پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مردمی کردن مقابله با آتش سوزی جنگل ها
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 883 14 تير 1395 12:3 شماره :43792
درمیزگرد ایرنا شهرکرد بررسی شد
مردمی کردن مقابله با آتش سوزی جنگل ها
مشارکت مردم و نقش سمن ها ، تشکل ها و آموزش جوامع محلی یکی از راه های جلوگیری و مهار آتش سوزی در جنگل ها و مراتع است.
 

به گزارش خبرنگار پیام طبیعت چهارمحال و بختیاری به نقل از خبرگزاری ایرنا- در یک دهه اخیر تغییرات اقلیمی باعث شده استان چهارمحال و بختیاری در زمره استانهای خشک و نیمه خشک کشور قرار گیرد به گونه ای که حتی تهدید خشکسالی روستاها برای این استان یک دغدغه شده است.
جنگل های زاگرس میانی در چهارمحال و بختیاری آن قدر از جایگاه مهم بین المللی برخوردار است که حتی سازمان های بین المللی مانند 'جایکا' ژاپن برای احیای این منابع غنی خدادادی پیشگام شده اند.
جنگل های زاگرس میانی در چهارمحال و بختیاری از این جهت برای ایران دارای اهمیت است که ذخیره گاه آبی دو رود زاینده رود و کارون در این جنگل ها است و این جنگل ها در نگهداشت آب سفره های زیرزمینی و مقابله با ریزگردها اثر گذار هستند.
استان چهارمحال وبختیاری با دارا بودن یک میلیون و 90هکتار مراتع در مناطق نیمه خشک کشور است، که هم اکنون یک سوم مراتع به دلیل تغییرات اقلیمی و همچنین کاهش بارش ، برداشت بی رویه آب ، فرسایش خاک جزء مناطق فقیر شده و این استان به سمت بیابانی شدن پیش می رود.
از مجموع یک میلیون و 653 هزار و 300 هکتار وسعت چهارمحال و بختیاری، یک میلیون و 371 هزار و 400 هکتار در حوزه آبخیز رودخانه کارون، 143 هزار و 900 هکتار در حوزه آبخیز رودخانه زاینده رود، 67 هزار و 700 هکتار در حوزه آبخیز رودخانه دز و 70 هزار و 300 هکتار در حوزه آبخیز داخلی قرار دارد.
هم اکنون 90درصد عرصه های استان زیر پوشش منابع طبیعی و آبخیزداری و 10 درصد عرصه ها نیز زیر مجموعه محیط زیست می باشد که هم اکنون علاوه بر خشکسالی و برداشت بی رویه آب و گرد و غبار، آتش سوزی جنگل ها و مراتع و زمین های کشاورزی به عنوان یکی از مهمترین دلایل تخریب منابع طبیعی و حیات وحش استان است.
از این رو ، با توجه به فصل گرما و همچنین افزایش معضل خشکسالی در چهارمحال وبختیاری و اهمیت حفظ جنگل ها برای جامعه بین المللی ، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) مرکز شهرکرد میزگرد تخصصی راهکارهای حفظ جنگل و مقابله با اتش سوزی جنگلها و نقش مردمی بودن مقابله با آن را برگزار کرد.
مدیران دستگاه های متولی حوزه محیط زیست و منابع طبیعی و مدیریت بحران در این میز گرد ابراز داشتند که پیشگیری از آتش سوزی و همچنین فعال سازی و مشارکت دادن جوامع محلی از محورهای اصلی برنامه مقابله با آتش سوزی است.
                                                                ***
مدیرکل ستاد مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری گفت: بحث آتش سوزی جنگل ها، مراتع و محیط زیست، خشکسالی، کم آبی در فصل تابستان از مهمترین مشکلات استان است، که نیازمند اتخاذ تدابیر لازم و اجرای برنامه های مدیریتی است.
ستار فرهادی در این باره افزود : جنگل ها، مراتع و محیط زیست به عنوان سرمایه های ملی ،جایگاه خاصی درکشور دارند و چهارمحال وبختیاری به دلیل تنوع زیستی و مخاطرات به وجود آمده، هم اکنون جزء 14 استانی است که به دلیل دارا بودن پوشش گیاهی و جنگلی مناسب و خاص، دارای حساسیت ویژه در حفظ و حراست از این سرمایه های ملی است .
