بازدید : 158 15 مهر 1396 14:19 شماره :53016

عدم مدیریت بهینه در مصرف آب موجب خشک شدن دریاچه ارومیه شده است
 
مدیرکل منابع طبیعی و ابخیزداری استان آذربایجان غربی گفت: در سال های گذشته عدم مدیریت بهینه در مصرف آب و عدم صرفه جویی های طبیعی و منطقی در بخش های مختلف کشاورزی ، صنعتی و خانگی باعث خشک شدن دریاچه ارومیه شده است.
 به گزارش روابط عمومی منابع طبیعی استان آذربایجان غربی، رحمان وهاب زاده روز چهارشنبه در دیدار کارشناسان ارشد فائو که برای تدوین برنامه های کاری احیای دریاچه ارومیه وارد این استان شدند خاطر نشان کرد: از پی گیری و حساسیت های فائو نسبت به موضوع احیای دریاچه ارومیه بسیار خرسندیم که کارشناسان و متخصصان فائو برای احیای دریاچه ارومیه که می توان گفت به عنوان یک چالش فرا ملی تبدیل شده است حساسیت داشته و از مسافتی بسیار دور به ایران و به شهر ارومیه آمده اند.
وی تصریح کرد: هم اینک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و بالاخص ادارات کل منابع طبیعی آذربایجان غربی و شرقی مبارزه گسترده ای را در مقابله با پدیده گردو غبار در بستر دریاچه ارومیه را آغاز کرده اند که نشان از اهمیت عملیات های منابع طبیعی در این عرصه هاست .
در این جلسه دکتر عزیز البحری اقتصاد دان ارشد فائو و سر گروه هیئت اعزامی از فائو گفت: هدف از این سفر که به عنوان دومین سفر بنده به استان آذربایجان است ادامه صحبت های سفر قبلی در خصوص برنامه ها و کارهای آبخیزداری است که ما هنوز نیازمند شفاف سازی و آگاه سازی از برنامه ها هستیم که ببینیم فائو چه کمکی را می تواند در راستای احیای دریاچه ارومیه داشته باشد و هدف دیگری که در این سفر داریم دنبال کردن برنامه های اجرایی قبلی است که در خصوص انها توافقاتی انجام شده است.
وی افزود: فائو برای احیای دریاچه ارومیه سه هدف عمده را دنبال می کند که عبارت است از: توافق با ارائه طرح جامع برای افزایش مراودات  و ارزیابی آنها؛ برنامه مدیریت خشکسالی که در حال تدویناست و مدیریت آبخیزداری که با رویکرد جامع به کل حوزه آب دریاچه ارومیه تعمیم داده شود.
در ادامه این نشست ، بحثهای تخصصی بین اساتید و کارشناسان حاضر در نشست تبادل شد و در ادامه نیز این هیئت از عملیات احیایی دریاچه ارومیه در حوزه منابع طبیعی در منطقه سپرغان و جبل کندی ارومیه بازدید کردند.

 

|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9009
بازدید کل : 5528511
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3