پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - مدیریت بهینه 80 درصد اراضی کشور نیازمند ارتقای فرهنگ منابع طبیعی دارد
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 609 29 آذر 1396 9:46 شماره :45460

مدیریت بهینه 80 درصد اراضی کشور نیازمند ارتقای فرهنگ منابع طبیعی دارد
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: مدیریت بهینه 80 درصد اراضی کشور نیازمند ارتقای فرهنگ حفاظت و حراست از منابع طبیعی دارد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی، حجت الاسلام سید مصطفی طباطبایی نژاد روز سه شنبه در نشست گردهمایی مسئولان حوزه های نمایندگی ولی فقیه منطقه 2 کشور در اراک، افزود: هم اکنون انفال و اراضی ملی کشور به سه وزارتخانه نفت و گاز، نیرو و جهاد کشاورزی واگذار شده که 80 درصد این اراضی در زمره منابع طبیعی است و مدیریت این اراضی توسط وزارت جهاد کشاورزی به منابع طبیعی واگذار شده است.
وی ادامه داد: حفظ و حراست از اراضی ملی و انفال با فرهنگ سازی و حضور همه مردم در این زمینه امکان پذیر است و در این نشست ها نحوه استفاده اقشار مردم از این اراضی و بهره گیری از ظرفیت های اقشار مختلف جامعه در مدیریت این اراضی مورد بررسی قرار می گیرد.
مسئول نمایندگی ولی فقیه در سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور خاطر نشان کرد: حق مردم در مدیریت، حفظ و حراست اراضی ملی از اهمیت بسیاری برخوردار است و مسئولان فعال در این حوزه باید به گونه ای عمل کنند که ضمن حفاظت اراضی ملی مردم نیز به حق و حقوق خود دست یابند.
حجت الاسلام طباطبایی یاد آور شد: نشست گردهمایی مسئولان حوزه های نمایندگی ولی فقیه هرساله برای تبادل نظر در سه منطقه کشور برگزار می شود و پس از برگزاری این نشست ها گردهمایی های عمومی برگزار و مصوبات آن ها مورد بررسی قرار می گیرد.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان مرکزی نیز در این نشست گفت: 2 میلیون و 100 هزار هکتار این اراضی را عرصه های منابع طبیعی تشکیل داده است.
یوسف یوسفی افزود: بر اساس آمار ها موجود به صورت میانگین 18 درصد اراضی استان های کشور را اراضی کشاورزی تشکیل داده است که این رقم در استان مرکزی حدود 25 درصد است.
وی ادامه داد: 227 گونه از یک هزار و 200 گونه گیاهان دارویی در استان مرکزی وجود دارد.
مدیرکل منابع طبیعی استان مرکزی گفت: 15 هزار هکتار جنگل طبیعی در استان وجود دارد که حفاظت از آن ها برای تولید اکسیژن و حفاظت از گونه های گیاهی و جانوری در دستور کار این اداره کل قرار دارد.
یوسفی افزود: استان مرکزی یکی از 18 استان بیابانی کشور است که یک چهارم اراضی این استان شامل 440 هزار هکتار را اراضی بیابانی و 50 هزار هکتار را اراضی کویری تشکیل می دهد.
وی ادامه داد: چرای بی رویه و استفاده بیش از اندازه از اراضی مرتعی از جمله عوامل توسعه بیابان در استان مرکزی بوده است.
استان مرکزی با 29 هزار و ۵۳۰ کیلومتر مربع وسعت، حدود یک و ۸۲ صدم درصد از مساحت کشور را به خود اختصاص داده که 70 درصد آن را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهند.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 6506
بازدید کل : 5133388
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41