به گفته وی، به منظور مقابله با آتش سوزی و بلایای طبیعی در این استان، از سال گذشته کارگروه مقابله با آتش سوزی در جنگلها، مراتع و منابع طبیعی تشکیل شد که در این کار گروه بررسی عوامل و همچنین برنامه ریزی برای مقابله با این بحران در دستور کار قرار گرفت.
فرهادی ،به اهمیت برنامه ریزی در حوزه مقابله با آتش سوزی در منابع طبیعی استان اشاره کرد و گفت:سال گذشته طرح جامع مقابله با حریق در جنگل ها و مراتع و منابع طبیعی از سوی مسئولان بحران چهارمحال و بختیاری تهیه،تصویب و به کارگروه مقابله با آتش سوزی ارائه شد که پس از تصویب نهائی به استان ها ابلاغ شد.
وی اظهار داشت: در راستای اجرای این طرح 25خرداد ماه امسال قراردادی با وزارت دفاع و نیروهای مسلح منعقد شد و مقرر شد در مواقع آتش سوزی در این 14 نقطه حساس در کشور که بیشتر دارای پوشش جنگلی هستند خدمات پوشش هوایی ارائه شود.
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان،به موقعیت کوهستانی و سخت گذر بودن استان و پوشش گیاهی و جنگلی اشاره کرد وگفت: با توجه به فعالیت ها و همچنین همکاری های ایجاد شده بین دو دستگاه متولی، از جمله محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری و مدیریت بحران و همچنین فعال کردن جوامع محلی در این حوزه در چند سال اخیر با کاهش آتش سوزی در این مناطق روبرو بوده ایم .
مدیرکل ستاد مدیریت بحران استان اظهار داشت: امسال در بخش های مختلف نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتری در راستای مهار آتش سوزی فعالیت ها و اقدام های مناسب و خوبی چون شناسایی مناطق مستعد، ارتقا مهارت اطفای حریق انجام شده و در دست اجراست.
فرهادی افزود: تجهیز دهیاری ها، ادارات محیط زیست و منابع طبیعی شهرستان ها و مناطق به اطفاء حریق و تجهیزات سبک که قدرت مانور بیشتری داشته باشند از جمله موتورسیکلت آتش نشان و خرید دستگاه های اطفاء حریق که قابل نصب بر روی تراکتور و وانت بار باشند را از مهمترین برنامه های مقابله ای وپیشگیری از آتش سوزی در سالجاری است.
وی،به تجهیز دهیاریها به وسایل اطفاء حریق به عنوان نخستین استان در سطح کشور برای مقابله با آتش سوزی در مناطق طبیعی اشاره کرد و گفت: این برنامه از سال گذشته با هدف گذاری بیش از 200دهیاری آغاز شده که تاکنون 100دهیاری به وسایل اطفاء حریق تجهیز شده است.
به گفته وی، در این برنامه با یک همکاری سه جانبه،بین محیط زیست و منابع طبیعی، هلال احمر و مدیریت بحران ،تیم های 10 نفره تعریف شده است و این تیم ها پس از دریافت آموزش های لازم با استفاده از تجهیزات اطفاء حریق که ازسوی ستاد مدیریت بحران تامین شده است در مواقع بحران به مهار آتش اقدام می کنند.
وی،به نقش سمن ها و تشکل های و جوامع محلی در مواقع بحران اشاره کرد و گفت: استفاده از بخش خصوصی و سمن ها و تشکل ها نماینده از این گروه ها که در 14کارگروه تخصصی بحران ادغام شده اند و در حوزه های مختلف مدیریت بحران فعالیت می کنند.
فرهادی در ادامه افزود: به منظور مقابله با بحران های احتمالی در تمام شهرهای استان، از محل اعتبارات مدیریت بحران، ایستگاه آتش نشانی احداث شده که از این تعداد 19 ایستگاه سال گذشته به بهره برداری رسیده و پیش بینی می شود تا پایان سال 96تمام 40 شهر استان ایستگاه آتش نشانی مجهز داشته باشند.
وی،شناسایی مناطق آسیب پذیر در استان را یکی از برنامه های در دست اجرا به منظور مقابله با بحران عنوان کرد وگفت:هم اکنون شناسایی این مناطق در حوادثی مثل سیل و زلزله انجام شده و در برخی مناطق طبیعی نیز بحث آتش سوزی در دست اجراست.
