بازدید : 53 21 شهريور 1396 10:35 شماره :52533

محلول پاشی بیش از 700 هکتار عرصه های جنگلی آلوده به آفت شب پره شمشاد
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران – نوشهر اظهار داشت: به منظور مقابله با آفت شب پره شمشاد تاکنون770 هکتار از رویشگاههای شمشاد در غرب مازندران محلول پاشی شد .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری نوشهر، غلامحسن اشرفی نیا با اعلام این خبر افزود: این محلول از نوع" بی.تی" بوده که در مناطق آلوده به این آفت محلول پاشی شد و گفت: برای کنترل این آفت سال گذشته 650 هکتار و در شش ماه نخست امسال 120 هکتار از عرصه های آلوده به این آفت با اعتبارت تخصیصی و بهره گیری از امکانات بخش خصوصی محلول پاشی صورت گرفت.
این مقام مسئول افزود: برای این عملیات تاکنون افزون بر شش میلیارد ريال هزینه شده است.
اشرفی نیا افزود: بیشترین سطح مناطق آلوده که محلول پاشی صورت گرفت مربوط به حوزه اداره منابع طبیعی نوشهر-رویان بوده که 9 نقطه آن که در معرض این آفت مهاجم قرار دارد.
این مناطق شامل "پارک جنگلی سی سنگان-ماشلک- توسکاتک- کیسی-نیرنگ- کاسگرمحله- خیرودکنار – صلاح الدین کلا و عالم کلا" بوده است.
به گفته وی این آفت همچنین مناطقی از جنگلهای رامسر و پارک جنگلی صفارود را نیزآلوده کرده است که در سطح پنج هکتار محلول پاشی شد .
رئیس اداره حفاظت و حمایت منابع طبیعی نوشهر ادامه داد : با بررسی های صورت گرفته در حال حاضر درختان شمشاد منطقه گلندرود رویان نیز به آفت شب پره مبتلا شدند که طی هفته گذشته 40 هکتار از این عرصه محلول پاشی شد.
وی با اعلام اینکه در سالجاری دو نوبت محلول پاشی در پارک سی سنگان انجام شد، افزود: به دلیل وسعت پارک سی سنگان که ذخیره گاه شمشاد است تاکنون 420 هکتار از این عرصه محلول پاشی شد.
پارک جنگلی سی سنگان نوشهر دارای 525 هکتار ذخیره گاه شمشاد است.
اشرفی نیا، سطح عرصه های جنگلی شمشاد در غرب مازندران را 8هزارو پانصد هکتار اعلام و تصریح کرد: از این سطح پنج هزارهکتار آن آلوده به بیماری بلایت و سه هزار هکتار آن آلوده به آفت شب پره شمشاد است .
وی گفت : 500 هکتاردیگر از جمله مناطق غیرقابل دسترسی،صعب العبور بوده که الودگی در انها دوراز ذهن نمی باشد.
اشرفی نیا ادامه داد: مناطقی که طی سال گذشته در حوزه غرب مازندران محلول پاشی شد شامل حوزه شهرستانهای نوشهر-چالوس-رامسر و عباس آباد بوده که در 15 نقطه از رویشگاههای درختان شمشاد صورت گرفت.
رئیس اداره حفاظت و حمایت این اداره کل ادامه داد: به منظور کنترل و شکار حشرات کامل آفت شب پره شمشاد تاکنون تعداد 900 عدد تله فرمونی درمناطق آلوده و خسارت دیده از آفت نصب شد .
شمشاد هیرکانی با نام علمی بُوکسوس هیرکانا (Buxus hyrcana) درختی همیشه‌سبز و بومی جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران است که در فهرست گونه‌های گیاهی در خطر انقراض اتحادیهٔ بین‌المللی حفظ طبیعت (IUCN) قرار دارد.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1394
بازدید کل : 5352014
آخرین بروزرسانی:
29 شهريور 1396 15:32