پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نگاهی و یادی/ مرهمی بر زخم های طبیعت
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 499 28 تير 1395 9:2 شماره :44059

نگاهی و یادی/ مرهمی بر زخم های طبیعت
 
مرکز اطلاع رساني منابع طبيعي استان البرز-  در بيست وهشتم تيرماه سال گذشته و در ساعت 30/19در ارتفاعات بالادست روستاي سيجان از توابع شهرستان کرج  پس از گذشت حدود 15 دقیقه از بارش های رگباری ، متأسفانه سيل مهیبی وارد روستاي مزبورشد  که با حمل مواد جامد از جمله تنه هاي درختان و سنگ هاي عظیم باعث مسدود شدن پل هاي موجود در روستا شد و طغيان رودخانه متأسفانه جان 8 نفر از هموطنانمان را گرفت و بیش از 70 خودرو را درهم کوبید.
 

این حادثه که نشان از خشم طبیعت از دست اندازی متجاوزین به عرصه های منابع طبیعی و تخریب پوشش گیاهی منطقه بود تنها هشدار کوچکی برای ساکنین اینگونه مناطق و همچنین مسئولین دولتی بود. 
اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز به دنبال وقوع این حادثه دردناك، پس از پیگیری های مستمرو با دریافت اعتبار از محل مدیریت بحران استان، با اجرای پروژه های احیایی مختلف، ضمن بهبود پوشش گیاهی منطقه نسبت به جلوگیری از حوادث دلخراشی از جمله سیل اقدام نمود.
 
بجای نگرانی از "تغییر اقلیم" باید نگران "تغییر رفتار" خود با طبیعت باشیم 
به مناسبت سالگرد جان باختگان این حادثه دلخراش، حامد فرضي مديركل منابع طبيعي و آبخيزداري استان البرز روز گذشته در  ملاقات با مردم محلی منطقه سیجان گفت:  در شرایطی که سرزمین ما به شدت از کم آبی رنج می برد و همه جا صحبت از بحران آب است، وقوع سیل و مديريت نادرست منابع طبيعي وآبي هدررفت نعمتي است كه خدا به ما ارزاني داشته است و اکنون همه بايد بیش از آنکه نگران "تغییر اقلیم" باشیم باید نگران "تغییر رفتار" خود با طبیعت باشیم، 
حامد فرضی ضمن بر شمردن پروژه های اجرا شده در این حوزه، به پروژه جنگل کاری به مساحت 130 هکتار در روستای سیجان اشاره و بیان کرد که در این پروژه که با کمک شورای اسلامی روستا، دهیاری، شرکت تعاونی، سم­های زیست محیطی و اهالی بومی منطقه انجام شد، به منظور رسیدن به اهداف حفاظتی و همچنین بهبود وضعیت معیشت مردم از گونه های جنگلی اقتصادی از جمله ارس، بنه، زرشک، سنجد، سماق، زالزالک، گردو جنگلی، بادام جنگلی و غیره استفاده شده است. 
 فرضي گفت: حفاظت از منابع طبيعي به عنوان بستر توسعه و حيات بدون همكاري مردم امكان پذير نبوده و جا دارد از همه همياران طبيعت استان به ويژه همياران طبيعت سيجان كه همواره با ارائه پيشنهادات، همكاري ومشاركت در اجراي برنامه هاي مختلف ما را ياري كردند قدرداني نمايم.
 وي یادآور شد: در 14 اسفند سال گذشته همراه با بازماندگان سيل سيجان، نهال جاودانگي و آسماني شدن درگذشتگان را غرس كرديم و هيچگاه حادثه آن را فراموش نخواهيم كرد. با اين حال بايد با اتخاذ تصميمات درست، از تكرار و بروز چنين حوادث دردناكي جلوگيري كنيم .

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2944
بازدید کل : 4680398
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1397 15:59