پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - عامل آتش سوزی جنگل های الوارگرمسیری اندیمشک دستگیرشد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 517 27 مرداد 1395 9:30 شماره :44672

عامل آتش سوزی جنگل های الوارگرمسیری اندیمشک دستگیرشد
 
فرمانده یگان حفاظت منابع منابع طبیعی خوزستان از دستگیری عامل آتش سوزی جنگل های  منطقه الوار گرمسیری شهرستان اندیمشک خبرداد.
سرهنگ محمد عزیزی روز سه شنبه  در گفت و گو با خبرنگارمرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها اظهار کرد: فردی که بطور عمدی جنگل های ارتفاعات کوهستانی ریت کوه بخش الوار گرمسیری را طعمه حریق کرده است توسط یگان حفاظت شناسایی و تحویل مراجع قضایی داده شد.
وی گفت: عمده آتش سوزی هایی که در منطقه الوار گرمسیری اندیمشک و در صحرای کهک، ریت کوه و کوه لوچ صورت می گیرد اختلافات قومی و قبیله ای است که از قبل از انقلاب این اختلافات بین افراد وجود داشته است.
 فرمانده یگان حفاظت منابع منابع طبیعی خوزستان همچنین خاطر نشان ساخت: علت اختلافات مردم محلی در منطقه الوار گرمسیری بیشتر روی چراگاه ها و مناطق عرفی است که دام خود را آنجا چرا می دهند.
عزیزی همچنین تصریح کرد: آتش سوزی در اندیمشک به مدت سه روز در هفته ای که گذشت ادامه داشت و خسارت زیادی به جنگل ها و مراتع وارد کرد.
 وی  صعب العبور بودن منطقه و گرمای بیش از حد هوا را عامل اصلی دیر خاموش شدن شعله های آتش دانست.
 سرهنگ عزیزی که تلفنی با مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها سخن می گفت، به حساسیت مسئولین استانی و محلی در قبال اتش سوزی منابع طبیعی اشاره کرد و گفت: از لحظه مخابره آتش سوزی جنگل ها و مراتع در اندیمشک، قاضی عمادی رییس دادگاه الوارگرمسیری، فرماندار منطقه، نیروهای سپاه و ارتش وارد عرصه شدند و با همکاری نیروهای هلال احمر و منابع طبیعی شهرستان های دزفول و شوش و دو دستگاه بالگردی که از سوی فرماندهی یگان حفاظت منابع طبیعی کشور به منطقه اعزام شده، آتش سوزی  سرانجام مهار گردید. 
سرهنگ عزیزی در باره میزان آتش سوزی عرصه های منابع طبیعی آماری ارائه نکرد  و اظهار داشت: هنوز میزان عرصه ای  که طعمه حریق شده  مشخص نیست و قطعاً پس از یررسی کارشناسان منابع طبیعی اعلام می شود. 
 بر اساس این گزارش در شهرستان اندیمشک 80 هزار هکتار جنگل با گونه های گیاهی ‏نادر وجود دارد که به دلیل کمبود امکانات و تجهیزات، این جنگل ها در معرض خطر  ناشی از آتش سوزی قرار دارند.
شایان ذکر است الوار گرمسیری اندیمشک منطقه ای است  در شمال استان خوزستان با  187 روستا و حدود 25هزار نفر جمعیت.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14030
بازدید کل : 5676651
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24