پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - 844 هکتار از اراضی ملی کردستان رفع تصرف شد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 157 13 آذر 1397 11:22 شماره :54437

844 هکتار از اراضی ملی کردستان رفع تصرف شد

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان گفت: در سال جاری 844 هکتار از 921 هکتار اراضی ملی تخریب و تصرف شده این استان خلع ید شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان، سعدی نقشبندی در جلسه شورای پیشگیری از جرم کردستان با موضوع پیشگیری از تصرف و تخریب اراضی ملی اظهار داشت: در سال 96 نیز مقدار اراضی ملی تصرفی در کردستان یک هزار و 29 هکتار شناسایی شده که 667 هکتار آن آزاد شد.
وی به دلایل ایجاد وقوع جرم و تصرف اراضی ملی اشاره کرد و افزود: ممانعت از افشاگری اطلاعاتی مسئولان در رابطه با اجرای پروژه های عمرانی دولت، صدور مجوزهای متعدد جهت اجرای یک نوع طرح توسط ادارات ذی ربط بدون مطالعه و نیازسنجی، تبانی در خرید و فروش صوری اراضی ملی در میان افراد سودجو، از جمله دلایل وقوع تصرف اراضی ملی است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کردستان بر لزوم تعیین کاربردی اراضی در آمایش سرزمینی و ایجاد بانک اطلاعاتی جامع زمین تاکید کرد و گفت: ارائه نقشه مصوب شورای عالی معماری و شهرسازی ایران در تعیین محدوده و حریم شهری و لزوم اختصاص اعتبارات کافی برای اجرای طرح اصلاح و بازنگری نقشه های سنواتی در ممانعت از تصرف و تخریب اراضی ملی بسیار تاثیر گذار است.
نقشبندی به اقدامات انجام شده در راستای پیشگیری از وقوع جرم و آگاه سازی جوانع محلی و مردم اشاره کرد و افزود: اقدامات آموزشی و ترویجی جهت کاهش تخریب و تصرفات از جمله آموزش به 425 نفر از اعضای شوراهای شوراهای اسلامی روستا و صدور سه هزار و 781 کارت همیار طبیعت در بخش های همیار دانش آموزان، همیار مروج و محافظ افتخاری از جمله این اقدامات است.
وی در بخش دیگری از صحبت هایش به نقش درخت سنجد در مقابله با فرسایش زمین و تولید تثبیت ازت خاک اشاره کرد و گفت: این درخت عامل فعال زیست محیطی بسیار موثری است و می تواند باعث نفوذ آب در زمین و کاهش تبخیر آن شود.
نقشبندی با بیان اینکه تولید سنجد یکی از مصادیق اصلی اقتصاد مقاومتی در بحث آبخیزداری است، یادآور شد: مقرار شده ا سال 98 در 100 هکتار از اراضی ملی استان به صورت آزمایشی درخت سنجد غرص شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری کل استان کردستان نیز بر لزوم اجرای تفاهم نامه همکاری مشترک معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه با سازمان های حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی، مراتع و آبخیزداری در راستای صیانت و حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان تاکید کرد.
رضا اعظمی خواستار اتخاذ تدابیر مناسب برای پیشگیری از تخریب، تعرض و تصرف غیرقانونی و واگذاری و بهره برداری غیرمجاز از اراضی ملی و دولتی به ویژه در مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست شد و افزود: با طراحی، ایجاد و راه اندازی سامانه و بانک های اطلاعاتی مشترک منطبق با تفاهم نامه و همچنین ترویج رویکردها و سیاست های پیشگیرانه می توان در راستای حفاظت از اراضی ملی جدی تر گام برداشت.
وی ضمن تقدیر از تلاشگران، نخبگان و پژوهشگران و سازمان های مردم نهاد و فعالان در حمایت از منابع طبیعی، اظهار داشت: باید در رسیدگی به پرونده های مربوط به تصرف اراضی سریعتر اقدام شود.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 18364
بازدید کل : 5901857
آخرین بروزرسانی:
29 بهمن 1397 20:3