پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - منابع طبیعی کشور استوار بر انسان های مقاوم است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 1090 12 دی 1396 13:48 شماره :45823
در نشست تخصصی تقدیر از نمونه های منابع طبیعی مطرح شد:
منابع طبیعی کشور استوار بر انسان های مقاوم است
 
قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اعلام کرد: منابع طبیعی کشور استوار بر انسان های مقاوم است که در شرایطی دشوار با عزمی راسخ دل در گرو طبیعت نهاده اند.
به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر ناصر مقدسی عصر روز دوشنبه در نشست تخصصی نمونه های منابع طبیعی افزود: فعالیت نمونه ها الگویی است که می توانیم  بر اساس آن و با توجه به روش هایی که استفاده شده به بهره برداران منتقل کنیم.
مقدسی یادآور شد: نشست با نمونه های منابع طبیعی کاری سمبلیک نیست بلکه شروع یک همکاری درازمدت است که ترویج به عنوان پل ارتباطی بین نمونه ها و سازمان های اجرایی است.
قایم مقام و رییس شورایعالی جنگل تصریح کرد: منابع طبیعی بدون همکاری با جوامع محلی توفیق بدست نمی آورد و دامنه مشارکت مردم با منابع طبیعی باید بسط و گسترش پیدا کند.
وی گفت: در کمتر جلساتی در منابع طبیعی استان ها وجود دارد که نمایندگان جوامع محلی در آن حضور نداشته باشند زیرا سازمان جنگل ها اعتقاد دارد که جامعه بهره‌بردار باید در سیاستگذاری‌ها و تصمیم سازی‌ها نقش داشته باشند.
مقدسی خطاب به نمونه های منابع طبیعی گفت: گستردگی کار در عرصه های منابع طبیعی زیاد است و امکانات کم و محدود اما شما چشمان بیدار منابع طبیعی هستید که می توانید از تخریب و تصرف این منابع خدادادی جلوگیری نمایید.
به گفته مقدسی هم اکنون بیش از 50 هزار همیار طبیعت در کشور حضور دارند که از آب، خاک و منابع طبیعی صیانت می کنند.
 
انتخاب نمونه ها به 15 نفر افزایش یافته است
مدیرکل آموزش، ترویج و مشارکت مردمی سازمان جنگل ها در نشست تخصصی نمونه های بخش منابع طبیعی گفت: سال گذشته انتخاب نمونه ها در بخش منابع طبیعی 11 نفر بود که این تعداد امسال به 15 نفر افزایش داشته است.
به گفته دکتر غلامرضا هادربادی نمونه های منابع طبیعی بدلیل انجام اقدامات شاخص در بخش نهالکاری، مرتعداری، زراعت چوب، مرتع و بیابان برگزیده شدند و هر کس که در عرصه های منابع طبیعی تلاش کرده انتخاب شده است.
هادربادی خاطر نشان کرد: ارتباط با نمونه ها تنها در همین نشست خلاصه نمی شود. بلکه از توانمندی آنان در طرح های مشارکتی مردم بهره گیری خواهد شد.
وی گفت: دفتر ترویج کلیه نمونه های سال های گذشته منابع طبیعی را فراخوانده و دانش های آنان را مستند کرده تا به عنوان مدل های موفق مردمی مورد استفاده قرار گیرد.
  
طرح خروج دام از منابع طبیعی نباید اجباری باشد!
پرویز گرشاسبی معاون آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل ها در نشست نمونه های منابع طبیعی، استراتژی مهم سازمان را انجام مدیریت جامع نگری در حوزه آبخیز دانست و گفت: در بسیاری از پروژه های مشارکتی که متد و الگوهای خارجی داشته اکنون بومی سازی شده و در پروژه های مشارکتی مردم و منابع طبیعی بکار گرفته می شود.
وی گفت: ما نیازمند مستندسازی اقدامات و شاخص های نمونه های منابع طبیعی هستیم تا آن را در انجام طرح ها به عنوان یک الگوی موفق بکارگیری کنیم.
گرشاسبی همچنین یادآور شد: خروج دام از جنگل نباید به زور انجام شود بلکه باید طرح جایگزین داشته باشیم.
 
تاکنون 220 هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شده است
معاون امور جنگل سازمان جنگل ها نیز در این مراسم گفت: تا کنون 220 هزار هکتار زراعت چوب در کشور انجام شده که طبق برنامه ششم توسعه باید سالانه 15 هزار هکتار و در مجموع 5 سال برنامه توسعه 75 هزار هکتار طرح زراعت چوب در ایران انجام شود.
عباسعلی نوبخت خاطر نشان کرد: یک بخش از چوب صنایع کشور از سوی جنگل های شمال تامین می شد که 10 تا 13 درصد بود  یعنی چیزی حدود 500 تا 700 هزار متر مکعب که البته اکنون این میزان بهره برداری متوقف شده است.
 
شعار سازمان جنگل ها "منابع طبیعی با مردم برای مردم" است
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها گفت: شعار سازمان جنگل ها منابع طبیعی با مردم برای مردم است و مدیریت منابع طبیعی باید با کمک مردم انجام شود که البته جز این نمی تواند باشد.
مسعود منصور خطاب به نمونه های منابع طبیعی گفت: در مشارکت و همکاری با منابع طبیعی مصوب نمودن طرح ها و انعقاد قرداد در همکاری با منابع طبیعی را بطور جد مورد توجه قرار دهند.
وی درباره معدن کاوی در منابع طبیعی گفت: معدن جزء انفال محسوب می شود و جایی در قانون نیامده است  که مورد بهره برداری قرار نگیرد زیرا معدن برای اشتغال و تولید است.
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها خاطرنشان کرد هیچ معدنی امروز فعالیت نمی کند مگر اینکه متمم طرح احیایی در کنارش داشته باشد.
منصور افزود: شاید در گذشته صدور پروانه بهره برداری معادن برای یک هکتار صادر می شد و دامنه اش تا ده هکتار گسترش پیدا می کرد اما امروزه اینگونه نیست و کاملاً از سوی منابع طبیعی ساماندهی شده است.
در پایان این نشست تخصصی برگزیدگان نمونه های منابع طبیعی از سوی سازمان جنگل ها تقدیر شدند.
  
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5563
بازدید کل : 5659416
آخرین بروزرسانی:
30 دی 1397 23:0