پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوزه اترک عملیاتی مي شود
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 653 20 تير 1395 12:21 شماره :43894

مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوزه اترک عملیاتی مي شود
مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان رضوي گفت: پروژه منارید برای تقویت و انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در حوضه اترک شهرستان قوچان عملیاتی می شود.
به گزارش خبرنگار پیام طبیعت، هادي باقري ضمن بررسي وضعيت عرصه هاي منابع طبيعي استان و وجود مناطق خشك و نيمه خشك به معرفي پرو‍‍ژه هاي خاص و بين المللي از جمله ترسيب كربن و مناريد در استان اشاره كرد و گفت: مدیریت پایدار منابع آب و خاک، ارتقا سطح دانش عمومی مردم و آبخیزنشینان، فراهم ساختن شرایط برای توانمندسازی ذینفعان و ارائه رویکردهایی مبتنی بر جوامع محلی برای مدیریت جامع منابع طبیعی و مدیریت پایدار آب و سرزمین از جمله مهم ترین اهداف پروژه است .
باقري با اشاره به اینکه پروژه منارید علاوه بر ایران درچندين کشورديگر نيز اجرایی شده است، اظهار داشت: منارید در حوضه آبخیزداری رودخانه اترک شهرستان قوچان به عنوان پنجمین استان کشور اجرایی می شود.
استاندار خراسان رضوی در این دیدار با بیان اینکه حراست از محیط زیست با هدف استفاده بهینه از منابع و حفظ آن به عنوان میراث مشترک برای آیندگان از اصلی ترین سیاست های دولت یازدهم است، گفت: در همین راستا از پروژه های حوزه آب، خاک، جنگل، منابع طبیعی و مراتع برای مقابله با بحران هایی از جمله بیابان زایی و خشکسالی حمایت می شود.
علي رضا رشيديان به تبیین مهمترین معضلات استان در حوزه منابع طبیعی پرداخت و تصریح کرد: توسعه پدیده بیابان زایی، تغییر اقلیم های آب و هوایی، ریزگردها، کمبود منابع آبی، کاهش سطح آبهای زیرزمینی و وجود مسائل مرزی در رابطه با حق آبه ها اصلی ترین این موارد است.
وی اظهار داشت: برای مقابله با این مشکلات تاکنون اصلاح الگوی مصرف، بهره گیری از روش های نوین آبیاری، مدیریت تغذ یه دام ها از مراتع و مطالعه بر روی طرح های بلندمدت در دستورکار قرار گرفته است.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: اجرایی شدن طرح هایی از جمله ترسیب کربن و پروژه منارید ازدیگر راهکارهای حراست از منابع طبیعی است.
رشیدیان تصریح کرد: در خراسان رضوی با وجود تعداد قابل توجهی مراکز دانش بنیان و دانشگاه و فعالیت سازمان های مردم نهاد در زمینه محیط زیست می توان زمینه را برای حراست از منابع طبیعی بیش از پیش فراهم کرد.
استاندار خراسان رضوی اقدامات سازمان ملل متحد در حفظ یکپارچه منابع طبیعی را مطلوب ارزیابی و ابراز امیدواری کرد: با حمایت های بین المللی و اجرای سیاست های دولتی در حفاظت از محیط زیست شاهد حفظ منابع برای استفاده نسل های آینده باشیم.
دکتر مورالی، نماینده مقیم سازمان ملل متحد(UNDP) در ایران نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران یکی از موفق ترین کشورها در اجرای پروژه های ترسیب کربن و منارید بوده است، گفت: این پروژه با هدف تقویت و انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی در کشورهای مختلف جهان اجرایی می شود.
وی افزود: عملیاتی شدن این پروژه در استان زمینه را برای رفع بسیاری از مسائل محیط زیستی و منابع طبیعی فراهم می کند.
دکتر مورالی در پایان خانم آنا ماری کارلسن را به عنوان جانشین خود برای پیگیری این پروژه در ایران معرفی کرد.
شایان ذکر است معاون اسبق و نماينده جديد مقیم سازمان ملل متحد (UNDP)در ایران برای اجرایی شدن پروژه بین المللی منارید در حوضه اترک شهرستان قوچان به همراه مدير كل منابع طبيعي و آبخيزداري خراسان رضوي با استاندار اين استان دیدار و گفتگو کردند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11208
بازدید کل : 5675204
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35