پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - استاندار اصفهان: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 671 2 شهريور 1395 8:19 شماره :44782

استاندار اصفهان: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی است


استاندار استان اصفهان گفت: طرح بیابانزدایی شرق اصفهان از اقدامات بارز زیست محیطی و از فعالیت های مثبت دولت است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایرنا- رسول زرگرپور روز شنبه در بازدید از طرح بیابانزدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان افزود: تشکیل کارگروه مقابله با گرد و غبار از اقدامت زیربنایی در استان اصفهان بود و فعالیت های فراگیری در این زمینه انجام شد.

وی گفت: دو هزار و 400 هکتار از این طرح در سال 94 نهالکاری شد و امیدواریم این میزان در سال 95 به پنج هزار هکتار برسد.
زرگرپور اضافه کرد: کمبود آب و پساب برای آبیاری از محدودیت های اصلی اجرای این طرح به شمار می رود.
استاندار اصفهان گفت: این فعالیت ها را می توان بعنوان 'نهضت مقابله با گرد و خاک' نامید.
وی افزود: این طرح از اقدامات اصلی دولت در حفظ محیط زیست بود که با مدیریت و تلاش جهادی بخوبی در حال پیشرفت و انجام است.
وی تصریح کرد: بیابانزدایی و جلوگیری از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار از طرح های اصلی استان است و مراکز زیاد علمی و پژوهشی نیز در این زمینه با فعالیت های گسترده رقم خورد.
زرگرپور خاطرنشان کرد: طرحها و شیوه های علمی و پژوهشی با موضوع مقابله با گرد و خاک که در استان اصفهان در حال انجام است را می توان در کشورهای منطقه نظیر عراق و سوریه پس از ثبات در این مناطق به اجرا درآورد.
به گفته وی، 83 مجموعه تولیدی گچ غیراستاندارد، 51 مرکز تولیدی آجر به روش سنتی و غیراصولی و سه معدن مخرب محیط ریست تاکنون در استان بسته شده است.
استاندار اصفهان اظهارکرد: تسطیح و کشت نهال در معادنی که کار آنها به پایان رسیده نیز از جمله اقدامات در حال پیگیری و انجام است، زیرا این محدوده ها خود از کانون های ایجاد ریزگرد و گرد و غبار محسوب می شود.
زرگرپور گفت: بیشترین اعتبارات امسال به امور مرتبط با محیط زیست اختصاص یافت و این تخصیص نشانگر توجه به مسائل زیست محیطی و حفظ سلامت مردم است.
طرح بیابانزدایی 10 هزار هکتاری شرق اصفهان شامل فعالیت هایی نظیر نهالکاری، آبیاری و حفاظت آبان پارسال در منطقه 'سِگزی' اصفهان(15 کیلومتری شرق اصفهان) آغاز شد و تا پایان سال 94 حدود دو هزار و 400 هکتار از آن به زیر کشت نهال رفت.
این طرح با مشارکت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری، بسیج سازندگی سپاه صاحب الزمان (ع) و اداره کل محیط زیست استان اصفهان و سازمان های مردم نهاد در حال اجراست.
این طرح قرار است تا پایان سال 96 منطقه وسیعی از شرق اصفهان را پوشش داده و از فرسایش خاک و پدیده گرد و غبار جلوگیری کند.
آبیاری این مناطق بوسیله روش های مختلف تامین می شود و میزان آبیاری آن حدود یکسال خواهد بود و پس از آن پوشش گیاهی بطور طبیعی، آب خود را تامین می کند.
وقوع طوفان های مکرر و ایجاد گرد و غبار معلق در هوا در سال های گذشته خسارت زیادی به مناطق نظامی شرق اصفهان از جمله پایگاه هوایی هشتم شکاری و همچنین مناطق شهری وارد کرده است.
این نوع پوشش گیاهی از نوع تاغ و قره داغ است و نوع کشت آن بصورت قطعه ای است و 10 هزار هکتار به قطعات یکصد هکتاری تقسیم و نهال ها در آنها کاشت می شود.
در این مراسم چند اصله نهال توسط استاندار اصفهان در این منطقه کاشته شد.
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14488
بازدید کل : 5676884
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24