پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 766 30 مرداد 1395 8:44 شماره :44701
رییس سازمان جنگل ها عنوان کرد؛
اجرای 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی در قالب برنامه اقتصاد مقاومتی
 
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: برای دستیابی به سیاست های اقتصاد مقاومتی در بخش منابع طبیعی قرار است در مجموع 740 هزار هکتار عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی تا پایان سال اجرایی شود.
  به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا- خداکرم جلالی  درباره اجرای عملیات آبخیزداری و حفاظت خاک در حوزه آبخیزداری سدها و کنترل کانون های بحرانی و فرسایش بادی در قالب برنامه های اقتصادمقاومتی افزود: با توجه به شرایط اقلیمی کشور و پدیده خشکسالی، بحران آب، بیلان منفی آبهای زیرزمینی و تخریب آبخوان ها و فرونشست زمین در حوزه منابع طبیعی دو پروژه آبخیزداری در سطح 650 هزار هکتار و مقابله با بیابان زایی در سطح 90 هزار هکتار در قالب سیاست های اقتصاد مقاومتی تعریف شده است.
 
وی گفت: عملیات آبخیزداری و بیابان زدایی برای حفظ منابع پایه آب و خاک در واقع زیربنای سایر اقدام ها در حوزه اقتصاد مقاومتی است. اگر سه عنصر اساسی آب، خاک و هوا را بتوانیم حفظ و مدیریت کنیم زمینه ساز پیشرفت و توسعه در سایر بخش های اقتصادی خواهد شد.
این مقام مسوول اجرای هرچه سریعتر عملیات آبخیزداری در کشور را با توجه به بحران کمبود منابع آبی کشور یک ضرورت می داند.
جلالی تصریح کرد: براساس آمارها باید در سطح 125 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری در کشور انجام می شد که حدود 25 تا 26 میلیون هکتار آن از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون اجرایی شده و حدود 99 میلیون هکتار آن باقیمانده است.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور با بیان این که اجرای عملیات آبخیزداری در کشور نیازمند عزم جدی مسوولان و مشارکت مردمی است افزود: برای برون رفت از بحران آبی، باید سالیانه حداقل 3 میلیون هکتار عملیات آبخیزداری انجام شود.
به گفته جلالی سالیانه به طور متوسط 16.5 تن فرسایش خاکی در کشور ما رخ می دهد که رقم قابل توجهی است.
وی افزود: اجرای روش های آبخیزداری و آبخوان داری می تواند علاوه برذخیره سازی 520 متر مکعب آب در هر هکتار، منجر به حفظ نزولات آسمانی در سفره های زیرزمینی و جلوگیری از حداقل 9 تن فرسایش خاک در هر هکتار شود.
جلالی افزود: برای اجرای 650 هزار هکتار عملیات آبخیزداری حدود سه هزار میلیارد ریال(300 میلیارد تومان) اعتبار نیاز است که در صورت تامین اعتبار تا پایان سال اجرایی می شود.
وی با بیان این که تاکنون اعتباری به این بخش تخصیص نیافته است، اظهار داشت: بخشی از اقدام ها از ابتدای سال شروع شده و براساس مطالعات سهم استان ها و مناطق مشخص شده است.
وی تاکید کرد، بخش عمده عملیات آبخیزداری مربوط به عرصه های مرتعی ضعیف و مشجر جنگل های تخریب شده و مناطق بیابانی است.
به گفته رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، در برنامه ششم توسعه برای اجرای هر هکتار عملیات آبخیزداری 10 میلیون ریال (یک میلیون تومان) براورد هزینه شده است.
 
20 میلیون هکتار اراضی کشور تحت فرسایش بادی است
 رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری درباره کانون های گرد و غبار گفت: ایران در منطقه خشک و بیابانی قرار دارد و سرانه بیابان آن بیش از دو برابر سرانه جهانی است.
به گفته جلالی در دنیا سرانه بیابان دو هزار متر مربع است درحالی که در کشور ما چهار هزار و 300 مترمربع برآورد شده است.
وی اظهار داشت: حدود 20 میلیون هکتار از اراضی کشورما تحت فرسایش بادی قرار دارد که هفت میلیون هکتار آن کانون های بحرانی قلمداد می شود و سه میلیون هکتار آن کانون های بحرانی درجه یک هستند که تولید گرد و غبار می کنند.
جلالی اعلام آمادگی کرد در برنامه ششم توسعه در صورت تامین اعتبارهای مورد نیاز و اجرای عملیات بیابانزدایی سه میلیون هکتار کانون بحرانی درجه یک کنترل شود که بخشی از این عملیات ها متکی به اقدامات بیولوژیک است که در نیمه دوم سال انجام می شود.
وی اعتبار اجرای 90 هزار هکتار عملیات بیابان زدایی را 30 میلیون ریال (3 میلیون تومان) در هر هکتار برشمرد و افزود: در صورتی که اعتبار لازم امسال تامین شود تمامی 90 هزار هکتار طرح بیابان زدایی اقتصاد مقاومتی تا پایان سال عملیاتی می شود.
رییس سازمان جنگل ها براین باور است که اجرای طرح های آبخیزداری و بیابان زدایی هزینه بر است بنابراین برای اجرای هرچه سریعتر و کاهش هزینه این طرح ها تلاش داریم در کنار تامین منابع دولتی از مشارکت مردمی نیز بهره مند شویم که خود می تواند عاملی برای اجرای سریعتر این طرح ها شود.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 5406
بازدید کل : 5659332
آخرین بروزرسانی:
30 دی 1397 23:0