پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - در بخش جنگل ها بیش از همه به بازنگری در گذشته نیازمندیم
آیا می دانید با اجرای عملیات آبخوانداری سالانه در هر هکتار 1000 متر مکعب آب بیشتری در زمین نفوذ می کند.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه 9 تن در هر هکتار از میزان فرسایش خاک کم می شود.  |  آیا می دانید با اجرای عملیات آبخیزداری سالانه در هر هکتار 530 مترمکعب آب بیشتری به زمین نفوذ می کند.  |  🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳
بازدید : 658 5 دی 1396 11:6 شماره :45601
در مراسم شصت و پنجمین سال نکوداشت کریم ساعی عنوان شد؛
در بخش جنگل ها بیش از همه به بازنگری در گذشته نیازمندیم
 
عضو هیات علمی دانشگاه تهران و استاد گروه جنگل در مراسم شصت و پنجمین سالگرد درگذشت مهندس کریم ساعی بنیانگذار علم نوین جنگل گفت: بین تمام ارگان ها و نهاد ها بخش جنگل  بیش از همه باید به گذشته های خود رجوع کند و ببیند که درگذشته چه کرده است و حال و آینده باید چه کند؟!
 به گزارش خبرنگار مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، دکتر وحید اعتماد در وصف ساعی گفت: او از اهالی امروز بود  که دل ها را با درخت و شاخه ها را با باد گره زد و تا لحظه مرگ برای اعتلای مرز و بوم کشور کوشید.
وی افزود: ساعی بنیاد جنگل را بنا نهاد و امید است که رییس جدید سازمان جنگل ها و مراتع بتواند سکان کشتی را در این دریای متلاطم به ساحل نجات برساند.
استاد گروه جنگل دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران نقبی به گذشته های دور زد و تاریخچه جنگل را به  دوران حکومت قاجاریه برد و گفت: کریم ساعی دورانی متولد شد که شرکت های یونانی،  روسی و انگلیسی بشدت جنگل های شمال ایران را براساس معاهداتی که بسته بودند مورد چپاول و غارت قرار دادند و ساعی در این کوران بزرگ شد،خارج رفت،  درس خواند و آمد ایران و تشکیلات منسجم جنگلبانی ایران را با یک کارمند در واحدی بنام«دایره جنگل» راه اندازی کرد.
وی گفت: ساعی برای جنگل مراکز دیده بانی و قرقبانی گذاشت، آتش سوزی جنگل ها را رصد می کرد و نهالستان احداث کرد.
این استاد گروه جنگل در ادامه خاطر نشان کرد: ساعی برای جنگل های شمال تهیه نقشه کرد و سطح جنگل های شمال را ۳.۵ میلیون هکتار و کل جنگل ها را ۱۸ میلیون هکتار اعلام کرد. او جنگل ها را طبقه بندی کرد. به تعیین رویش جنگل پرداخت. هنوز هم اطلاعات ما درباره رویش جنگل ها کامل نیست.
اعتماد تصریح کرد که ساعی در بخش حفظ و تعیین سرمایه کار کرد. حمایت و حفاظت از جنگل را در دستور کار قرار داد و در یک کلام او عاشق جنگل بود.
 
هرگونه دخالت در اکوسیستم آب خسارت زاست
رییس موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع در این مراسم  ضمن نکوداشت یاد و خاطره کریم ساعی سخنانش را با تغییرات اقلیمی آغاز کرد و آن را بزرگترین چالش حال حاضر دنیا و ایران نامید.
عادل جلیلی گفت: تاثیر متغیر بحران آب عمدتاً در اکوسیستم دریاچه ها، تالاب ها، رودخانه ها و چشمه سارها تاثیر سوء می گذارد و قابل مشاهده است.
 این مسئول تحقیقاتی همچنین افزود: هرگونه دخالت در اکوسیستم هیدرولوژی نظیز آبخوانداری، آبخیزداری و سدسازی دخالت در در اکوسیستم آب است و برای طبیعت خسارت زاست اما در بین اینها روش هایی می تواند با محیط سازگارتر باشد.
 
ساعی آن زمان می دانست جمعیت تهران جندین برابر می شود
دکتر قریب دانش آموخته جنگل و از همدوره های کریم ساعی در وصفش می گوید: این نیست بگوییم یک جوان 43 ساله از دنیا رفت اما او می توانست حداقل 50 سال دیگر به آب و خاک کشور کمک کند.
وی گفت: بزرگترین خدمت ساعی در دانشگاه و تربیت دانش آموختگان رشته جنگل بود و  او پیش بینی کرده بود که جمعیت تهران روزی به چندین برابرمی رسد و از اینرو تصمیم گرفت تپه های عباس آباد( شهید بهشتی امروز ) را که آن موقع بیابانی بیش نبود با نهال عرعر درختکاری کند.
 
