پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - البرز ۲۵ هزار هکتار کانون ریزگرد دارد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 65 13 آذر 1397 10:49 شماره :54434

البرز ۲۵ هزار هکتار کانون ریزگرد دارد

حامد فرضی با بیان اینکه در حوزه منابع طبیعی کمبود منابع مالی داریم، گفت: عدم هماهنگی دستگاه‌های استانی در اجرای پروژه های عمرانی و عدم رویکرد آمایش سرزمینی مشکلاتی را ایجاد کرده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از قدس آنلاین، حامد فرضی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز در همایش روز جهانی خاک که پیش از ظهر روز دوشنبه برگزار شد، با اشاره به اینکه در کشور ما بخصوص استان البرز حال منابع آبی و خاکی اصلا خوب نیست، گفت: قبل از اینکه که شهر کرج به کلانشهر تبدیل شود یک باغ شهر و تفرجگاه با قابلیت تولید انواع محصولات کشاورزی بود.

وی افزود: پیشروی مناطق بیابانی شهرستانهای اشتهارد و نظرآباد به سمت مناطق  کشاورزی را داریم و بحران عمده ای در استان در حال شکل گیری است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اینکه باید با اتخاذ تدابیری دراستفاده درست منابع آبی خسارت کمتر خاک را داشته باشیم، گفت: زنگ خطر به قدری جدی است که فرمایشات رهبر معظم رهبری دربحث اهمیت دادن به خاک ومشکلات آینده کشور باید در اولویت قرار بگیرد.

وی افزود: دراین خصوص در سال ۹۷ از محل صندوق توسعه ملی ۲۰۰ میلیون دلار به دستور مقام معظم رهبری صرفا در اجرای پروژه های آبخیز داری که غالبا در اجرای بحث منابع آب و خاک که رابطه مستقیم دارند در نظر گرفته شده است.

این مسئول سهم استان را از این میزان اعتبار ۱۸ میلیارد تومان اشاره کرد و گفت: ۳۸ هزارهکتار از این اراضی برای  فرایند آبخیزداری، کنترل دام، مرتع و جنگلداری در دست اقدام است.

فرضی با بیان اینکه استان البرزکوچکترین استان کشور محسوب می شود، گفت: ۳ درصد جمعیت کشوردر البرز ساکن هستند که در حدود ۲ میلیون ۵۰۰ هزار نفرجمعیت دارد که با۵۰۰ نفر در یک کیلومتر مربع، پرتراکمترین استان کشور تلقی می شود و این جمعیت کثیر نیاز به فضا و تفرجگاه دارد.

وی افزود: اگر یک فکرجدی در تامین منابع آبی و حفاظت از خاک نداشته باشیم یکی از چالش های جدی در آینده در استان خواهیم داشت که خطراتی در بعد فرهنگی و اجتماعی را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیز داری استان البرز خاطرنشان کرد: بزرگترین نهالستان کشور در استان البرز مستقر است؛ همچنین دو سد مخزنی امیرکبیر و و طالقان در البرز وجود دارد.

وی با بیان اینکه اگر قرار باشد سالانه یک میلیون تن رسوب را کنترل کنیم و مانع از ورود آنها به سدها شویم گفت: قطعا باید منابع مالی آن تامین شود و اعتباراتی به پروژه‌های ما اختصاص یابد.

این مسئول با بیان اینکه ما در حوزه منابع طبیعی کمبود منابع مالی داریم، تصریح کرد: بیش از ۸۰ درصد از مساحت استان در مطالعات حوزه آبخیزداری مورد بررسی قرار می‌گیرد که امیدواریم با این کار از مخاطرات جلوگیری کنیم.

وی افزود: به دلیل تخصیص اعتبار در سال جاری شرایط خوبی داریم اما سال گذشته برای تأمین مالی انجام پروژه‌های آبخیزداری دچار مشکل بودیم.

مدیرکل منابع طبیعی و حوزه آبخیزداری استان البرز با بیان اینکه برای مقابله با وقوع احتمالی سیل باید مدیریت و کنترل داشته باشیم، گفت: اجرای طرح‌های آبخیزداری به‌صورت ویژه در دستور کار قرار دارد تا با مدیریت بحران از بروز حادثه پیشگیری کنیم.

فرضی به مسئله ریزگردها اشاره کرد و گفت: عمق فاجعه به‌قدری زیاد است که نمی‌توان با اعتبار کم مشکلات بسیاری را در این زمینه حل‌ و فصل کرد چرا که حل این مسئله نیازمند عزم ملی است.

وی با اشاره به اینکه در جریان سفر رئیس‌جمهور به البرز ۲۰ میلیارد تومان برای رسیدگی به بحران کانون ریزگردها اختصاص داده‌شده بود، خاطرنشان کرد: از مجموع ۴۵ هزار هکتار اراضی بیابانی استان حدود ۲۵ هزار هکتار آن کانون ریزگردها است.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5277
بازدید کل : 5447457
آخرین بروزرسانی:
26 آذر 1397 12:46