بازدید : 248 15 مهر 1396 14:42 شماره :53017
دکتر اسحاق جهانگیری در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر:
حفاظت از جنگل ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود
معاون اول رئیس جمهور در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر گفت: حفاظت از منابع ارزشمند نظیر خاک حاصلخیز، جنگل ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود و با زمین خواری که یکی از مشکلات جدی است نیز مبارزه شود.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دکتر اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز (شنبه) در چهارمین همایش ملی روز روستا و عشایر که با رویکرد نخبگان روستایی، ظرفیت پنهان توسعه پایدار روستایی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران برگزار شد، اظهار داشت: روستاییان و عشایر کشور علاوه بر تولید، مرزداران کشور هستند و از مرزهای کشور حفاظت و حراست می کنند.
معاون اول رئیس جمهور افزود: مسائل روستاها نباید فقط در روز ملی روستا مطرح شود بلکه باید در همه مجامع تصمیم گیری به این موضوع پرداخته شود اما روز ملی روستا و عشایر نیز فرصت مناسبی است تا اقدامات انجام شده و نقدها و پیشنهادات از سوی صاحبنظران، اندیشمندان و نخبگان مورد بررسی قرار گیرد.
دکتر جهانگیری گفت: برای اینکه توسعه همه جانبه کشور را به طور متوازن و همزمان پیش ببریم، حتماً باید در برنامه های توسعه، موضوع توسعه روستایی را مورد توجه داشته باشیم و در این زمینه مشارکت خودِ روستاییان در برنامه ریزی برای توسعه روستاها می تواند نقشی مهم و سازنده داشته باشد.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه امروز با چالش های مختلفی در کشور روبرو هستیم به سه چالش مهم که با زندگی روستاییان و عشایر نیز ارتباط دارد اشاره و خاطرنشان کرد: بیکاری، آب و محیط زیست از چالش های مهم کشور هستند که روستاییان و عشایر نیز با آن دست و پنجه نرم می کنند.
معاون اول رئیس جمهور در ادامه چالش آب را از دیگر مسائل جدی کشور برشمرد و افزود: باید راهبردهایی انتخاب کنیم که توسعه پایدار روستایی با استفاده از بهره وری صحیح از منابع آب دنبال شود و دولت نیز در برنامه ششم توسعه برنامه هایی نظیر آبخیزداری، آبخوان ‌داری و استفاده از روش های نوین آبیاری را بیش از سال های گذشته در دستور کار قرار داده است.

دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به چالش های محیط زیست کشور، این مسائل را از دیگر چالش های مهم کشور برشمرد و گفت: حفاظت از منابع ارزشمند نظیر خاک حاصلخیز، جنگل ها و مراتع باید به صورت جدی دنبال شود و با زمین خواری که یکی از مشکلات جدی است نیز مبارزه شود و در این راستا روستاییان نیز باید کمک کنند که زمین های حاصلخیز کشاورزی به دست عده ای سودجو تغییر کاربری پیدا نکند.

معاون اول رئیس جمهور با تأکید بر اینکه مراتع حاصلخیز نباید از دست ملت ایران خارج شود و باید از جنگل ها که جزء سرمایه های بزرگ کشور هستند نیز به طور جدی حفاظت شود، خاطرنشان کرد: دولت برای مقابله با هر سه چالش آب، محیط زیست و بیکاری برنامه های دقیقی تدوین کرده و تلاش می کند که این چالش ها را از میان بردارد.


|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9050
بازدید کل : 5528539
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3