انسان های بزرگ نه تنها در حیات بلکه در دوره نبودشان هم اثرگذارند
هادی کیادلیری رییس انجمن علمی جنگل در مراسم شصت و پنجمین سال نکوداشت کریم ساعی گفت: انسان های بزرگ نه تنها در دوره حیات بلکه در دوره نبودشان هم اثرگذارند.
وی که در سالن اجتماعات موسسه تحقیقات سخن می گفت، موسسه را ستون مستحکم منابع طبیعی دانست و گفت:  در کشور های توسعه یافته بخش اجرا دنبال تحقیقات می گردد تا از او یاری بجوید اما در کشورهای در حال توسعه این حرکت برعکس است.
 رییس انجمن علمی جنگل افزود: اجرای طرح تنفس جنگل امروز چالش ماست و استاد مهاجر که خود برای اجرای طرح تنفس تلاش می کرد و پیشگام بود اکنون با مشکل تنفس روبرو شده که برایش آرزوی تندرستی داریم.
کیادلیری بودجه اختصاصی به جنگل را بسیار ناچیز و ناکافی دانست و گفت: تنها 10درصد اعتبارات بخش منابع طبیعی مربوط به جنگل است.
 
ساعی ما را رصد می کند
علی سلاجقه رییس اتحادیه های انجمن علمی منابع طبیعی و محیط زیست  به روح بلند ساعی درود فرستاد و گفت: ساعی ما را امروز رصد می کند که آیا افقی که ایشان برای آینده ترسیم کرده اند گامی برداشته می شود یا نه؟!
وی افزود: منابع طبیعی امروز حالش ناخوش است و نمی تواند حقانیت خودش را ثابت کند.
سلاجقه خواستار ارتقای سطح منابع طبیعی در قالب تشکیلات وزارت شد و تصریح کرد ما باید تفکر و اندیشه ای که نسبت به منابع طبیعی در جامعه وجود دارد را اصلاح نماییم.
رییس سابق سازمان جنگل ها در ادامه تصریح کرد: ما وظیفه داریم خدمات اکوسیستمی منابع طبیعی را به مسئولین بگوییم و تصمیم کیم گیران را متوجه این امر مهم کنیم.
 
ساعی هم در بخش مدیریت و هم سازماندهی نقش آفرینی کرد
پایان بخش مراسم نکو داشت مهندس کریم ساعی اختصاص به سخنان ناصر مقدسی قایم مقام سازمان جنگل ها داشت که گفت: کمتر انسانی مثل  ساعی یافت می شود که هم در حوزه مدیریت و هم در حوزه سازماندهی در ایام عقب افتادگی سیاسی بتواند اینگونه نقش آفرینی کند.
وی سازمان جنگل ها را سازمانی تخصصی و حرفه ای دانست که وظایفش حفظ، احیا و توسعه منابع طبیعی است و امروز یکی از رسالت مهم اش اجرای طرح تنفس جنگل است.
ناصرمقدسی گفت: دکتر جزیره ای در سال 84 طرح تنفس جنگل های شمال را بجد مطرح کرده بودند و این اقدام کاری سازمانی نیست بلکه کار حاکمیتی است چون دیگر جنگل های شمال به لحاظ شاخص های پایداری تاب و تحمل برداشت را ندارد.
به گفته مقدسی  توقف بهره برداری از جنگل ها به منزله بستن درب جنگل و تعطیلی طرح جنگل داری نیست بلکه این اقدام گامی  بسوی توسعه و پایداری جنگل است.
وی خاطر نشان کرد منابع طبیعی امروز در شرایط بحرانی قرار دارد و باید ساختاری تعریف شود که انعطاف پذیری داشته باشد.
مقدسی معتقد است که جایگاه منابع طبیعی و محیط زیست باید ارتقا پیدا کند و در حوزه بین الملل و معاهده پاریس در باره موضوع تقویت جنگل ها و حفظ آن به کشورهای متعهد منجمله ایران بسیار تاکید شده است.
وی در پایان اظهار امیدواری کرد بتوانیم جهت حفاظت از جنگل های ایران راهرو کوچکی برای کریم ساعی  باشیم.
بر اساس این گزارش ، شرکت کنندگان در مراسم سرانجام بسوی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران واقع در کرج رفتند و بر سر مزار کریم ساعی بنیانگذار علم نوین جنگل داری
نجوای فاتحه سردادند. روحش شاد.
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2094
بازدید کل : 5131230
آخرین بروزرسانی:
27 مهر 1397 0:41