پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای عملیات آبخیزداری نیازمند 100 هزار میلیارد ریال اعتبار است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 691 23 مرداد 1395 8:7 شماره :44554
معاون آبخیزداری سازمان جنگل های کشور:
اجرای عملیات آبخیزداری نیازمند 100 هزار میلیارد ریال اعتبار است
 
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل های کشورگفت: اجرای 10 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری پیش بینی شده در برنامه ششم توسعه کشور نیازمند 100 هزار میلیارد ریال اعتبار است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا- پرویز گرشاسبی روز چهارشنبه در جمع کارکنان آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی استان همدان اظهار کرد: در برنامه ششم توسعه برای هر یک هکتار عملیات آبخیزداری 10 میلیون ریال پیش بینی شده است
 
 
وی گفت: امسال 650 هزار هکتار عملیات آبخیزداری در کشور صورت می گیرد که اعتبار مورد نیاز برای حدود 400هزار هکتار از منابع ملی و مابقی از منابع استانی تامین می شود.
وی با ذکر اینکه طرح آبخیزداری یکی از برنامه های اقتصاد مقاومتی است بیان کرد: دو برنامه سازمان جنگلها برای عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی ، اجرای طرح آبخیزداری و بیابان زدایی و کنترل کانون های گرد و غبار است.
 معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها یادآوری کرد: 27 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری از سال 1338 تاکنون در کشور انجام شده است.
گرشاسپی افزود: با این وجود سرعت انجام کار بسیار پایین بوده چون باید 165 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری صورت بگیرد.
وی خاطرنشان کرد: در برنامه پنجم توسعه کشور قرار بود هشت میلیون هکتار عملیات آبخیزداری صورت گیرد که به دلیل مسائل مالی دولت حدود سه میلیون هکتار انجام شد.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها تاکید کرد: برای عملی کردن طرح آبخیزداری در برنامه ششم توسعه هیچگونه مشکلی در زمینه مطالعه آبخیزداری وجود ندارد چون 16 میلیون هکتار مطالعه آماده اجرا است.
گرشاسپی اضافه کرد: اگر اهداف برنامه ششم توسعه در زمینه طرح آبخیزداری محقق شود در هر تن عملیات آبخیزداری بطور متوسط 10 تن فرسایش خاک کمتر می شود و در این صورت برنامه سازمان برای کاهش سالانه یک تن فرسایش خاک محقق می شود.
وی با عنوان اینکه متوسط فرسایش خاک کشور 16.4 تن در هکتار است افزود: طرح های آبخیزداری در مناطق بحرانی فرسایش خاک انجام شده است.
معاون آبخیزداری، امور مراتع و بیابان سازمان جنگل ها با تاکید بر ضرورت استفاده از ظرفیت خیران در طرحهای آبخیزداری افزود: استفاده از توان و ظرفیت این افراد از سه سال پیش در استانهایی که مشکل شدید در تامین منابع آب آشامیدنی و کشاورزی دارند شروع شد.
822 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6368
بازدید کل : 5133320
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41