پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - آتش سوزي سالانه سه هزار میلیارد ریال به منابع طبيعي کشورخسارت وارد می کند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 657 22 تير 1395 15:52 شماره :43936
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل ها در جمع خبرنگاران اعلام کرد؛
آتش سوزي سالانه سه هزار میلیارد ریال به منابع طبيعي کشورخسارت وارد می کند
 
فرمانده يگان حفاظت منابع طبيعي کشور میانگین  خسارت سالانه آتش سوزي در عرصه هاي منابع طبيعي کشور را 3هزار و 235ميليارد ريال اعلام کرد و گفت: بودجه ای که به بخش حفاظت منابع طبیعی اختصاص می یابد سالانه حدود 1000 میلیارد ریال است.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- سرهنگ قاسم سبزعلي صبح امروز و در نشست با خبرنگاران حوزه کشاورزي و منابع طبيعي با اعلام این مطلب از کاهش 24 درصدی سطح حريق در جنگل ها و مراتع کشور طي سه ماهه نخست امسال خبر داد و گفت : سطح آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی ایران در سه ماهه نخست سال 94 دو هزار و 977 هکتار بوده که این رقم در مدت مشابه سال جاری به 2273 هکتار رسیده است .
وی با اینکه در سال 94 نزدیک به 18 هزار هکتار در سطح عرصه های طبیعی کشور آتش سوزی اتفاق افتاد ، اظهار داشت:  30 درصد این سطح مربوط به جنگل ها بوده است که از این وسعت 15 درصدش دچار آسیب جدی شده است .
وی در همین راستا گفت:  بیش از 90 درصد آتش سوزی ها در منابع طبیعی منشاء انسانی دارد و 20 تا 25 درصد آن عمدی است که ریشه های آن قومی و قبیله ای و همچنین ، تصرفات و تغییر کاربری دارد.  
سبزعی  با اشاره به این که به طور میانگین سالانه 6هزار هکتار از عرصه هاي جنگلي دچار حريق و آتش سوزي مي شود، گفت: با برنامه هاي صورت گرفته در تلاشيم تا به طور چشمگيري  آمار آتش سوزی ها در عرصه های طبیعی کشور را کاهش دهیم .
وي اظهار داشت: متاسفانه در سال جاري هيچ گونه اعتبارات خاصي به اين مهم اختصاص داده نشده است اما با توجه به قرار گرفتن کشور بر روي کمربند خشک و نيمه خشک و همچنين وضعيت اقليمي ايران، انتظار مي رود مسئولين امر توجه ويژه اي به منابع طبيعي داشته باشند.
فرمانده يگاه حفاظت منابع طبيعي کشور از احداث 11پايگاه اطفای حریق  فرعي در برخي از استان هاي کشور خبر داد و گفت: در حال حاضر 3 پايگاه اصلي در استان هاي کرمانشاه، گلستان و گيلان فعال هستند که اميد است بهره برداري از اين11پايگاه فرعي تا پايان سال به انجام برسد.
سبزعلي در بخش ديگري از اين نشست به افزايش قاچاق چوب اشاره کرد و گفت:در سه ماهه اول سال جاي 409متر مکعب چوب از قاچاقچيان کشف و ضبط گرديده است که نسبت به مدت مشابه افزايش نشان مي دهد.
وي به کمبود نيروي متخصص براي اطفاي حريق اشاره و تصريح کرد: تعداد نيرو براي اين منظور 3هزار نفر وجود دارد که با توجه به وسعت منابع طبيعي کشور اين تعداد پاسخگوي نيازها نيست و در واقع ما براي حفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي به 5هزار نيرو نياز داريم.
وي یادآور شد:  تعاملاتي با دستگاه هاي مربوطه و نهاد رياست جمهوري داشته ايم تا از نيروهاي وظيفه بيشتري درحفاظت از عرصه هاي منابع طبيعي استفاده نمائيم.که اميد است با توجه به قول مساعدي که داده شده بتوانيم در سال جاري سهميه موجود را افزايش دهيم.
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14094
بازدید کل : 5676701
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24