پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - پنجمین نشست عملی همکاران ستادی برگزار شد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 265 19 مهر 1397 13:10 شماره :52679

پنجمین نشست عملی همکاران ستادی برگزار شد

پنجمین نشست علمی ارائه دستاوردهای تحقیقاتی همکاران ستاد سازمان در مقطع دکتری با حضور نمایندگان جمعیت فعالان محیط زیست، داوطلبان سبز و بازنشستگان به نام سازمان، برگزار شد. 

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور  دکتر یاسر قاسمی آریان از همکاران ستادی سازمان به مدت 15 دقیقه به تشریح چکیده ای از پایان نامه مقطع دکتری خود را با موضوع ارزیابی و مقایسه اقتصادی اکولوژیکی در پروژه بیابانزدایی دشت سربیشه خراسان جنوبی پرداخت.

قاسمی آریان در ادامه سخنانش به دونوع رویکرد مدیریت اکولوژیک محور و اجتماعی محور منابع طبیعی در پروژه دشت سربیشه خراسان جنوبی اشاره نمود و افزود: اهمیت و لزوم جلب مشارکت مردمی در اجرای این پروژه ها و طرح ها باعث توسعه آنها شده است. 

در ادامه این نشست علمی مهندس خوشنویس از همکاران بازنشسته موسسه تحقیقات با موضوع مطالعاتی اُرس به ارائه دستاوردهای خود پرداخت.

خوشنویس گفت: اُرس از گونه های منحصر به فرد و بومی ایران است که از آذربایجان تا خراسان و به ویژه در شرق کشور و در ارتفاعات به صورت گسترده یافت می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اُرس بسیار پایدار و سازگار با هر نوع آب و هوا است و برگ‌هایش مانند دیگر گونه‌های سرو به شکل سوزنی می‌باشد. افزود: این گیاه خودرو به خوبی در خاک استقرار می یابد و به دلیل برخورداری از ریشه های عمیق نیاز به آبیاری ندارد و در تمامی طول سال سبز است.

خوشنویس در پایان سخنانش به ارائه برنامه شناسایی، معرفی تکثیر و ایجاد ذخیره‌گاه‌های درختان کهنسال خود پرداخت و توضیح داد: اجرای موفق این برنامه نیازمند حمایت و همکاری دستگاه های مربوطه است. 

در پایان این نشست از بنیانگذاران مراقبت از اُرس همچون مرحوم مهندس عمرانی تقدیر و از مرتضی ابراهیمی و دیگر عزیزانی که برای تکثیر این گونه بسیار تلاش کردند یاد شد.

 گفتنی است این نشست عملی دو هفته یکبار در روز سه شنبه برگزار می شود که دانش آموختگان منابع طبیعی یافته های علمی و پژوهشی خود را در جلسات آموزشی ارائه می کنند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9316
بازدید کل : 5424810
آخرین بروزرسانی:
22 آذر 1397 10:42