فرهادی افزود: به منظور مقابله با آتش سوزی در جنگل ،مراتع و منابع طبیعی با توجه به وضع موجود ،هیچ راهی نیست به جزء تکیه به نیروهای مردمی که در این راستا مدیریت بحران مردم محور تعریف شده است.
وی گفت:به منظور فعال کردن بیشتر نیروهای مردمی کارگروه سمن ها تشکیل و اقدمات اولیه انجام شده که در سازماندهی این نیروها و تجهیز آنها قدمهای بیشتر برداشته شود.
به گفته وی ،در استان به منظور تقویت نیروهای مردمی در مواقع بحران نیز برنامه ریزی شده که امکانات و تجهیزات مقابله با آتش سوزی را به سمن ها واگذار کرده تا در مواقع بحران در اختیار مردم قرار دهند.
                                                                ***
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری نیز بر تجهیز نهادهای مردمی، سمن ها و تشکل ها به منظور اطفاء حریق تاکید کرد وگفت: انعقاد تفاهم نامه بین سازمان حفاظت محیط زیست و ستاد کل نیروهای مسلح در سطح ملی و اجرایی کردن آن در استان، همچنین شناسایی و معرفی نقاط آبی استان برای استفاده از بالگرد اطفاء حریق از دیگر اقداماتی است که توسط این اداره کل انجام شده است.
شهرام احمدی، مساحت آتش سوزی های مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در استان طی سال 1393را یک میلیون و 364هزار و 275متر مربع و در سال 1394 را نزدیک 440 هزار مترمربع اعلام کرد و اظهار داشت: اقدامات موثر حفاظت محیط زیست در زمینه پیشگیری از وقوع حریق منجر به کاهش 67 درصدی سطح آن نسبت به سال قبل شده است.
وی گفت:در سه ماهه اول امسال نیز یک مورد آتش سوزی با بیش از 15هزار مترمربع در تالاب های استان و 10 مورد آتش سوزی مرتعی و سه مورد آتش سوزی جنگلی اتفاق افتاد،که با ورود سریع مردم و جوامع محلی از ورود خسارت زیاد به این عرصه ها جلوگیری شد.
احمدی ،عوامل طبیعی و بخصوص خشکسالی را عاملی مهم در افزایش حریق عنوان کرد و گفت: مواردی از تاثیر عوامل انسانی در وقوع حریق گزارش شده است که برخی از آنها به علت سهل انگاری، ایجاد زمینه های تخلف زیست محیطی و گردشگری غیر مسئولانه را شامل می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان از ساخت دو پاسگاه محیط بانی و تجهیز آنها به لوازم اطفاء حریق در سال گذشته خبر داد و بیان داشت: انجام اقدامات صورت گرفته به منظور احیاء تالاب گندمان و جلوگیری از خشک شدن پوشش گیاهی تالاب یکی از موثرترین کارها در جهت جلوگیری از وقوع حریق در این تالاب حساس می باشد.
وی گفت:با حمایت این اداره کل یک نمونه دستگاه اطفاء حریق خودرویی بومی سازی و تولید شد و هم اکنون 6دستگاه خودرو این اداره کل به این دستگاه تجهیز شده اند.
احمدی ،برگزاری دوره آموزشی اطفاء حریق جهت پرسنل اجرایی ، یگان حفاظت استان و برگزاری جلسات با جوامع محلی و افراد تاثیر گذار جهت استفاده از توان آنها در امر اطفاء حریق به خصوص سازمان های مردم نهاد زیست محیطی را نقطه عطفی در استفاده از توان مردمی در این امر مطرح کرد و گفت: ستاد راهبردی و تیم عملیات واکنش سریع در سطح استان تشکیل شده است و این اداره کل در مانورهای منطقه ای اطفاء حریق حضور فعال داشته است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست از برقراری شیفت های اطفاء حریق برای کادرهای اداری و اجرایی این اداره کل به جزء زنان در دو نوبت از ابتدای فصل تابستان تا پایان یافتن فصل آتش سوزی ها در استان خبر داد و گفت: سامانه 1504 و تلفن 03832223572 در تمامی ساعات شبانه روز آماده دریافت گزارشات مردمی در زمینه محیط زیست و بخصوص حریق در مناطق طبیعی است.
