پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اجرای طرح راهبردی تنفس جنگل گامی بسوی حفظ جنگل های باستانی شمال کشور
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 743 26 آذر 1396 14:25 شماره :45308

اجرای طرح راهبردی تنفس جنگل گامی بسوی حفظ جنگل های باستانی شمال کشور
   
قائم مقام سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور اظهار داشت: به منظور حفاظت پایدار از جنگل های ارزشمند شمال کشور که به نوعی میراث طبیعی جهانی محسوب می شود، طرح راهبردی استراحت جنگل از ابتدای برنامه ششم ( سال 1396) به مرحله اجرا در آمده است. 
 

دکتر ناصر مقدسی عصر امروز ( یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها افزود: در 8 ماهه سال جاری مساحتی بالغ بر 600 هزار هکتار خاتمه  قرارداد طرح های جنگل داری اعمال شده  و طرح های حفاظتی با حفظ سازمان و نیروی کار طرح های گذشته در حال فعال شدن است.
قائم مقام سازمان جنگل ها و مراتع گفت: درباره شاخص های پایداری مثل تنوع زیستی، سلامت و بهداشت و کارکردهای اکولوژیکی در جنگل های شمال دارای نقصان هستیم و اجرای این طرح برای این است که فرصت طولانی برای بازسازی جنگل های طبیعی داده شود.
مقدسی تصریح کرد: در سه سال اول برنامه،  طرح های حفاظتی اجرایی گردیده و از سال چهارم برنامه طرح نوین مدیریت پایدار جنگل در حوزه های آبخیز جنگلی شمال عملیاتی خواهد شد.
وی ادامه داد: معتقدیم جنگل های ایران طی چند سال گذشته به دلیل برداشت های بی رویه، ضعیف شده است و باید برای حفظ آن اقدام اساسی صورت گیرد.
این مقام مسئول تصریح کرد: با همکاری سازمان میزاث فرهنگی و محیط زیست 10 محدوده در جنگل های شمال که دارای غنای زیستی بالایی می باشد شناسایی شده و در فرایند ثبت میراث طبیعی جهانی قرار گرفته است.
.وی اظهار داشت: طبق تفاهمنامه ای که با وزارت صنعت، معدن و تجارت به امضا رسیده هرگونه بهره برداری از معادن جدید در مناطق جنگلی ممنوع اعلام  شده  و  500 واحد معدنی فعال و غیر فعال در پروسه ساماندهی و بازسازی قرار خواهند گرفت.
مقدسی تصریح کرد: در حال حاضر 220 هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی به  زراعت چوب اختصاص یافته  که تا پایان برنامه ششم باید به 300 هزار هکتار برسد.
وی تصریح کرد: اکنون واردات چشمگیری  در زمینه چوب خام انجام شده به طوری که 1.5 میلیون متر مکعب ام دی اف، 1.5 میلیون تن خمیر کاغذ وارد کشور شده و با کشورهای مبدا صادرکننده چوب به ایران برای جلوگیری از انتقال آفات، توافقاتی صورت گرفته است.
به گفته ناصر مقدسی طرح راهبردی تنفس جنگل صرفا محدود به توقف بهره برداری نبوده و مدیریت کلیه تهدیدات و کاهش اثرات آن را تعقیب می نماید.
 رییس شورای عالی جنگل  در ادامه  به نقش فرهنگ سازی در بخش منابع طبیعی اشاره کرده و بر  تلاش شبکه  سازمان های مدنی و مردم نهاد در حوزه منابع طبیعی جهت تنویر افکار عمومی و بستر سازی این طرح تاکید نمود.
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 14142
بازدید کل : 5676743
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24