پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - رفتارهای نادرست در زنجیره محیط زیست، باعث تهدید آب، خاک، و پوشش گیاهی می شود
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 807 19 آذر 1396 14:25 شماره :45108
در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک مطرح شد
رفتارهای نادرست در زنجیره محیط زیست، باعث تهدید آب، خاک، و پوشش گیاهی می شود

وزیر جهاد کشاورزی صبح امروز در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک که در سالن همایش خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد گفت: به رغم نارسایی های بودجه ای و اعتباری، از مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری به دلیل پشتیبانی ها و حمایت هایی که در زمینه آب و خاک داشتند، تشکر می کنم.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، محمود حجتی افزود: ما در عرصه های طبیعی با فرسایش خاک از طریق آب و باد روبرو هستیم و بهره برداری غیرفنی و غیر اصولی موجب شده خاک کشور ما در معرض هجوم باد و سیلاب قرار گرفته و اثرات تخریبی روی ثروت ملی ما بگذارد.

حجتی خاطر نشان کرد: در حال حاضر در زمینه حفظ منابع خاک، رعایت اصول فنی کشت و زرع، مصرف سم و کود و کشاورزی حفاظتی و نیز جلوگیری از سوداگری، تغییر کاربری و دور زدن قوانین و مقررات در دستور کار ما قرار دارد.

به گفته محمود حجتی طرح های بیابان زدایی و آبخیزداری از طرح های مهمی است که به منظور پوشش گیاهی و حفاظت از خاک در دستور کار قرار گرفته و از طرح های اقتصاد مقاومتی هستند.

وی سر انجام یادآور شد: اگر ما در حوزه آبخیزداری درست عمل کنیم، بخشی از آب را به خوبی حفظ کرده و از تبخیر آن جلوگیری کنیم و هم بخشی از آب می تواند با نفوذ در خاک وارد سفره های آب زیرزمینی شود.


رفتارهای نادرست در زنجیره محیط زیست، باعث تهدید منابع آب، خاک، جانوران و پوشش گیاهی می شود

معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک گفت: یک رفتار نادرست در زنجیره محیط زیست، باعث تهدید محیط زیست و منابع آب، خاک، پوشش گیاهی و حیوانات خواهد شد.

دکتر عیسی کلانتری در این همایش خاطر نشان کرد: حفاظت مفهوم فرهنگ عمومی در مسائلی همچون خاک، آب و محیط زیست باید در اولویت برنامه های همه دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

کلانتری همچنین گفت: باید امانتدار خوبی در زمینه محیط زیست برای نسل های آینده باشیم و این امر با فرهنگ سازی انجام خواهد شد.

آمادگی وزارت جهاد کشاورزی برای همکاری های مشترک با مجمع جهانی خاک

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک گفت: این همایش به منظور جلب توجه بهره برداران و آحاد مردم و ارتقای فرهنگ عمومی به لزوم تغییر رفتار در زمینه خاک برگزار شده است.

مهندس اکبری افزود: وزارت جهاد کشاورزی آمادگی دارد در سطح ملی و بین المللی به مسئولیت های مربوط به حفاظت از خاک عمل نموده و همکاری های مشترکی با مجمع جهانی خاک داشته باشد.

اکبری تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی بر اساس برنامه ششم توسعه باید سالانه ۵۰۰ هزار هکتار از اراضی کشور را برای بهبود وضعیت خاک، عملیات اجرایی انجام دهد که نیاز به تامین اعتبار دارد.

وی از ریاست جمهوری، مجلس شورای اسلامی و به ویژه سازمان برنامه و بودجه درخواست امتیازات مربوط به عملیات خاک در برنامه ششم توسعه به موقع لحاظ شود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی اظهار گفت: ردیفی برای کشاورزی حفاظتی در لایحه پیشنهادی بودجه سال ۹۷ در نظر گرفته شده که نشان از توجه مسئولان کشور به مسائل مربوط به خاک است.


افزایش 9 میلیاردی جمعیت جهان؛ افزایش ۶۰ درصدی مواد غذایی

رائو ماتا نماینده فائو در ایران در مراسم بزرگداشت روز جهانی خاک در تهرانگفت: حفظ منابع آب و خاک برای تامین مايحتاج کشاورزی ۹۰ درصد مردم جهان حیاتی و مهم است.

ماتا خاطر نشان کرد: تا سال ۲۰۵۰ جمعیت جهان به ۹ میلیارد نفر افزایش خواهد یافت که باعث افزایش ۶۰ درصدی مواد غذایی خواهد شد.

وی گفت: با توجه به تغییرات اقلیمی و تاثیرات آن، توجه به اقلیم و مدیریت درست منابعی همچون خاک و آب ضروری است.

نماینده فائو افزود: با پیشرو بودن کشورهایی همچون ایران در مديريت منابع خاک و با کمک سازمان های بین المللی از جمله فائو، اقدامات خوبی صورت گرفته، به طوری که می توانیم به شکل گیری مقوله ای به نام حفاظت خاک در سطح جهانی کوشا باشیم.

نماینده فائو اظهار کرد: با عدم مدیریت منابع خاک، شاهد فرسایش آبی و بادی و از بین رفتن منابع خاک هستیم و اگر خاک سطحی شور شود، شاهد انواع آلودگی ها و کاهش مواد مغذی خاک خواهیم بود.

همچنین در پایان مراسم یک روز روز جهانی خاک از تعدادی از فعالان حوزه حفظ و احیای خاک توسط وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمانئ حفاظت محیط زیست تقدیر شد.

همایش بزرگداشت "روز جهانی خاک" صبح امروز (یکشنبه) با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معاونین و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان فائو، سفرا، دانشگاهیان، دانشجویان و محققین در سالن همایش خوشه وزارت جهاد کشاورزی برگزار شد.

 
 
 
 
 
 | 
اخبار مرتبط
بیش از 12 هزار هکتار از شن های روان در استان خوزستان تثبیت می شود
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 11149
بازدید کل : 5675155
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 18:35