احمدی به تجهیز دهیاری ها و همچنین ادارات شهرستانی به وسایل و تجهیزات اطفاء حریق از جمله بیل وآتش کوب از محل بودجه های استانی و اعتبارات ردیف10 و 12 و اعتبارات ملی اشاره کرد وگفت: سال گذشته برای تجهیز 280 دهیاری در استان به وسایل اطفاء حریق بیش از 10 میلیارد ریال بودجه پیش بینی شده بود که تاکنون 100دهیاری تجهیز شده است.
وی گفت: با وقوع آتش سوزی در مرتع و جنگل و محیط زیست نخستین آسیب، مرگ زیستگاه های جانوری و گیاهی و مرگ تنوع زیستی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان،تنوع زیستی را پشتوانه سیاست، اقتصاد ،اجتماع ،امنیت کشور عنوان کرد وگفت: تا زمانی که ارزش گذاری اقتصادی نباشد نمی توان در زمینه خسارتهای وارد شده به این حوزه اشاره کرد.
وی در ادامه به اهمیت ارزش گذاری منابع طبیعی در کشور تاکید کرد و گفت:یکی از مشکلاتی که محیط زیست و منابع طبیعی با آن مواجه است،نداشتن ارزش گذاری اقتصادی واقعی در این حوزه است که به همین دلیل در حوزه های مختلف از اجرای طرح های اقتصادی و توسعه ای استان نیز به ارزش گذاری محیط زیست و منابع طبیعی توجه نمی شود.
احمدی،شاه کلید جلوگیری و مهارآتش سوزی را مشارکت مردم و آموزش جوامع محلی دانست و گفت: یکی از عوامل آتش زا در جنگل ها و مراتع زباله ها هستند که مدیریت صحیح جمع آوری زباله ؛ آتش سوزی ها را کاهش می دهد.
                                                             ***
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری چهارمحال وبختیاری نیز گفت: تنها راه مقابله با آتش سوزی در طبیعت به عنوان یک حادثه غیر مترقبه از جمله جنگل ها ،مراتع ،مناطق حفاظت شده و حتی اراضی کشاورزی ، تشکیل یک سازمان آتش نشانی متخصص ، قوی و مجهز به سیستم اطفاء حریق هوایی و زمینی است.
علی محمدی مقدم افزود: این سازمان می تواند زیر مجموعه وزارت کشور باشد تا امکانات و اعتبارات را به طور متمرکز هزینه و همچنین نیروی ماهر، چابک و آموزش دیده داشته باشد.
به گفته وی ،هم اکنون با پراکنده شدن اعتبارات ناچیز به منظور مقابله با آتش سوزی بین دستگاه های دولتی مثل سازمان جنگل ها و سازمان محیط زیست و سازمان های مرتبط بدون داشتن نیروی انسانی متخصص و آموزش دیده سالانه همچنان شاهد طعمه حریق شدن هزاران هکتار از جنگل ومنابع طبیعی خواهیم بود.
وی،در ادامه اظهار داشت: سال گذشته نخستین شورای هماهنگی مدیریت بحران استان با موضوع آتش سوزی و حریق در جنگل و مرتع و منابع طبیعی تشکیل شد .
محمدی مقدم،به کاهش هفت درصدی آتش سوزی در مناطق زیر پوشش منابع طبیعی و آبخیزداری اشاره کرد وگفت: امسال هم نسبت به سه ماه مشابه سال گذشته کاهش تعداد و سطح آتش سوزی را داشتیم.
محمدی مقدم اظهار داشت: سه ماهه نخست سال گذشته 31 فقره آتش سوزی با 99هکتار در این مناطق اتفاق افتاد،که از سالجاری تاکنون 24فقره با 41.2هکتار آتش سوزی داشتیم که این میزان 22درصد در تعداد و139درصد در سطح آتش سوزی ها کاهش داشته است.
وی،به اهمیت جنگل ها در بحث تولید آب و تقویت سفرهای آب های زیرزمینی و جلوگیری از فرسایش خاک در استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون فرسایش خاک در چهارمحال وبختیاری با توجه به پستی و بلندی و توپوگرافی استان بیشتر از نرم کشوری است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود: عوامل متعددی در بحث تخریب و نابودی جنگل دراستان و استان های زاگرس نشین شاهد هستیم که قطع جنگل برای تامین سوخت وجنگل تراشی به منظور تصرف اراضی و زراعت دیم در زیر اشکوب جنگل و چرای مفرط دام و بحث آتش سوزی ها وجود دارد که با یک بی احتیاطی سطح وسیع جنگل ها طعمه حریق می شود.
