پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در سال جاری پنج هزارهکتار از اراضی مرتعی استان سمنان زیر کشت گیاه دارویی باریجه می رود
هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 822 25 مرداد 1395 12:32 شماره :44639

در سال جاری پنج هزارهکتار از اراضی مرتعی استان سمنان زیر کشت گیاه دارویی باریجه می رود
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از زیر کشت رفتن  پنج هزارهکتار گیاه دارویی باریجه در این استان خبرداد.
علینقی حیدریان در گفت و گو با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: این کار امسال با هدف تحقق شعار اقتصاد مقاومتی و بهره گیری از توان مردم در کشت گیاهان دارویی، در5 هزار هکتار از مناطق مرتعی و کوهستانی استان سمنان انجام می شود.
به گفته حیدریان 260 خانوار جوامع محلی در کشت باریجه نقش دارند واز فواید اقتصادی این گونه گیاهی بهره مند می شوند.
 


حیدریان خاطر نشان ساخت: 150 گونه گیاه دارویی در استان سمنان به ثبت رسیده و تاکنون 36 سامانه عرفی رویشگاه گیاهان دارویی  شناسایی شده است.
وی تصریح کرد: استان سمنان 500 دانش آموخته در رشته گیاهان دارویی دارد که باید به شکل درست از آن ها بهره برد و با ایجاد فضای کار برای آن ها، گامی مهم در جهت  اقتصاد نوبنیاد برداشت.
وی همچنین یادآور شد: برای تعلیم  مردم محلی تاکنون 4کلاس آموزشی برگزار شده و مقرر شد منابع طبیعی در فاز اجرایی بذرو نهال در اختیار مردم قرار دهد و مردم در عوض  نسبت به حفاظت، قرق وبهره برداری از این عرصه ها  اقدام کنند.
  مسئول اول منابع طبیعی استان سمنان در ادامه اظهار داشت: در 5 هزار هکتار از اراضی مرتعی  حدود 10 میلیون بوته باریجه جای می گیرد که هر بوته بین 25 تا 75 گرم باریجه تولید می کند.
وی قیمت هرکیلو باریجه را بین 100 تا 120 هزار تومان اعلام کرد و گفت: برای جلو گیری از خام فروشی و مقرون به صرفه بودن گیاه دارویی در هر یک از شهرستان های استان سمنان تعاونی هایی از سوی مرتعداران تشکیل شد تا مباحث بازرگانی و صادرات این کالا را  برعهده داشته باشند.
وی با بیان این که کتیرا، گون، باریجه و زرشک مهمترین گونه های گیاهی نزد مردم محلی شناخته شده است ،  باریجه را  یکی از بهترین نوع گیاهان دارویی برای بهره گیری اقتصادی قلمداد کرد.
حیدریان سرانجام خاطر نشان ساخت: مردم استقبال خوبی از طرح مشارکتی کشت گیاهان دارویی دارند و منابع طبیعی امروز  نیازمند یک عزم ملی است و ما اعتقاد داریم  بدون حضور مردم حفاظت از عرصه‌های ملی میسر نخواهد شد.

.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2482
بازدید کل : 3756485
آخرین بروزرسانی:
30 دی 1396 15:36