پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سازمان های جنگل ها و مراتع و اتکا تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 978 13 آبان 1397 14:24 شماره :53463
در راستای توسعه زراعت چوب
سازمان های جنگل ها و مراتع و اتکا تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند

تفاهم‌نامه همكاري مشترك سازمان جنگل ها، مراتع و آبخيزداري كشور با سازمان اتكا در راستاي توسعه زراعت چوب و حفاظت از منابع طبيعي امضاء شد.

به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، اين مراسم صبح امروز با حضور خليل آقايي معاون وزير و رئيس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخيزداري كشور، محمود شكري نماينده كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي، مهدي كربلايي مدير عامل سازمان اتكا و بهدوست كلابي مدير عامل شفارود در سالن همايش هاي اين سازمان برگزار شد.

خليل آقايي معاون وزير جهاد کشاورزی در اين مراسم با بيان اينكه از اسفند ماه سال ٩٦ تمامي قراردادهاي مربوط به بهره‌برداري جنگل‌هاي شمال كه بالغ بر ١١٠ قرارداد بوده لغو شده است، گفت: اين موضوع سبب شد تا ميزان قاچاق چوب ۵ درصد نسبت به سال گذشته كاهش يابد.

او با بيان اينكه بحث زراعت چوب از اهميت ويژه اي برخوردار است، افزود: شركت شفارود كه به شركت اتكا واگذار شده از شركت هاي بهره بردار حوزه جنگل بوده است.

 تعهد سازمان جنگل ها در برنامه ششم، توسعه ٧٥ هزار هکتار زراعت چوب است

آقايي افزود: تفاهم نامه موجود در راستاي توسعه زراعت چوب، حفاظت از جنگل‌ها و جلوگیری از برداشت غير قانوني و قاچاق براي ١٠ سال منعقد شده است.

او با تاكيد به اينكه در برنامه توسعه ششم 75 هزار هکتار تعهد زراعت چوب براي اين سازمان وجود دارد، افزود: اميد می‌رود با تأمين منابع و تخصيص اعتبار، اين مهم محقق شود.

آقايي ادامه داد: به دنبال آن هستيم كه در اراضي شخصي نيز زراعت چوب صورت گيرد و افراد می توانند علاوه بر اراضي ملي نسبت به زراعت چوب در اراضي شخصي خود نيز اقدام كنند.

رییس سازمان جنگل ها با بيان اينكه سالانه بين ٥ تا ٦ميليون متر مكعب چوب مورد نياز كشور است، گفت: از اين مقدار٥٠٠ تا ٦٠٠ هزار هكتار از محل بهره برداري داخل تأمين مي شده كه با توقف بهره برداري از جنگل هاي شمال تلاش مي كنيم تا زراعت چوب را افزايش دهيم.

او افزود: در زراعت چوب بحث خودكفايي مطرح نيست و مي توان در معادلات واردات و صادرات برنامه ريزي كرد.

او همچنين گونه هاي صنوبر، اوكاليپتوس و پالونيا را از رقم هاي مورد استفاده در زراعت چوب عنوان كرد و گفت: در صورت تأیيد موسسه تحقيقات جنگل ها می‌توان رقم هاي جديدي را نيز به اين ارقام اضافه كرد.

 

اولویت نخست شرکت شفارود حفظ جنگل هاست

محمد مهدي كربلايي مدير عامل سازمان اتكا نيز در اين مراسم با بيان اينكه موضوع اصلي در جنگل هاي شفارود حفظ آن بوده است، گفت: بهره برداري از اين جنگل تا كنون اولويت دوم اين شركت بوده است.

او با تاكيد به اينكه تا كنون زراعت چوب با همكاري سازمان جنگل ها صورت گرفته است، افزود: اميد مي روز اين تفاهم نامه باعث رونق اقتصادي منطقه شود.

كربلايي با بيان اينكه در حال حاضر ٥٥٠ نفر به صورت مستقيم در شركت شفارود فعاليت مي كنند، گفت: همچنين كارگاه و كارخانه ‌اي چوب نيز در حدود ٣ هزار كارگر و كارمند وابسته دارند كه مشغول به فعاليت هستند و در صورت تأمين مواد اوليه وضعيت اقتصادي شان بهبود خواهد يافت.

شرکت ها با امضای قرارداد با سازمان جنگل ها به حفظ جنگل ها كمك می کنند

محمود شكري نماينده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال نيز در اين مراسم با بيان اينكه سازمان جنگل ها محدوديت در حفظ منابع طبيعي و حفظ جنگل ها دارد، گفت: قانون در اين راستا به سازمان جنگل ها اجازه داده تا با امضاي قرارداد با شركت ها به حفظ جنگل‌ها كمك كند.

او با بيان اينكه جنگل شفارود با ١٢٠ هزار هكتار وسعت از جنگل هاي بزرگ در تالش است، افزود: اين شركت علاوه بر حفاظت از جنگل در توسعه جنگل و زراعت چوب مي تواند مؤثر عمل كند.

عضو كميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي افزود: بر اساس آمار سال ٩٤ و ٩٥ ميزان چوب وارداتي به كشور ١.٥ ميليون متر مكعب بوده است.

او با تاكيد به اينكه با توجه به ممنوعيت توقف برداشت چوب در جنگل هاي شمال در بحث زراعت چوب بايد بيشتر كار شود، گفت: دولت بايد براي حفظ و حراست جنگل هاي شمال حداقل ٦٠ ميليارد تومان بر اساس طرح تنفس در برنامه ششم توسعه به سازمان جنگل ها پرداخت كند كه در سال گذشته ٥٠ تا٦٠ درصد از آن تخصيص يافت.

او با بيان اينكه با امضاي اين تفاهم نامه و زراعت چوب در منطقه اشتغال زايي صورت خواهد پذيرفت، افزود: همچنين سبب مي شود تا علاوه بر زراعت چوب، جنگل ها مورد حفاظت نيز قرار گيرد.

 

 

 

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 4073
بازدید کل : 5284563
آخرین بروزرسانی:
26 آبان 1397 10:7