پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - بهره برداری از جنگل های شمال 30درصد کاهش یافته است
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 827 3 شهريور 1395 15:30 شماره :44861
رئیس سازمان جنگل‌ها، در جمع خبرنگاران اعلام کرد؛
بهره برداری از جنگل های شمال 30درصد کاهش یافته است
 
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: بهره برداری از جنگل های شمال 30درصد کاهش یافته است.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور-  خداکرم جلالی روز چهارشنبه در کنفرانس خبری که به  مناسبت هفته دولت در محل وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد افزود: درسال91 حدود  850 هزار مترمکعب از جنگل ها بهره برداری چوب صورت می گرفت و این رقم الان به 550 هزار متر مکعب رسیده است.
جلالی با اشاره به اینکه ایران جزء کشورهایی است که روی کمربند خشک زمین قرار گرفته، خاطرنشان کرد: بحث تغییر اقلیم و گرم شدن کره زمین سبب کمبود آب شیرین و بیابان‌زایی شده است که استراتژی ما در سازمان جنگل‌ها حول 5 محور برای حل این مسئله شکل گرفته است.
وی مقوله  حفاظت از جنگل‌ها، جامعه‌نگری در حوزه آبخیزداری، استفاده از مشارکت مردم برای حفاظت از جنگل‌ها، مهارعوامل ناپایدارمنابع طبیعی و جلوگیری از گرد و غبار را از جمله آنها دانست.
به گفته جلالی، حفاظت مشارکتی در 6 میلیون هکتار از اراضی کشور، تثبیت مالکیت دولت در 2 میلیون هکتار از اراضی و اجرای طرح کاداستر در 12 میلیون هکتار در عرصه‌های جنگلی و مرتعی از جمله سیاست‌های راهبردی سازمان جنگل ها و مراتع و جزء اقداماتی است که انجام شده است. 
 
سالانه 18 هزار هکتار اطفاء حریق در جنگل ها و مراتع انجام می شود
وی در مورد برخورد با پدیده زمین‌خواری و بازپس‌گیری اراضی دولتی  که از منابع طبیعی در دست افراد افتاده است، گفت: در راستای اجرای احکام قضایی از 42 هزار و 200 هکتار از اراضی منایع طبیعی  خلع‌ید شد و ایستگاه‌های دیده‌بانی و پایشی برای اطلاع به موقع از حریق تشکیل داده‌ایم، چرا که سالانه به طور متوسط 18 هزار هکتار اطفاء حریق در جنگل ها و مراتع انجام می‌دهیم.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع همچنین در مورد آخرین وضعیت خشکیدگی جنگل‌های بلوط کشور در منطقه زاگرس، گفت: خوشبختانه تغییرات اقلیمی نقش زیادی در مهار آفت‌های این جنگل داشت به طوریکه 2 مرتبه سرمایه منفی 10 درجه ببه کمک ما آمد و سبب شد بتوانیم حائلی بین مناطق آلوده و مناطق سالم ایجاد کنیم.
 
 برای مبارزه با آفت شمشاد ها، محلول پاشی صورت می گیرد نه سمپاشی!
خداکرم جلالی گفت: آنچه برای مبارزه با آفت شمشاد ها در جنگل های شمال صورت می گیرد محلول پاشی از نوع بی تی است نه سمپاشی و این اقدام کاملاً مبارزه بیولوژیکی است و از نظر محیط زیست و سازمان حفظ نباتات کاملاً تایید شده است.
وی  گفت: تاکنون سطحی معادل  50 هکتار از عرصه جنگلی شمشاد که مبتلا به  آفت  شب پره است  محلول پاشی شده است  چرا که این آفت وارداتی است و اگر اقدام فوری صورت نگیرد شمشادها را بکلی  نابود خواهد کرد.
وی همچنین به بحث قاچاق چوب در جنگل های شمال کشور اشاره کرد و گفت: طی 4 سال اخیر، 598 تن ذغال که به صورت غیرمجاز از چوب جنگل‌ها درست شده کشف شد و در کنار آن 6 هزار و 174 تن چوب، هیزم و بوته طی 3 سال اخیر کشف شده است. 
 
بهره برداری از جنگل ها از درختان شکسته و افتاده است
وی در مورد کاهش بهره‌برداری از جنگل‌های شمال کشور برای احیای آن نیز اینگونه توضیح داد که طی مصوبه دولت از سال 91 میزان بهره‌برداری از 850 هزار متر مکعب در سال به 550 هزار متر مکعب رسیده که آن هم بیشتر مربوط به درختان افتاده، آسیب‌دیده و شکسته شده است.
وی در مورد توسعه زراعت چوب نیز گفت: زراعت چوب در سطح 9500 هکتار انجام شده و تولید و خرید 77 میلیون اصل نهال اعم از جنگلی، مرتعی و بیابانی انجام شده است.
 