وی،پیشگیری از آتش سوزی را مهمترین اولویت به منظور کاهش آتش سوزی در این مناطق عنوان کرد وگفت: باید همه مردم را متوجه کنیم که آتش سوزی در این مناطق اتفاق نیافتد و اگر حادث شد در کوتاه ترین زمان آتش مهارشود.
محمدی مقدم، اقدامات مقابله ای و مهار اطفاء حریق را به دو دسته اقدامات درون سازمانی و برون سازی عنوان کرد وگفت: در اقدامات درون سازمانی تمام شهرستان ها و سرجنگل بانی ها و همچنین بخشداری ها به لوازم اطفاء حریق مجهز وکشیک های شبانه روزی در همه اراضی سطح کشت راه انداری شده است.
وی اقدامات برون سازمانی را نیز همکاری با جهاد کشاورزی به منظور فرهنگ سازی در بین کشاورزان برای مقابله باآتش سوزی عنوان کرد وگفت: در این راستا کارشناسان جهاد کشاورزی در این زمینه که کشاورزان محصول پایانی و باقیمانده زمین کشاورزی را آتش نزنند، فرهنگ سازی کنند.
وی تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران استان را به استناد تبصره ذیل ماده 47 به عنوان دیگراقدامات برون سازمانی اعلام کرد وگفت: در این تبصره آتش سوزی جزء حوادث غیرمترقبه شناخته شده است.

                                                                ***

تجهیز نیروها و سمن ها مردمی به منظور مقابله با آتش سوزی
نماینده تشکل های زیست محیطی ومنابع طبیعی چهارمحال وبختیاری با اشاره به نقش جوامع محلی و مردم در زمینه حفظ و حراست از منابع طبیعی افزود: تجهیز نیروها و سمن های مردمی به منظور مقابله با آتش سوزی را یکی از راه های مقابله با تخریب محیط زیست استان و منابع طبیعی دانست.
هومان خاکپور افزود: براساس مطالعات و تحقیقاتی که در بحث حریق در کشورهای دیگر انجام داده است،راه اندازی یک دستگاه متولی آتش سوزی در محیط زیست و منابع طبیعی ضروری است.
وی گفت: هم اکنون سازمان محیط زیست، منابع طبیعی و آبخیزداری متولی آتش سوزی و همچنین مقابله با حریق نیستند و سازمان آتش نشانی فعلی نیز در حوزه شهرداری هاست.
این فعال زیست محیطی،نبود یک دستگاه تخصصی در حوزه آتش سوزی در طبیعت را یکی ازمشکلات عنوان کرد وگفت: در کشور برای برگزاری یک دوره آموزشی در بحث حریق در مناطق طبیعی یک مربی با تجربه نداریم.
وی،به راه اندازی یک ساختار جدید متولی آتش سوزی در منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: با راه اندازی این ساختار تمام تجهیزات و آموزش های لازم و فعالیتهای اجتماعی و جو مشارکتی سازمان های غیر دولتی و جوامع محلی با همان سازمان است.
خاکپور گفت:هم اکنون نبود پایش در زمینه شناسایی نقاط پرخطر و در معرض آتش یکی دیگر از مشکلات این حوزه است و بحث اصلی مقابله با حریق در وضعیت فعلی کشور با جوامع محلی است .
وی به حضور و همدلی مردم به منظور پیشگیری از آتش سوزی و همچنین اطفاءحریق اشاره کرد وگفت: مدیریت منابع انسانی و جوامع محلی و تشکل ها یکی از برنامه های امسال به منظور مقابله و پیشگیری از حریق است.
نماینده تشکل های مردمی در حوزه محیط زیست و منابع طبیعی استان افزود:هم اکنون ارزش گذاری اقتصادی بر روی این مناطق انجام نشده در حالی که این امر یکی از مصوبه های برنامه چهارم و پنجم توسعه استان بوده که در این برنامه استان ها موظف به ارزش گذاری اقتصادی منابع طبیعی شده اند.
وی گفت: به دلیل نبود ارزش گذاری اقتصادی منابع طبیعی بسیاری از اراضی این مناطق در اجرای پروژه های عمرانی دستخوش تخریب قرار می گیرند.
