بازدید : 85 19 مهر 1396 16:42 شماره :53132

کشت گیاهان دارویی در بیش از دو هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی فارس
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس از کشت وسیع گیاهان دارویی در سطح دو هزار و 355 هکتار از عرصه های منابع طبیعی فارس با گونه های مختلف در یکسال گذشته خبرداد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری استان فارس، مهرزاد بوستانی گفت: این گیاهان بیشتر درارتفاعات شهرستانهای لارستان، خنج، گراش، جهرم، بوانات، نیریز، استهبان، مرودشت،سپیدان،ممسنی وکازرون رشد کرده وشامل آنغوزه،جاشیر خوراکی، بادام کوهی وپیاز گل نرگس هستند.
وی میزان محصولات برداشت شده در این اراضی را 37 هزار و 300 کیلوگرم اعلام کرد وگفت: بوانات با 500 هکتار بیشترین سطح زیر کشت و کازرون با 5 هکتار کمترین سطح زیر کشت گیاهان دارویی را دارند.
وی تنوع گونه‌های گیاهی در استان را از ویژگی‌های منحصر به فرد این گیاهان عنوان کرد و افزود: تاکنون یکهزارو 500 گونه گیاه دارویی در کشور شناسایی شده است.
بوستانی افزود:دراستان فارس نیز حدود 150 گونه گیاه دارویی و صنعتی شاخص در عرصه های منابع طبیعی ازجمله آنغوزه تلخ، باریجه،وشاء،گون مولد کتیراوانزرورت، ریشه، بادام کوهی، گلابی وحشی،کنار،بلوط شناسایی شده و بیشتر این گیاهان بصورت خودرو در عرصه های منابع طبیعی رشد میکنند.
وی با اشاره به اهمیت کشت گیاهان دارویی درعرصه های منابع طبیعی اظهار داشت: برداشت بی رویه و بیش از حد و اغلب بدون توجه به کشت مجدد، به نابودی و انقراض برخی گونه ها منجر شده و بسیاری از گونه ها را نیز با خطر جدی انقراض روبرو کرده است.
وی گفت: با ترویج فرهنگ صحیح استفاده از گیاهان دارویی می توان در کنار بهبود درآمد بهره برداران در مناطق احیا شده، از عرصه های طبیعی حفاظت بیشتری کرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری فارس با اشاره به اقدامات جدی منابع طبیعی استان فارس در زمینه توسعه و حفظ گیاهان دارویی اظهار داشت:واگذاری سه هکتار از اراضی مستعد منابع طبیعی جهت احداث باغ گیاهان دارویی به بخش خصوصی از طریق ماده 3،احداث و راه اندازی دومرکز پایلوت گیاهان دارویی و صنعتی جهت آموزش و ترویج در راستای فرهنگ تولید و مصرف گیاهان دارویی در استان و نیز واگذاری یکصد هکتار از اراضی ملی از طریق ماده 3 جهت کشت گیاهان دارویی از جمله کشت گل محمدی و گل نرگس از جمله اقدامات اداره کل منابع طبیعی استان در راستای احیاء و توسعه گیاهان دارویی در استان است.
وی درادامه با اشاره به ضرورت اخذ مجوز برداشت وبهره‌برداری از اراضی دارای قرارداد درعرصه های طبیعی استان تصریح کرد:با متخلفانی که بدون دریافت مجوز اقدام به برداشت کنند، برخورد قانونی می‌شود.
وی همچنین یاد آور شد: در حال حاضر فعالیت در زمینه کاشت و توسعه ریشه شیرین بیان در سطح 70 هکتار در طرح مرتعداری چمن آبباریک اقلید به اجرا در آمده است و این مهم موجب شده تا پیش زمینه‌های تولید در اختیار بهره‌برداران واجد شرایط قرار گیرد.
|
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9045
بازدید کل : 5528536
آخرین بروزرسانی:
30 مهر 1396 15:3