پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - درختکاری در میدان مین
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 227 30 مرداد 1395 10:48 شماره :44711

درختکاری در میدان مین
هرچند در شهرستان مرزی مهران طی سال‌های گذشته مهمات و مین‌های به‌جامانده از دوران جنگ تحمیلی باعث کشته و زخمی شدن مردم و یا نیروهای پاک‌سازی مناطق عملیاتی شده بود اما مسئولان منابع طبیعی در مکان‌های پاک‌سازی‌شده و هم‌مرز مهران اقدام به کاشت نهال کرده است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی منابع طبيعي و آبخيزداري استان ايلام به نقل از خبرگزاري مهر، مین‌های موجود در مرز مهران گر چه ضرر و زیان و خسارت‌های ناشی از آن به از دست رفتن جان و اعضای بدن قربانی مین می‌شد اما با کاشت نهال در مناطق مرزی مهران نه‌تنها باعث جلوگیری از ورود ریز گردها می‌شود بلکه فضای سبزی برای رهگذران و تلطیف هوا می‌شود.
رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام در این ارتباط می‌گوید: در طرح جنگل‌کاری که با تانک‌های مین‌یاب (مین کوب) و بیل‌های مکانیکی در منطقه قلاویزان شهرستان مهران اجرا می‌شود قرار است به‌موازات خط مرزی ایران و عراق به طول ۹ کیلومتر در ۱۹ ردیف به عرض ۱۹۰ متر بافاصله ۱۰ متر به ۱۰ متر نهال‌های اکالیپتوس و نهال‌های مقاوم کاشته شود.
وی عنوان می‌کند: پس از اینکه تانک‌های مین‌یاب(مین کوب)، مین‌ها را منفجر می‌کنند بیل‌های مکانیکی روی قسمت‌های پاک‌سازی ‌شده حرکت می‌کند و چاله‌هایی به عمق یک متر در طول و دو متر در عرض ایجاد می‌کنند و بعد از اتمام کار بیل‌های مکانیکی، کارگران مشغول به کارمی شوند و نهال‌های درخت اکالیپتوس را می‌کارند.وی افزود: سال گذشته حدود هفت هزار هکتار جنگل‌کاری به‌صورت مشارکتی در این استان اجراشده است.
مدیرکل منابع طبیعی استان ایلام اظهار می‌کند: یکی از مواهب بزرگ الهی در استان ایلام عرصه‌های جنگلی این استان است که باید بهترین استفاده را از این موهبت بزرگ داشته باشیم.
احمدی تأکید کرد: درصورتی‌که همه در استان به‌عنوان دوستدار طبیعت و منابع طبیعی باشیم و از جنگل‌های خود حفاظت کنیم، می‌توانیم از مزایای اکو توریسم طبیعی استفاده بیشتری کنیم.
وی با بیان اینکه زمین‌های مین‌یابی شده برای کاشت درخت بسیار مناسب است می‌افزاید: با توجه به بارش‌های خوب، زمینه پوشش گیاهی مناسبی برای این مناطق انتظار داریم.
 
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2714
بازدید کل : 4680290
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1397 15:59