پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب خاک وارد سدهای کشور می شود
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 319 14 آبان 1397 16:28 شماره :53503
مدیرکل آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها:
سالانه ۲۵۰ میلیون مترمکعب خاک وارد سدهای کشور می شود

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: هر سال به دلیل عدم کنترل خاک در بالادست و فرسایش، ۲۵۰ میلیون مترمکعب خاک وارد سدهای کشور می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از خبرگزاری مهر، هوشنگ جزی در "کارگاه تحلیل عملکرد و هم افزایی فعالیت های آموزشی، ترویجی و مشارکتی در پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی" که در کلارآباد مازندران برگزار می‌شود با بیان اینکه طرح آبخیزداری حدود ۹ میلیون تن در هکتار فرسایش خاک را جلوگیری می کند افزود: این در حالی که فرسایش و رسوب بزرگترین مشکل در کشور محسوب می شود و با بارندگی و تغییرکاربری نادرست سطحی از خاک را از دست می دهیم.

جزی با بیان اینکه ۲۵۰ میلیون مترمکعب در سال خاک وارد سدهای کشور می شود گفت: هر سال به اندازه سد امیرکبیر خاک از دست می دهیم و هرسال با عدم کنترل خاک در بالادست، یک سد را در کشور از دست می دهیم.

جزی با اظهار اینکه طبق برنامه ششم توسعه ۱۰ میلیون هکتار از عرصه های منابع طبیعی باید تحت پوشش طرح های آبخیزداری قرار گیرد گفت: به طور میانگین سالانه باید دو میلیون هکتار از عرصه ها تحت پوشش این طرح قرار گیرد.


۱۰ هزار میلیارد تومان برای طرح های آبخیزداری نیاز است

وی افزود: در حال حاضر به طور میانگین برای اجرای هر هکتار طرح آبخیزداری تا پایان برنامه ششم به یک میلیون تومان اعتبار نیاز است و در مجموع ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم است.

وی با بیان اینکه امسال ۷۰۰ میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی برای اجرای طرح های آبخیزداری درنظر گرفته شده است گفت: با این اعتبار در ۶۴۲ حوزه آبخیزداری با سطح هشت میلیون هکتار در حال انجام پروژه های آبخیزداری هستیم.

جزی با بیان اینکه با اعتبار درنظر گرفته شده بخشی از طرح های آبخیزداری اجرا می شود گفت: با ۷۰۰ میلیارد تومان اعتبار صندوق توسعه ۷۰۰ تا ۷۵۰ هکتار از عرصه ها تحت پوشش طرح های آبخیزداری قرار خواهند گرفت.

مدیرکل دفتر آبخیزداری و حفاظت خاک سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور یادآور شد: متاسفانه اعتبار به آبخیزداری در طول سال های گذشته کم اختصاص داده شده است در حالی که آبخیزداری چهار برابر هزینه صرف شده منفعت خواهد داشت.

وی افزود: پروژه های آبخیزداری در یک نقطه متمرکز نمی شود و مردم در تمام حوزه ها از آن نفع می برند و سبب کنترل سیل در کل حوزه ها خواهد شد.

جزی با اشاره به اثرات آبخیزداری گفت: با اجرای طرح‌‌های آبخیزداری ۵۳۰ مترمکعب درسال آب استحصال و از تبخیر آن جلوگیری می شود و همچنین افزایش ۱۲۰ کیلوگرمی تولید علوفه از دیگر اثرات توجه به آبخیزداری است.

دراین کارگاه یک روزه معاونان فنی ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری، کارشناسان دفاتر سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، رئیسان ادارات آموزش و ترویج و نیز سرتسهیل گران از 11 استان کشور حضور داشتند.

تشریح سیاست ها، درس آموخته ها و تجارب به دست آمده در زمینه انجام فعالیت های آموزشی، ترویجی و مشارکتی، تشریح سیاست ها و برنامه های بخش آبخیزداری در زمینه فعالیت های مشارکتی، تشکیل گروه های کاری تدوین برنامه اقدام تسهیل‌گر از جمله اهداف کارگاه تحلیل عملکرد و هم افزایی فعالیت های آموزشی، ترویجی و مشارکتی در پروژه های آبخیزداری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی است. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11175
بازدید کل : 5675176
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35