پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - تشخیص اشتباه در حوزه زمین مشکل آفرین است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 1066 12 تير 1395 16:54 شماره :43748
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها:
تشخیص اشتباه در حوزه زمین مشکل آفرین است
 
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها ، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: باید تلاش کنیم در حوزه زمین اشتباه رخ ندهد زیرا اشتباه در حوزه زمین مشکل آفرین است و اصلاح این کار به وقت و هزینه زیادی نیازدارد.
به گزارش سایت اطلاع رسانی پیام طبیعت-  مهندس مسعود منصور صبح امروز در بازدید رییس سازمان جنگل ها از بخش معاونت حفاظت و امور اراضی افزود: یک تصمیم اشتباه در تشخیض وضعیت زمین می تواند موجی از نارضایتی بین مسئولین و مردم ایجاد کند که البته برخی اوقات این تشخیص و اشتباهات از روی ناآگاهی و نداشتن اطلاعات مربوط می شود.
منصور، شفاف سازی و ارائه آموزش های لازم به همکاران دربخش زمین را امری لازم و ضروری دانست و یادآور شد با توجه به پیچیدگی که در کار زمین وجود دارد نیاز است سالانه جلسات متعددی در قالب آموزش های لازم و گردش کار اطلاعات شکل بگیرد.
معاون حفاظت و امور اراضی در ادامه به اجرای طرح «یک بزرگتر از 4» در سال گذشته اشاره کرد و افزود:  درسال 95 برای تداوم رویکردها مصمم شدیم اقداماتمان را بر اساس نماد «طرح هفت» دنبال کنیم.
وی خاطر نشان ساخت: گرچه در سالی که گذشت با محدودیت ها و تنگناهای اعتباری مواجه بودیم اما همکاران ما در ستاد و ادارات کل منابع طبیعی استان ها اقدامات درخور توجه و چشمگیری را انجام دادند
 
تثبیت مالکیت اراضی مقدم بر حفاظت است
مدیرکل دفتر ممیزی اراضی سازمان جنگل ها در گزارشی جداگانه به مهندس جلالی بیان داشت: در ممیزی اراضی بر اساس شرح وظایف سازمان ، تثبیت مالکیت اراضی ملی  مقدم بر حفظ، احیاء و توسعه پایدار است و ما باید قبل از اینکه حفاظت یک عرصه را اجرایی کنیم نیازمند تثبیت مالکیت آن عرصه هستیم تا اختلاف ایجاد نشود.
اکرم توفیقی گفت: سال گذشته برای 10میلیون 500هزار هکتار از عرصه های ملی سند تک برگی کاداستر صادر شده و سرنوشت حدود 12هزار پرونده ماده واحده نیز تعیین تکلیف شده است.
مدیرکل ممیزی اراضی در ادامه خاطر نشان ساخت: از سازمان ثبت اسناد برای سامانه بانک زمین 12میلیون هکتار نقشه صدور اسناد کاداستری را رایگان دریافت کرده ایم تا از طریق « دیتا سنتر» دفتر مهندسی و مطالعات این سازمان مورد بهره برداری قرار گیرد. 
 
مجریان طرح ها مکلف به پرداخت حقوق دولت هستند
منوچهر سرداری مدیرکل دفتراستعداد یابی سازمان جنگل ها در سخنانی کوتاه خواستار نظارت بیشتر این سازمان بر طرح های واگذاری ماده 3 شد و گفت: مجریان طرح ها مکلف به پرداخت بهره مالکانه هستند و در این زمینه بسیاری از آنان در پرداخت حقوق دولت کوتاهی می کنند. 
 
شاخص های اثر گذار در منابع طبیعی باید مشخص شود!
مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت سازمان جنگل ها دربازدید مهندس جلالی از حوزه معاونت حفاظت گفت: ما نیازمند مطالعات وپژوهش در حوزه حفاظت از منابع طبیعی هستیم تا دقیقاً بدانیم که هریک از عوامل تخریب نظیر: چرای دام، آتش سوزی جنگل ها و مراتع و آفات و امراض جنگلی چه میزان و درصد اثرگذاری بر منابع طبیعی دارند!
بهمن افراسیابی افزود: مجموعه عوامل تخریب در منابع طبیعی باید در یک حوزه مدیریت شود و پراکنده کاری ها نسبت به یک موضوع ما را به سر منزل مقصود نمی رساند.
وی حفاظت مشارکتی را کاری اعتقادی در معاونت حفاظت برشمرد و گفت: امسال این اقدام در سطح 12 میلیون هکتار از اراضی مرتعی اجرایی می شود.
 
تثبیت مالکیت دولت، زیربنایی ترین اقدام سازمان است
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور پس از شنیدن سخنان معاون حفاظت ومدیران کل این حوزه، کار زمین و متغیر هایی که در این بخش وجود دارد بسیار پیچیده  و مهم قلمداد کرد و تثبیت مالکیت دولت، حفاظت و ممیزی اراضی در منابع طبیعی را زیربنایی ترین کار آن خواند.
 خداکرم جلالی همچنین گفت: طرح هفت و طرح یک بزرگتر از چهار که از سال گذشته و امسال مطرح و اجرایی شد می تواند مقدمه ای برای کارهای بزرگتر و تاثیر گذارتر در منابع طبیعی باشد.
وی تصریح کرد: با توجه به گزارشات موجود علیرغم اینکه در سال گذشته محدودیت های اعتباری و پولی در منابع طبیعی وجود داشت اما اقدامات معاونت حفاظت در بخش های مختلف بیش از 80 درصد پیشرفت
 فیزیکی داشته است.
مهندس جلالی در باره میزان اثر بخشی پروژه هایی همچون؛ حفاظت مشارکتی و جایگزینی سوخت و آبگرمکن های خورشیدی به جای هیزمی و همچنین میزان اثر گذاری هریک از عوامل تخریب در منابع طبیعی را نیازمند انجام مطالعات دانست تا سهم هریک از عوامل با میزان درصد آن مشخص شود.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشو همچنین خواستارارتقای دانش و اطلاعات کارکنان در تشخیص اراضی ملی و مستثنیات برشمرد و برگزاری کلاس های آموزشی با استفاده از ویدئو کنفرانس و بهره گیری از سیستم های نوین و فناوری های پیشرفته را امری لازم و ضرورری در منابع طبیعی دانست.
مسئول اول منابع طبیعی کشور صبح امروز همچنین از بخش گیاهپزشکی و مرکز شناسایی آفات و بیماری های درختان جنگلی دفتر حفاظت و حمایت دیدن کرد و مقابله با بیماری بلایت شمشاد را جزء اولویت های کاری این حوزه برشمرد. 
 
 
 
 
 
    
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14005
بازدید کل : 5676633
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24