پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - استاندار اصفهان: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی است
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 475 2 شهريور 1395 8:19 شماره :44782

استاندار اصفهان: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی است


استاندار استان اصفهان گفت: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی و از فعالیت های مثبت دولت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا- رسول زرگرپور روز شنبه در بازدید از طرح بیابانزدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان افزود: تشکیل کارگروه مقابله با گرد و غبار از اقدامت زیربنایی در استان اصفهان بود و فعالیت های فراگیری در این زمینه انجام شد.

وی گفت: دو هزار و 400 هکتار از این طرح در سال 94 نهالکاری شد و امیدواریم این میزان در سال 95 به پنج هزار هکتار برسد.
زرگرپور اضافه کرد: کمبود آب و پساب برای آبیاری از محدودیت های اصلی اجرای این طرح به شمار می رود.
استاندار اصفهان گفت: این فعالیت ها را می توان بعنوان 'نهضت مقابله با گرد و خاک' نامید.
وی افزود: این طرح از اقدامات اصلی دولت در حفظ محیط زیست بود که با مدیریت و تلاش جهادی بخوبی در حال پیشرفت و انجام است.
وی تصریح کرد: بیابانزدایی و جلوگیری از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار از طرح های اصلی استان است و مراکز زیاد علمی و پژوهشی نیز در این زمینه با فعالیت های گسترده رقم خورد.
زرگرپور خاطرنشان کرد: طرحها و شیوه های علمی و پژوهشی با موضوع مقابله با گرد و خاک که در استان اصفهان در حال انجام است را می توان در کشورهای منطقه نظیر عراق و سوریه پس از ثبات در این مناطق به اجرا درآورد.
به گفته وی، 83 مجموعه تولیدی گچ غیراستاندارد، 51 مرکز تولیدی آجر به روش سنتی و غیراصولی و سه معدن مخرب محیط ریست تاکنون در استان بسته شده است.
استاندار اصفهان اظهارکرد: تسطیح و کشت نهال در معادنی که کار آنها به پایان رسیده نیز از جمله اقدامات در حال پیگیری و انجام است، زیرا این محدوده ها خود از کانون های ایجاد ریزگرد و گرد و غبار محسوب می شود.
زرگرپور گفت: بیشترین اعتبارات امسال به امور مرتبط با محیط زیست اختصاص یافت و این تخصیص نشانگر توجه به مسائل زیست محیطی و حفظ سلامت مردم است.
طرح بیابانزدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان شامل فعالیت هایی نظیر نهالکاری، آبیاری و حفاظت آبان پارسال در منطقه 'سِگزی' اصفهان(15 کیلومتری شرق اصفهان) آغاز شد و تا پایان سال 94 حدود دو هزار و 400 هکتار از آن به زیر کشت نهال رفت.
این طرح با مشارکت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، بسیج سازندگی سپاه صاحب الزمان (ع) و اداره کل محیط زیست استان اصفهان و سازمان های مردم نهاد در حال اجراست.
این طرح قرار است تا پایان سال 96 منطقه وسیعی از شرق اصفهان را پوشش داده و از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار جلوگیری کند.
آبیاری این مناطق بوسیله روش های مختلف تامین می شود و میزان آبیاری آن حدود یکسال خواهد بود و پس از آن پوشش گیاهی بطور طبیعی، آب خود را تامین می کند.
وقوع طوفان های مکرر و ایجاد گرد و غبار معلق در هوا در سال های گذشته خسارت زیادی به مناطق نظامی شرق اصفهان از جمله پایگاه هوایی هشتم شکاری و همچنین مناطق شهری وارد کرده است.
این نوع پوشش گیاهی از نوع تاغ و قره داغ است و نوع کشت آن بصورت قطعه ای است و 10 هزار هکتار به قطعات یکصد هکتاری تقسیم و نهال ها در آنها کاشت می شود.
در این مراسم چند اصله نهال توسط استاندار اصفهان در این منطقه کاشته شد.
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 391
بازدید کل : 4686577
آخرین بروزرسانی:
29 تير 1397 2:19