پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - کمیته تخصصی گیاهپزشکی تشکیل جلسه داد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 744 26 تير 1395 16:10 شماره :44028
به منظور مقابله ضربتی با آفت برگ خوار شمشاد های شمال
کمیته تخصصی گیاهپزشکی تشکیل جلسه داد


کمیته تخصصی گیاهپزشکی منابع طبیعی به منظور مقابله ضربتی با آفت برگ خوار شب پره شمشاد صبح امروز در معاونت حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها تشکیل جلسه داد.
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و ابخیزداری کشور – در این نشست بهمن افراسیابی مدیرکل دفتر حفاظت و حمایت گفت: از نیمه دوم خرداد ماه امسال در قسمتی از جنگل های غرب مازندران و در منطقه نمک آبرود در یک قطعه 50 هکتاری شاهد آفت  برگ خوار شب پره هستیم که خسارت زیادی به درختان شمشاد وارد کرده است.
وی افزود: ما بدنبال یک تصمیم سریع هستیم تا در قالب یک چارچوب علمی و تخصصی به یک هدف مشترک دست پیدا کنیم. 
دراین نشست  مهندس یزدانفر آهنگران معاون قایم مقام دفتر حفاظت در شمال کشور، آفت پروانه برگ خوار شب پره را  بزرگترین تهیدید برای جنگل های شمال کشور دانست و گفت: اگراقدامات فیزیکی به موقع  و پیش آگاهی های لازم در دیگر استان های همجوار انجام نشود  بزودی شاهد گسترش این آفت در سایر مناطق جنگلی شمال خواهیم بود.
 این کارشناس گیاهپزشکی خاستگاه اصلی این آفت را شرق آسیا و در کشورهایی نظیر چین، کره و ژاپن دانست و گفت: از سال 2007 تا 2015 تعدادی از کشورهای اروپایی در مرکز و شمال اروپا متحمل خسارت فراوانی شده اند. 
وی تصریح کرد: در حال حاضر 50 هکتار از درختان شمشاد در پارک بنفشه در نمک آبرود از خردادماه امسال آلوده  به بیماری آفت برگ خوار دچار شده اند.
آهنگران که از طریق پاورپوینت ازویژگی ها ومشخصات این آفت  اطلاع رسانی می کرد، روشهای انتشار این آفت را از طریق پروازشب پره ها، انتقال جریان باد و  انتقال نهال های آلوده عنوان کرد.
بر اساس این گزارش ، در خاتمه این نشست اعضای کمیته تخصصی گیاهپزشکی منابع طبیعی، قرنطینه ساختن آفت برگ خوار شب پره، استفاده از سمپاشی شیمیایی و تهیه دستور العمل اجرایی برای مقابله با آفت برگ خوار از سوی ادارات کل منابع طبیعی  استان ها را خواستار شدند.
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 9438
بازدید کل : 5424859
آخرین بروزرسانی:
22 آذر 1397 10:42