصلاحات ارضی، کمبود شدید اعتبار و نیروی متخصص حوزه فنی و حقوقی از جمله چالش های مبارزه با زمین‌خواری است.
هدایتی تاکید کرد: زمین خواری جرم پیچیده ای است و در حال حاضر این پدیده به یکی از بزرگترین جرایم اقتصادی کشور تبدیل شده است.
وی، از دیگر چالش های مبارزه با زمین‌خواری را نبود صحت و دقت در حدود و ثغور نقشه های ثبتی، وجود تشخیص های متعدد بر روی یک واحد پلاک عنوان کرد.
مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: نبود شفافیت و دقت در تعیین حدود مستثنیات، وجود پاسخ های متناقض و متضاد با استعلامات انجام شده در یک واحد پلاک، کمبود شدید اعتبارات بخش فنی و کمبود نیروی کارشناس و متخصص در بخش های فنی و حقوقی از دیگر موانع مبارزه با زمین خواری است.
وی یادآور شد: زمین عامل مهم تولید در بسیاری از فعالیت های اقتصادی مانند کشاورزی، مسکونی، تجاری و صنفی است و بارزترین نوع تجاوز به اراضی و املاک تصرف غیرقانونی اراضی است.
مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با اشاره به ارزش منابع طبیعی در برابر دیگر سرمایه‌ها، گفت: فقط ارزش چوب جنگل‌های سه استان شمالی گلستان، ماندران و گیلان به اندازه 70 سال ذخیره نفت کشور است.
هدایتی افزود: سالانه ٢٥٠ میلیون متر مکعب فرسایش و رسوب گذاری مخازن سدها در کشور رخ می دهد و هزینه فرسایش خاک در ایران معادل ١٤ درصد درآمد ناخالص ملی است.
مدیرکل دفتر مرکزی حراست سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: فراوانی و شدت طوفان های گرد و خاک در ٥٠ سال اخیر ١٠ برابر شده است و این افزایش طوفان ها و خشکسالی نتیجه تغییر اقلیم است.
بر اساس این گزارش، ١٠٠ میلیون هکتار از اراضی کشور در معرض پدیده تخریب سرزمین قرار دارد، سمنان 9.7 میلیون هکتار وسعت دارد و از استان‌های پیشرو در مقابله با زمین‌خواری است.

 

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1422
بازدید کل : 5352039
آخرین بروزرسانی:
29 شهريور 1396 15:32