پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - اقدامات آبخیزداری کشور را از بحران آب خارج می کند
🌳 همیار طبیعت باشیم 🌳  |  🌳 مهمان شایسته طبیعت باشیم 🌳  |   🌳 منابع طبیعی با مردم، برای مردم 🌳  |  هموطن گرامی، آیا می‌دانید بر اساس قانون آتش زدن عمدی جنگل 3 تا 10 سال حبس به همراه دارد.  |  هموطن گرامی آیا می‌دانید بر اساس قانون، آتش‌زدن تنه درختان جنگلی 3 تا 12 ماه حبس و پرداخت جریمه نقدی به همراه دارد.
بازدید : 170 2 شهريور 1395 8:47 شماره :44787

اقدامات آبخیزداری کشور را از بحران آب خارج می کند
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شازند با تاکید بر توجه به اقدامات آبخیزداری، تاثیرات این اقدامات را در خروج کشور از بحران آب موثر دانست.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها به نقل از ایسنا، محسن محمدی افزود: با تاکید بر اینکه آبگیری منابع آبی هدف اصلی اقدامات آبخیزداری است، گفت: انواع سدها و بندهای خاکی، گابیونی، عملیات مکانیکي، کپه‌کاری و دیگر اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری همه به منظور جلوگیری از حرکت هرزآب‌ها و نفوذ آب به سفره‌های آب زیرزمینی است.
وی افزود: امروز شاهد تاثیرات مثبت اين اقدامات هستيم. جمع‌آوري هرزآب‌ها باعث می‌شود که ذخیره مناسبی برای کشاورزی، شرب احشام و سفره‌هاي آب زیرزمینی صورت گیرد.
محمدی با بیان اینکه تغذیه سفره‌های آب زیرزمینی کمک شایانی به بهبود وضعیت آب چاه و برداشت مناسب برای امور کشاورزی می‌کند، گفت: این امر کمک‌های غیرمستقیمی به وضعیت منابع آبی استان داشته است. البته به دلیل کیفیت خاک منطقه شازند بافت و حاصلخیزی آن، بدیهی است که با جمع‌آوری آب سفره‌های آب زیرزمینی تغذیه می‌شوند.
وی با تاکید بر اینکه همه نقاط شهرستان شازند متاسفانه با کاهش سطح آب‌های زیرزمینی روبرو شده‌اند، افزود: البته خوشبختانه تاکنون به شرایط بحران نرسیده‌ایم و دشت‌هایی چون دشت کزاز به دلیل شرایط خاص به عنوان دشت ممنوعه مطرح شده است.
رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شازند با بیان اینکه دشت کزاز یکی از دشت‌های بزرگ آبی شازند است، ممنوعه شدن آن را نشان از در معرض خطر بودن آن دانست.
وی اظهار کرد: شازند به مانند دیگر شهرستان‌های استان با توجه به خشکسالی‌های اخیر و برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی به صورت متناوب با کاهش منابع آبی مواجه شد و تمام مدیریت ما معطوف به مدیریت آب و منابع موجود است که تاثیر بالایی بر افزایش منابع آبی داشته و خواهد داشت.
محمدی گفت: اگر منابع آبی مدیریت نشوند کل منابع از دست خواهد رفت. خوشبختانه بهار امسال بیش از 500 میلیمتر بارندگی در شهرستان به ثبت رسید که 100 درصد سازه‌های آبخیزداری شهرستان آبگیری شد و کل ظرفیت شهرستان تحت پوشش قرار گرفت. جهت جلوگیری از هدررفت آب اقدامات موثری در دستور کار قرار دارد.
رئیس آبخیزداری شهرستان شازند اضافه کرد: امیدواریم به بحث آبخیزداری و اقدامات این حوزه بیش از هر زمانی دیگری توجه شود، چراکه راهکار مهمی برای کنترل و مدیریت و افزایش منابع آبی به شمار می‌رود. آبخيزداري این پتانسیل را دارد که کشور را از بحران احتمالی در حوزه منابع آبی دور کند.

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
آمار بازدید
بازدید روز : 2733
بازدید کل : 4680299
آخرین بروزرسانی:
27 تير 1397 15:59