پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - طرح های آبخیزداری در فارس یک اولویت است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 691 6 مرداد 1395 18:28 شماره :44261

طرح های آبخیزداری در فارس یک اولویت است
معاون وزیر و رییس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: طرح های آبخیزداری در استان فارس یک اولویت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان فارس خداکرم جلالی در جریان بازدید از اراضی شیب دار و طرح های آبخیزداری شهرستان سپیدان که با حضور جمعی از مقامات و مسئولان ارشد وزارت جهاد كشاورزي و سازمان جنگلها، قائم مقام و معاون پارلماني وزير جهاد كشاورزي، مدیرعامل و رییس هیات مدیره صندوق مادر تخصصی توسعه بخش کشاورزی، نماینده مردم سپیدان در مجلس شورای اسلامی ،رییس سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، مدیر کل منابع طبیعی استان، امام جمعه و فرماندار سپیدان، بخشدار بیضا و جمعی از مسئولان و مدیران شهرستان و نیز تعدادی از بهره برداران بخش منابع طبیعی حضور داشتند گفت: حفاظت ، احیاء و توسعه از محورهای مهم سازمان جنگلها است.
وي افزود: کشت و توسعه درختان مثمر در اراضی شیب دار که منشاء فرسایش است ميتواند به عنوان راهبردي كارآمد در اينگونه اراضي عمل كند و گامی مهم در جهت حفظ ، تثبیت خاک و احیاء عرصه هاي آسيب ديده باشد .
بازدید از منطقه چشمه غوره دان بخش بیضا در راستای اجرای پروژه های آبخیزداری و ذخیره آب در فصول سرد سال و نیز ساماندهي اراضی شیب دار منطقه سُرناباد بخش بیضا از جمله برنامه های بازدید سفر یکروزه ریاست سازمان جنگلها ، مراتع و آبخیزداری کشور به فارس بود.
جلالی مسئله ایجاد طرح های آبخیزداری را اولویت مهم کنونی کشور دانست و گفت اجرای طرح آبخیزداری و آبخوانداری موجب تعادل بخشی سفره های زیز زمینی خواهد شد.وی افزود 80 درصد منابع آبی کشور آبهای زیرزمینی است و این وابستگی در استان فارس با توجه به افت شدید منابع آبی بیش از پیش آشکار است.

رياست سازمان جنگلها، مراتع و آبخيزداري كشور در ادامه سفر يكروزه خود به سپيدان در شوراي اداري اين شهرستان حضور يافت .
جلالي در اين جلسه بهره وری از اراضی شیبدار را یکی از سیاست های اصلی وزارت جهاد کشاورزی برشمرد و افزود :در این راستا طرح توسعه باغات دیم در اراضی شیبدار مستعد در دو بخش اراضی مستثنیات و اراضی ملی در کشور اجرا خواهد شد.
معاون وزير جهاد كشاورزي و رئیس سازمان جنگلها افزود تغییر کاربری اراضی شیبدار به باغ های میوه دیم ضمن اشتغال زایی ، احیا پوشش گیاهی و حفظ منابع ارزشمند خاک از بروز سیلابهای فصلی مخرب جلوگیری کرده و نقش بسزایی در تقویت سفره های آب زیرزمینی دارد.
جلالی گفت: ایجاد باغات در اراضی شیبدار خدمت بزرگی به حفظ منابع پایدار کشور است . وی با اشاره به اراضی اختلافی و مشکلات بوجود آمده در بین کشاورزان و مالکان این اراضی اظهار داشت: با پیگیری های انجام شده واگذاری اراضی شیبداري كه در اراضي ملي واقع شده ، از طریق ماده 3 قانون حفاظت و بهره برداری در قالب کشت گیاهان دارویی و توسعه باغات دیم انجام خواهد یافت.
وی افزود بخش قابل توجهی از اراضی شیبدار به صورت مستثنیات و در اختیار مردم قرار دارد که در صورت مطرح شدن مشکلات اراضی اختلافی در کارگروه توسعه باغات در اراضی شیبدار این اراضی در اولویت نخست قرار دارد.
وی ادامه داد استان فارس در این راستا یکی از اولویت های اصلی در بین اراضی شیبدار در سطح کشور است که امیدواریم با مشارکت خود مردم بتوانیم ساماندهی آنرا عملیاتی کنیم .
سپس آقایی معاون پارلماني وزارت جهاد كشاورزي گفت: سپردن امور مراتع به مرتعداران گام بلندی در ساماندهی مراتع و ارتقا معیشت مرتعداران است.
وی افزود: حمایت از طرح های کشاورزی و تولیدات داخلی رمز موفقیت توسعه بخش کشاورزی است.
آقایی با اشاره به پتانسیل های بسیار خوب کشور در بخش کشاورزی گفت مشکلات زیادی در این بخش وجود دارد که با همکاری و تعامل تمامی مجموعه های بخش کشاورزی کمک شایان توجهی به این بخش خواهد شد.

 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 1868
بازدید کل : 5131129
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41