پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - نشست های پی درپی در منابع طبیعی جهت دستیابی به راهکاری اساسی!
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 692 31 مرداد 1395 9:22 شماره :44730

نشست های پی درپی در منابع طبیعی جهت دستیابی به راهکاری اساسی!
 
هادی شفیعی- حتی یک تک درخت، آنقدر برای سازمان جنگل ها مهم است که معاونت حفاظت امور اراضی برای نگهداشت آن جلسات متعدد بگذارد، حال چه رسد به شمشادهایی که پروانه های شب پره آسیب هایی را به آن وارد کرده باشند.
 
 
ازخرداد ماه امسال مهمان ناخوانده ای به نام شب پره با پروازهای شبانه به جان درختان ارزشمند شمشاد در شمال کشورافتادند که نه تنها خواب از چشمان مسئولان منابع طبیعی ربودند بلکه خساراتی را در غرب استان مازندران و بخش هایی از مناطق جنگلی آستارا در استان گیلان از خود برجای گذاشتند.
شمشادها یکی از گونه های ارزشمند و منحصر به فرد جنگل های هیرکانی محسوب می شوند که از ماه های گذشته به علت شیوع آفت شب پره، در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.
مسعود منصورمعاون حفاظت و امور اراضی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور در جلسه کارشناسی و تخصصی گیاهپزشکی که روز شنبه در محل این سازمان برگزار شد، مبارزه با این افت درختی را در کنار سایر اقدامات حفاظتی یکی از دل مشغولی های مهم قلمداد کرد و گفت: اگر دیر بجنبیم و اقدامات اساسی صورت نگیرد گستره این آفت پای خود را از گلیمش درازتر خواهد کرد.
منصورهمچنین گفته؛ آفت شب پره چند تا وجه دارد که یک وجه مهم آن نگرانی است که ذخیره گاه ارزشمند جنگلی را تهدید می کند و وجه دیگرش نیز تلخ است و شیرین! تلخ از این جهت که اعتبار لازم وجود ندارد که کفاف مبارزه را دهد و شیرین بدین جهت که یک همبستگی و تعامل در حوزه جنگل، رسانه، دانشگاه و حفاظت ایجاد شده است که اگر این اتفاق رخ نمی داد شاید دامنه خرابی ها بیش از آنچه که هست باشد.
 منصورالبته در این نشست حرف دیگری هم زد که چرا همه نوک پیکان به سمت سازمان جنگل ها نشانه رفته است، چرا ما یک بار مطالبه گر نباشیم، سازمانی که برای نگهداشت منابع ارزشمند خدادادی و جنگل ها و مراتع اش هم محتاج اعتبارات لازم است و هم نیازمند حمایت و پشتیبانی دولت... !
بهمن افراسیابی مدیرکل دفترحفاظت سازمان جنگل ها نیز، بهره مندی از خرد جمعی را راهکاری مناسب جهت برون رفت از وضعیت موجود در منابع طبیعی دانست و خواستار دسته بندی آسیب ها به لحاظ، شاخه، برگ و تنه درختان شده است تا مبارزه فوری با آفت شب پره بر اساس نسخه مشخص صورت گیرد.
وجیه اله موسوی مدیرکل منابع طبیعی استان مازندران – منطقه نوشهر که این آفت بلای جان شمشادهای حوزه مدیریت اش شده است گفته: با امدن شب پره ها، به اتفاق شوراها، دهیاری ها، شهرداری ها و سازمان آتش نشانی ستاد بحران تشکیل دادیم تا طرحی نو براندازیم و سطوح آلودگی ها را کاهش دهیم.
وی گفته شب پره ها8544 هکتار از شمشادها را درغرب مازندران آلوده کردند و ما توانستیم با هماهنگی دستگاه ها ی مرتبط استانی 360هکتار از نقاط بحرانی را محلول پاشی کنیم.
وی همچنین گفته برای دیده بانی، گشت های مراقبت گذاشتیم تا چشم های بیدار جنگل باشند.
 داود زارع و ستار بابایی مدیران منابع طبیعی گیلان و مازندران- ساری نیز هریک به بخش هایی از آلودگی های شمشاد ها در مناطق حوزه استحفاظی خود گفتند و پیشنهاد دادند که در کنار اقدامات اجرایی و محلول پاشی باید ارزیابی و پایش صورت گیرد تا میزان آسیب پذیری تعدیل شود.
یزدانفر آهنگران دست اندرکار و کارشناس مرتبط گیاهپزشکی جنگل شمال هم در این نشست به سابقه تاریخی شیوع این افت اشاره کرده و گفته: متاسفانه شمشادها 4سال قبل و درسال 91 یک بار دیگر مریض شده و مورد تهدید جدی بیماری بلایت قرار گرفتند که بر اثر آن حدود 30 هزار هکتار از رویشگاه های شمشادهای شمال آسیب دیده اند.
وی شیوع آفت شب پره شمشاد را براساس سوابق موجود به کمتر از یک دهه پیش دانست و گفت: شبپره ها درابتدا در کشورهایی مانند چین ، ژاپن ، هندوستان ،آلمان ،هلند و ... یافت شده است و اوایل خرداد ماه سال جاری سفره خود را در پارک سی سنگان و بنفشه نمک آبرود پهن کرده است.
این کارشناس ارشد گیاه پزشکی به چگونگی ورود شب پره ها هم اشاره کرده: این آفت به به روش های مختلفی از جمله جابه جایی کانتینرهای حامل محمولات بین کشوری، انتقال نهال های آلوده به تخم و لاروهای جوان از کشورهای خارجی، جابه جایی نهال های زینتی، تنیدن تار و انتقال توسط جریان باد در داخل کشورمنتشر شده
است.
هادی کیادلیری رییس دانشکده منابع طبیعی علوم و تحقیقات در این نشست  مدیریت را ارجح بر کنترل دانست و یادآور شد مطالعه، شناسایی و پیش بینی باید اساس کار مدیریت باشد.
وی آموزش قرقبانان و ناظرین طرح های جنگلداری را مهم خواند که می توانند دیده بانان جنگل باشند.
کیادلیری گفته برگرداندن درختان آسیب دیده به حالت اولیه غیر ممکن است. درخت بلحاظ ظاهری بر می گردد و جوانه می زند اما توان تکثیر و گسترش خود را از دست می دهد.  
                                                       ***
... ختم کلام اینکه منابع طبیعی و در راس آن جنگل ها و مراتع در کوران خدمت رسانی به موجودات و انسان ها با تهدید ها و چالش های مختلفی روبرو هستند که آفت های شب پره شمشاد تنها مشتی نمونه خروار است. ضمن اینکه حفاظت از این عرصه وسیع که بیش از 80 درصد مساحت ایران را شامل می شود تنها بر عهده سازمان جنگل ها نیست بلکه همه دستگاه های اجرایی لزوما باید در کنار جنگلبانان دراین حوزه همکاری، همراهی و مشارکت های لازم را داشته باشند .

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 262
بازدید کل : 5677048
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24