پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - افزایش نواحی بیابانی قم بخش قابل توجهی از کشور را درگیر می کند
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 582 27 آذر 1396 14:45 شماره :45404
استاندار قم در جلسه بررسی برنامه عمل استان اعلام کرد:
افزایش نواحی بیابانی قم بخش قابل توجهی از کشور را درگیر می کند
 
استاندار قم با اشاره به قرار گرفتن قم در مرکز کشور و مجاورت 6 استان گفت: افزایش نواحی بیابان در این استان بخش قابل توجهی از کشور را درگیر خواهد کرد.
به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها از ایرنا، سید مهدی صادقی در جلسه بررسی برنامه عمل استان قم برای مقابله با گرد و غبار با بیان این که قم به لحاظ مساحت بیابان های مستعد تولید گرد و غبار رتبه نخست کشور را دارد افزود: عدم توجه به حق آبه های زیست محیطی و نیز کاشت مراتع می تواند قم و سایر استان های همجوار از جمله تهران را با بحران مواجه سازد.
وی با اشاره به افزایش 50 برابر گردو غبار در استان قم طی دهه های اخیر خاطرنشان کرد: بازگشت استان به شرایط پایدار زیست محیطی نیازمند توجه ویژه مسئولان در تراز ملی است.
وی با تاکید بر ضرورت تخصیص اعتبارات و اجرای برنامه های مقابله با بیابان زایی در استان قم گفت: برای جلوگیری از شرایطی که غیرقابل بازگشت خواهد بود باید هرچه سریعتر برنامه های هماهنگ، دقیق و کارشناسی برای مقابله با گرد و غبار اجرایی شود.
استان قم با مساحت حدود 11 هزار کیلومتر مربع در حاشیه کویر، در مرکز کشور ایران و در جنوب استان تهران، شمال استان اصفهان، شرق استان مرکزی و غرب استان سمنان واقع شده‌است. این استان در یک منطقه خشک و نیمه‌خشک واقع شده است و آب و هوای گرم و خشک دارد. جنوب و غرب استان پوشیده از کوه‌های مرتفع است و آب و هوای معتدل دارد. مناطق شرقی، مرکزی و شمالی استان نیز پوشیده از بیابان‌های وسیع است که بزرگ‌ترین آن‌ها دشت مسیله است.
به گفته مسئولان و کارشناسان، 400 هزار هکتار از مساحت این استان استعداد بیابانی شدن دارد و در آستانه بیابانی شدن است.

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 431
بازدید کل : 5677142
آخرین بروزرسانی:
3 بهمن 1397 20:24