در هفته دولت 295 پروژه منابع طبیعی  در استان ها بهره برداری می شود
به گفته رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع 295 پروژه در حوزه‌های آبخیزداری، بیابان‌زدایی، جنگل‌کاری در استان‌های مختلف کشور با اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان در هفته دولت به بهره برداری می رسد.
البته رئیس سازمان جنگل‌ها گلایه‌ای هم از عدم تخصیص بودجه و کمبودها که کار را کمی کند می‌کند کرد و گفت: با آنکه به نیمه سال رسیده‌ایم، اما هنوز هیچ کدام از طرح‌های ما تخصیص نگرفته و برای طرح‌های اضطراری از جمله مهار آتش‌سوزی با مشکل مواجه هستیم.
وی در مورد جنگل کاری در اطراف دریاچه ارومیه برای مبارزه با بیابان‌زایی و پدیده گرد و غبار گفت: با اشاره به کاهش شدید آب دریاچه ارومیه بین 250 تا 300 هزار هکتار زمین‌های اطراف دریاچه نیاز به اقدامات بیابان‌زدایی دارند که از سال 93 کار را شروع کرده‌ایم که 2800 هکتار نهال‌کاری، 19500 هکتار قرق و در سطح 400 هزار هکتار مدیریت چرا انجام گرفته است.
 
برای مهار بیابان‌زایی دریاچه ارومیه 10 سال زمان نیاز است
جلالی این را هم اذعان داشت که برای مهار بیابان‌زایی اطراف دریاچه ارومیه حداقل 10 سال زمان نیاز است که شاخص ارزیابی عملکرد سازمان جنگل‌ها و مراتع بین 19 دستگاه در ستاد احیای دریاچه ارومیه 100 است.
رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع در مورد پرونده‌های مهم زمین‌خواری در استان‌های مختلف گفت: 70 پرونده مهم را در استان‌ها شناسایی کرده‌ایم که یک مورد آن بیش از 3 هزار هکتار جنگل در چهارمحال و بختیاری بوده است که با کمک دستگاه قضایی خلع‌ید شد.
 
700 هزار هکتاراز اراضی جنگلی  در 4 سال اخیر برگشت
وی مسئله وقف در کشور را یکی دیگر از مسائلی دانست که امروز در عرصه مرتع و جنگل مشکلاتی ایجاد کرده است و در توضیح بیشتر این موضوع اظهار داشت: به عنوان مثال در آق ‌مشهد ساری در سالهای گذشته 5 هزار هکتار جنگل وقف شده و اکنون نایب خاص هم دارد و تفاهم‌نامه‌ای با سازمان اوقاف در همین راستا را داریم که تاکنون طی آن 700 هزار هکتار از این گونه جنگل‌ها را در 4 سال اخیر برگردانده‌ایم، چرا که معتقدیم باید فردی که مالک جایی است آن را وقف کند نه آنکه عرصه‌ای که متعلق به ملت است، وقف شود.
 
یک هزار و 250 مورد آتش‌سوزی در 5 ماهه امسال
جلالی در مورد آخرین آمار آتش‌سوزی در جنگل‌ها گفت: یک هزار و 250 مورد آتش‌سوزی در 5 ماهه امسال داشته‌ایم که نسبت به 5 ماهه مدت مشابه سال گذشته 8 درصد کاهش داشته است و در کنار آن سطح آتش‌سوزی در جنگل‌ها 10 درصد کاهش یافته است.
وی در مورد تعیین تکلیف زمین‌هایی که به تعاونی‌های مسکن واگذار شده اما همچنان در حد زمین باقی مانده و سند آن در دست مالکان است، گفت: اغلب این تعاونی‌ها در شمال تهران بوده که بالای 1800 متر ارتفاع دارند و بنا بر دستور مقام معظم رهبری باید معوض این زمین‌ها داده شود.
جلالی ادامه داد: شورای عالی شهرسازی و معماری این مسئله را در دستور کار قرار داد و وزارت جهاد ملزم شد اراضی معوض را معرفی کند که نزدیک به 1500 هکتار زمین در شهرهای جدید اطراف تهران از جمله پردیس به عنوان جایگزین معرفی شد، اما خود افراد راضی نیستند خارج از تهران به آنها زمین داده شود.
 
برای مدیریت جنگل های شمال سالانه 700 میلیارد تومان پول نیاز است
وی در مورد اجرای طرح تنفس در راستای احیای جنگل ها نیز گفت: برخی می‌گویند باید جنگل ها را رها کرد و کسی داخل جنگل نرود تا آن احیا شود اما برخی هم به روش‌های علمی معتقدند و اگر دولت بخواهد جنگل‌های شمال را به درستی مدیریت کنیم، باید سالانه 700 میلیارد تومان به ما بودجه داده شود، تا کل 2 میلیون هکتار اراضی را مدیریت کنیم، چرا که در برخی موارد ما حتی با تعداد محدود نیرو مواجه هستیم.
 
 
 
 
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 176
بازدید کل : 5676996
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24