پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - خوزستان و نیم قرن تجربه در مهار بیابان
هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 143 9 دی 1396 9:32 شماره :45698

خوزستان و نیم قرن تجربه در مهار بیابان


 بر اساس گزارش روابط عمومی منابع طبیعی استان خوزستان، اهواز چهارشنبه هفته گذشته میزبان کارشناسان  شش استان بیابانی کشور بود که در کارگاهی با موضوع  مهار شنزارها و بیابان زدایی شرکت کردند تا در باره تثبیت شن های روان و مالچ پاشی به نتایجی بهتر دست پیدا کنند.
در این کارگاه آموزشی دو روزه که با حضور مدیر کل امور بیابان سازمان جنگل‌ها و دبیر ستاد ملی گرد و غبار  و کارشناسان ادارات کل منابع طبیعی استان های ایلام، اصفهان، سیستان و بلوچستان، قم، کرمان و جنوب کرمان برگزار شد، از پروژه های مالچ پاشی واقع در منطقه دشت آزادگان بازدید به عمل آمد.
🔹 در این کارگاه آموزشی تجارب خوزستان در تثبیت شن‌های روان در اختیار استان‌های مدعو قرارگرفت تا عملیات بیابانزدایی با قوت بیشتری ادامه ‌یابد.
 
 
🔹خوزستان ید طولایی در زمینه بیابان زدایی دارد به طوری که نخستین طرح های بیابان زدایی و مهار شنزار های استان خوزستان به سال ۴۷ و دهه پنجاه برمی گردد.و پروژه های نام آشنایی همچون الباجی، ام الدبس و گمبوعه طرح های موفقی هستند که امروزه خوزستان را به استان اول در زمینه جنگل های دست کاشت نموده است.
 طی امسال و سال آینده مساحتی در حدود ۲۰هزار هکتار مهار شنزار برای خوزستان پیش بینی شده که امسال نیمی از آن در دست اجرا است. در حالی که هم اکنون حجم کل عملیات مالچ پاشی در کل کشور به غیر از خوزستان ۵ هزار هکتار است. و این به معنای عزم جدی و اهتمام ویژه منابع طبیعی خوزستان در امر مهار ریزگردها و بیابان زدایی است.
 
 
🔹در طول برگزاری این کارگاه  دو روزه کارشناسان تثبیت شن های روان با تجربیاتی که داشتند در عرصه  با هم  به بحث و تبادل پرداختند و سپس به پالایشگاه آبادان رفته و از نزدیک با نحوه  تولید و تخلیه مالچ نفتی آشنا شدند.
بر اساس این گزارش مالچ نفتی ماده‌ايست كه از پسمانده‌های نفت خام در برج تقطير پالايشگاه‌ها بدست می‌آيد. اين ماده به صورت لايه نازك و قابل انعطافی بر روی تپه‌های ماسه‌ای پاشيده شده و موجب تثبيت موقت اين تپه‌ها می‌شود و در زمینه ی محافظت از محیط زیست عمل می نماید.
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2703
بازدید کل : 3756636
آخرین بروزرسانی:
30 دی 1396 15:36