خاکپوربه قطع درختان برای اجرای پروژه های عمرانی و توسعه ای اشاره کرد و افزود: در کشور ما میزان ارزش یک درخت را براساس میزان چوب تولیدی نزدیک دومیلیون و 300هزار ریال ارزش گذاری می کنند در حالی که براساس استاندارد جهانی هر درخت صد ساله بیش از 200هزار دلار ارزش اقتصادی دارد.
                                                             ***
مشاور مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان نیز با اشاره به اهمیت منابع طبیعی حساس سازی جوامع مردمی و محلی در حفظ و حراست از این منابع را یکی از مهمترین برنامه ها عنوان کرد.
غلامرضا بابایی افزود: هم اکنون 90درصد تخریب منابع طبیعی و محیط زیست به دلیل کم بودن آموزش های محلی است که باید در این زمینه از همه ظرفیتها از جمله رسانه ها و جوامع محلی استفاده شود.
وی گفت: تخریب منابع طبیعی هم اکنون به مناطق مرطوب و نیمه خشک رسیده که ضروری است مدیریت منابع طبیعی و محیط زیست تصمیمات کارشناسی در برنامه ششم توسعه رادر اولویت قرار دهند .
وی از سکوت برخی مسئولان در تخریب زیست محیطی انتقاد کرد و گفت: مسئولان باید در برابر طرح ها و پروژه های که تخریب کننده زیست محیطی و منابع طبیعی و بدون پشتوانه زیست محیطی هستند، موضع گیرند.
بابایی اظهار داشت: با توجه به اهمیت و نقش منابع طبیعی و محیط زیست در ابعاد اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی متاسفانه سرعت بازنگری و اصلاح و تصویب قوانین منابع طبیعی در کشور به کندی پیش می رود.
مشاور اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان افزود:هم اکنون 90درصد تخریب منابع طبیعی ومحیط زیست کشور و استان در حوزه حریق در عرصه های جنگلی و توسط عوامل انسانی بویژه بومیان، بهره برداران، چوپانان و گردشگران انجام می شود.
وی گفت: آموزش و فرهنگ سازی و ایجاد معارف عمومی و اقدامات ترویجی به نوعی کلید نجات منابع طبیعی و محیط زیست از جمله تخریب و حریق های عمدی است.
بابایی، آموزش چهره به چهره جوامع محلی و بهره برداران و جنگل نشینان را از مهمترین برنامه های مقابه ای و پیشگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی عنوان کرد وخواستار تامین اعتبار برای اجرای این آموزش ها از سوی مسئولان استانی وستاد مدیریت بحران شد.
وی گفت:با توجه به سیاست های برنامه ششم توسعه و با تصویب لایحه جامع منابع طبیعی و محیط زیست مدیریت ناآرام، دو سازمان جنگل ها و مراتع و آبخیزداری و محیط زیست در قالب یک وزارت یا سازمان پویا و زیر نظر یک مدیریت مستقل و توانا بیش از پیش در حفظ منابع طبیعی، جنگل ها و مراتع و محیط زیست کشور کارگر خواهد بود.
وی اظهار داشت: رسانه ها به عنوان رکن چهارم دموکراسی و به نوع پل ارتباطی بین مردم و مسئولان و یکی ازارکان فرهنگ سازی، شایسته است نسبت به منابع ملی و محیط زیست کشور از خود حساسیت نشان دهند.
وی اظهار داشت: رسانه ها یکی از منابع قدرت اجتماعی هستند که توانایی مدیریت جامعه را در موضوعات ملی به ویژه منابع طبیعی و محیط زیست می توانند بیان کنند.
در این میزگرد برای نخستین بار تصمیم گرفته شد تا آموزش، ساماندهی و تجهیز جوامع محلی و بومی در مناطق با ریسک خطر بالای حریق،آموزش و تجهیز دامداران و بهره برداران عرصه های طبیعی به وسایل اطفای حریق،تجهیز یگان های اطفای حریق منابع طبیعی و محیط زیست در شهرستان ها و مناطق برای تجهیز نیروهای مردمی در مواقع وقوع حریق،برنامه ریزی و پیش بینی وسایل نقلیه (زمینی و هوایی) برای تسریع در انتقال نیروهای مردمی به محل های دچار حریق و انجام مطالعات پهنه بندی مناطق با ریسک خطر حریق استان اجرایی شود.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9454
بازدید کل : 5424869
آخرین بروزرسانی:
22 آذر 1397 10:42