پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 490 هکتار از مراتع غرب مازندران کپه کاری شد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 165 15 آبان 1397 12:10 شماره :53543

490 هکتار از مراتع غرب مازندران کپه کاری شد

رئیس اداره مرتع اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران ـ نوشهر گفت: امسال ۴۹۰ هکتار از مراتع ییلاقی عرب مازندران کُپّه‌کاری شد .

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کیوان وریج‌کاظمی افزود: این اقدام در چارچوب برنامه‌های اصلاحی و احیایی مراتع در 12سامانه عرفی و از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تأمین و هزینه شد.

وی اعتبار این عملیات را سه میلیارد و 70 میلیورن ریال ذکر کرد و اظهار داشت: حدود چهار هزار کیلوگرم بذر مرتعی از گونه‌های فستوکا، آگروپایرون، سکاله، اِسْپِرْس، یونجه در این کپه‌کاری‌ها به کار رفت.

وی در ادامه گفت: عملیات کپه کاری در چهار حوزه اداره کل در شهرستان های چالوس، کلاردشت، رامسر و بخش کجور انجام شد که شهرستان چالوس با 190 هکتار بیشترین سطح این حوزه را شامل می شود. 

 

وی همچنین تخصیص به ‌موقع اعتبارات و اجرای عملیات کپه‌کاری در زمان مناسب را رضایت بخش دانست و اظهار امیدورای کرد: در سال آینده شاهد نتایج مطلوب این عملیات باشیم.

رئیس اداره مرتع منابع طبیعی نوشهر تصریح کرد: با بکار گیری 9 قرقبان در این مراتع می بایست دو ماه بعد از کپه‌کاری و دو ماه قبل از شروع فصل تعلیف، از ورود دام به مناطق کپه‌کاری شده جلوگیری شود .

وی همچنین بیان کرد: برای حفاظت و قرق این ۴۹۰ هکتار عرصه کپه‌کاری شده، حدود 640 میلیون ریال اعتبار در نظر گرفته شده است. 

وریج‌کاظمی با اشاره به این‌که در سال‌های اخیر میزان بارندگی در منطقه کاهش یافته است گفت: پیامد این امر، کم شدن ذخایر و منابع آبی و همچنین کاهش آب دهی چشمه‌ها و نهرها بوده است.

وی اظهار داشت: برای کاستن از مشکلات ناشی از کم‌آبی، تعداد ۱۰۶ آبشخور فلزی با اعتبار ۴۸ میلیون تومان برای استفاده ی دامداران ساخته و تحویل شد. 

حوزه اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مازندران _ نوشهر دارای 197 هزار هکتار مرتع است که از ارتفاع دو هزار و 200 متر از سطح دریا تا ارتفاع بیش از سه هزار و 500 متر گسترش دارد.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11259
بازدید کل : 5675232
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35