پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دکتر روحانی به مردم قول داد دریاچه ارومیه را احیا می کند!
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 405 16 مرداد 1395 9:44 شماره :44407

دکتر روحانی به مردم قول داد دریاچه ارومیه را احیا می کند!
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان آربایجان غربی گفت: دکتر حسن روحانی در سفری که قبل از انتخابات ریاست جمهوری به این استان داشته است به مردم قول داد که در دولت آینده اش دریاچه ارومیه را احیاء خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مرتع و آبخیزداری کشور- دکتر رحمان وهاب زاده روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران رسانه های ملی که جهت بازدید از دریاچه ارومیه عازم این استان شده اند، افزود: در گذشته رفتار های مناسبی با محیط زیست صورت نگرفته و آنچه امروز در خشک شدن دریاچه ارومیه شاهد آن هستیم نتیجه سوء مدیریت بر منابع آبی، توسعه نامتعارف در بخش کشاورزی، احداث چاه های غیر مجاز، تبدیل زمین های زراعی دیم به آبی و نبود برنامه ریزی مناسب برای آینده است.
 
وی تصریح کرد: خشک شدن دریاچه ارومیه نتیجه رفتارهای غیرمنطقی در یک پروسه طولانی است و از زمان دولت گذشته هم مطرح بود اما اقداماتی در باره آن صورت نگرفته است.
وهاب زاده ابراز داشت: استانداری ، سازمان آب را مکلف به تعطیلی و بسته شدن چاه های غیر مجاز نموده است و آقای استاندار تاکید دارند که این چاه ها باید بسته شود و درمقابل حقابه مردم از طریق لوئله کشی تامین گردد.
این مسئول منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در ادامه یادآور شد: حدود 30 دستگاه اجرایی در ستاد احیای دریاچه ارومیه نقش دارند اما مهمترین وظیفه که تثبیت کانون های ریزگرد نمکی و کنترل بیابان زایی است بر دوش سازمان منابع طبیعی می باشد.
به گفته وهاب زاده در حال حاضر سازمان آب نیز کلیه مسیر های منتهی به دریاچه ارومیه را لایروبی  و مسیر های ورود آب به این حوزه را باز کرده است.
رحمان وهاب زاده در باره شروع اقداماات مطالعاتی و اجرایی در حوزه دریاچه ارومیه گفت: با دستور دولت تدبیر و امید و تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه به ریاست دکتر عیسی کلانتری، اقدامات مطالعاتی از دی ماه سال 93 از سوی بخش تحقیقات دانشگاه  ارومیه و دانشگاه تهران آغاز شد و پس از شناسایی کانون های بحرانی در سه منطقه شهرستان ارومیه، سلماس و میاندواب، سازمان جنگل ها و اداره کل منابع طبیعی استان وارد فاز اجرایی شده و  توانست طی سال های 93 و 94 با احداث هلالی های ابگیر  نسبت به قرق و کاشت 6500 هکتار نهال کاری اقدام  و از تولید گردو غبار نمکی جلوگیری نماید.
بر اساس این گزارش ، دکتر وهاب زاده تراز آبی دریاچه ارومیه را نسبیت به سال گشته مثبت قلمداد کرد  و افزود: در سال 93دولت 5/5میلیارد  و در سال 94 نیز 4میلیارد و 400 میلیون تومان به ستاد احیای دریاچه ارومیه اختصاص داده است و سازمان جنگل ها و منابع طبیعی مصمم است با همکاری سایر دستگاه های وظیفه مند و مشارکت مردم جوامع محلی، حیات و سرزندگی را به دریاچه ارومیه برگرداند.    

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6523
بازدید کل : 5133399
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41