پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آب‌های زیرزمینی با اجرای صحیح طرح‌های آبخیزداری جان دوباره می‌گیرند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 101 21 دی 1397 14:57 شماره :55784

آب‌های زیرزمینی با اجرای صحیح طرح‌های آبخیزداری جان دوباره می‌گیرند

عضو کمیسیون انرژی مجلس گفت: اجرای طرح‌های آبخیز داری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از خانه ملت- علی بختیار رابطه با ضرورت توجه به طرح‌های آبخیز داری در کشور گفت: ما در تبصره چهارم قانون بودجه سال 97 با اذن مقام معظم رهبری 200میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بخش آبخیزداری اختصاص دادیم تا سیلاب و ریسک سیل در کشور مدیریت شود.

اهمیت توسعه طرح های آبخیزداری در بهبود وضعیت منابع آبی

نماینده مردم گلپایگان و خوانسار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت توسعه طرح های آبخیزداری تصریح کرد: اجرای طرح‌های آبخیز داری و آبخوان‌داری ضمن مدیریت سیلاب‌ها، منابع زیر زمینی، قنات‌ها و چشمه‌ها را نیز تقویت می‌کند، که البته سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در سال 97 طرح‌های بسیار خوبی در این راستا انجام داده است و امیدواریم در سال آتی نیز در جهت تکمیل و اجرای پروژه های جدید کنترل آب‌های سطحی و سیلاب‌ها حرکت کنیم.

وی اظهار کرد: بی تردید در حوزه مدیریت سیلاب‌ها و اجرای طرح‌های آبخیزداری ضعف های بسیاری داریم و باید با مطالعه و پژوهش پروژه هایی را عملیاتی کنیم که به محیط زیست کشور آسیبی وارد نکنند.

عضو کمیسیون انرژی مجلس خاطر نشان کرد: در سال‌ها اخیر به دلیل کمبود نزولات آسمانی و کاهش بارش برف، منابع زیر‌زمینی به شدت کاهش پیدا کرده است. امیدواریم با توجه به منابعی که دولت برای تکمیل پروژه های مربوطه در زمینه آبخیزداری و آبخوان داری اختصاص داده است حرکت کنیم و ضمن کنترل و مدیرت سیلاب‌ها، آبهای سطحی  را به سفره‌های زیر زمینی تزریق کنیم .

۲۸ درصد مساحت کشور دچار سیلاب‌های طولانی و شدید است

گفتنی است مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان‌داری سازمان جنگل‌ها نیز با بیان اینکه ۲۸ درصد مساحت کشور دچار سیلاب‌های طولانی و شدید است، گفت: یک میلیارد و ۹۰۰ میلیون مترمکعب سیلاب در بارش‌های اخیر توسط فعالیت‌های آبخیزد اری و آبخوان‌داری جمع‌آوری و ذخیره‌سازی شده است. 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11443
بازدید کل : 5675324
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35